Primera División de Argentina

AfA zdecydowała o formule rozgrywek Primera División de Argentina w nadchodzącym sezonie. Trzydziestozespołowa liga argentyńska wraca do klasycznego ligowego systemu bez podziału na grupy. W przeciwieństwie do kampanii 2015 teraz po zakończeniu sezonu zasadniczego nie będzie play-offów o awans do rozgrywek międzynarodowych.

Drużyny, jakie zakwalifikują się do Copa Libertadores 2018 oraz Copa Sudamericana 2017 zostaną wyłonione na podstawie ligowej klasyfikacji. Sezon 2016/2017 rozpocznie się 19 sierpnia, czyli tuż przed zakończeniem Igrzysk Olimpijskich. Podczas drugiej połowy bieżącego roku odbędzie się czternaście kolejek, czyli niecałe pół campeonato.

Ostatnia kolejka pierwszej rundy odbędzie się 11 grudnia. Później nastąpi dwumiesięczna przerwa od wojaży ligowych. Druga część sezonu (szesnaście kolejek) zainicjowana zostanie 12 lutego. Ostatnia, trzydziesta kolejka przeprowadzona zostanie 4 czerwca.

Rzecz jasna liga odpocznie podczas terminów FIFA na mecze reprezentacyjne – jeden weekend września, jeden weekend października, jeden weekend listopada oraz jeden weekend marca.

Analogicznie jak w sezonie 2015 zorganizowanych będzie trzydzieści kolejek. Każdy z każdym zagra raz, aczkolwiek dodatkowo odbędzie się kolejka klasyków. Zatem ze swoim derbowym rywalem dany klub stoczy dwie potyczki. Jedyną różnicą w porównaniu do roku 2015 jest likwidacja Liguilli o wejście do Copa Libertadores i Copa Sudamericana.

Poprzez ligę do CL 2018 wejdą czołowe cztery drużyny tabeli, a do przyszłorocznej Sudamericany dostanie się sześć ekip z miejsc 5-10. Inną różnicą jest ilość spadkowiczów. Po zakończeniu sezonu do Primera B Nacional wylecą cztery najgorsze zespoły tabeli spadkowej.

Z drugiej ligi do pierwszej po najbliższym sezonie wejdą już tylko dwie drużyny. W sezonie 2017/2018 argentyńska najwyższa klasa rozgrywkowa będzie liczyła już tylko 28 drużyn. I tak co roku Primera División de Argentina będzie zmniejszała swoją liczebność o dwa aż wróci tradycyjny układ dwudziestozespołowy.

Format zatwierdziła Komisja Normalizująca nadzorowaną przez FIFA. Terminarz rozgrywek AfA ogłosi we wtorek, dnia 2. sierpnia.

System rozgrywek ligowych w Argentynie

Schemat rozgrywek ligowych

1 Comment to "Primera División de Argentina"

  1. Sergio16's Gravatar Sergio16
    1 czerwca 2013 - 11:17 | Permalink

    Bardzo fajnie zostało to wszystko opisane i muszę powiedzieć, że niesamowicie się cieszę z tego, że powstał ten portal :D

Zostaw odpowiedź