Primera División de Argentina

Po niesprawdzonym eksperymencie z trzydziestozespołową ligą najwyższa klasa rozgrywkowa w Argentynie wraca do klasycznego formatu. Od sezonu 2017/2018 liczebność argentyńskiej Primera División rokrocznie będzie malała o dwa kluby aż osiągnie układ 22-zespołowy. W ciągu minionej kampanii Superligi każdy z każdym grał jeden mecz i w przeciwieństwie do poprzednich trzech sezonów nie zarządzono słynnej „kolejki derbowej”.

Drużyny, jakie zakwalifikują się do Copa Libertadores oraz Copa Sudamericana zostają wyłonione na podstawie ligowej klasyfikacji. Pierwsza piątka tabeli kwalifikuje się do tego wyższego rangą turnieju (pierwsza czwórka bezpośrednio do fazy grupowej, piąta drużyna wystąpi w eliminacjach). Natomiast na „puchar pocieszenia” nominalnie załapują się drużyny z miejsc 6-11. Oczywiście wyniki końcowe Copa Argentina oraz rozgrywek kontynentalnych mogą nieco przekształcić rzeczony system kwalifikacji do pucharów międzynarodowych. Istotnym jest fakt, iż o rozstrzygnięciach decyduje wyłącznie sezon zasadniczy. Nie rozgrywa się po nim żadnych play-offów.

Sezon ligowy w Argentynie obecnie rozpoczyna się pod koniec sierpnia, a kończy gdzieś na przełomie maja i czerwca. W 2018 roku ze względu na Mundial kampanię Superligi zwieńczono już w połowie maja.

Ostatnia kolejka pierwszej rundy odbędzie się 11 grudnia. Później nastąpi dwumiesięczna przerwa od wojaży ligowych. Druga część sezonu (szesnaście kolejek) zainicjowana zostanie 12 lutego. Ostatnia, trzydziesta kolejka przeprowadzona zostanie 4 czerwca.

Rzecz jasna liga odpoczywa podczas terminów FIFA na mecze reprezentacyjne, co jeszcze do 2014 roku w Argentynie wcale nie było takie oczywiste – spotkaniom drużyn narodowych poświęca się jeden weekend września, jeden weekend października, jeden weekend listopada oraz jeden weekend marca. Czasem również któryś tydzień w czerwcu.

Od momentu rozszerzenia Primera División de Argentina do 30 klubów formaty poszczególnych sezonów w najwyższej klasie rozgrywkowej kraju srebra wyglądały tak:

2015 – 30 kolejek rozgrywanych od lutego do listopada (29 nominalnie + jedna kolejka derbowa). Po zakończeniu sezonu zasadniczego pierwsza dwójka tabeli zapewniała sobie awans do Copa Libertadores, natomiast kolejne cztery drużyny walczyły w barażach o kwalifikację do elitarnego turnieju, a także rozegrano play-offy o wejście do Copa Sudamericana, w których udział brało aż dziesięć drużyn. Z ligi spadły ostatnie dwa zespoły tabeli spadkowej, które zastąpiły dwie ekipy awansujące z Primera B Nacional.

2016 (Torneo de Transición) – w pierwszej połowie 2016 roku zdecydowano się rozegrać półroczny czempionat, aby od następnej kampanii zsynchronizować ramy czasowe sezonu z tymi obowiązującymi w Europie (czyli przywrócić sezon zaczynający się na początku drugiej połowy roku, a kończący się pod koniec pierwszej połowy roku następnego). 30 uczestników zostało podzielonych na dwie grupy po 15 drużyn. Każdy z każdym w grupie rywalizował jeden raz, a ponadto każdy zespół miał swojego derbowego rywala (będącego w przeciwnej grupie), z którym pojedynkował się aż dwukrotnie. Łącznie odbyło się zatem 16 kolejek w obu grupach. Ich zwycięzcy spotkali się ze sobą w wielkim finale o mistrzostwo Argentyny, a zdobywcy drugich miejsc w grupach rozegrali ze sobą symboliczny mecz o trzecie miejsce. Po sezonie spadła najgorsza ekipa tabeli spadkowej, a zastąpił ją tryumfator Primera B Nacional.

2016/2017 – pierwszy sezon rozegrany zgodnie z europejskimi ramami czasowymi. 30 uczestników rozegrało trzydzieści kolejek (29 nominalnie + jedna kolejka derbowa). O ostatecznych wynikach sezonu zadecydował sam sezon zasadniczy, gdyż po nim tym razem nie przeprowadzano żadnych play-offów. Kampania ta wieczna się opóźniała. Rozpoczęła się pod sam koniec sierpnia, gdyż jej początek odroczyły Igrzyska Olimpijskie. Jej finisz natomiast przypadł dopiero na sam koniec czerwca, gdyż rozpoczęcia drugiej połowy rozgrywek opóźniły o ponad miesiąc protesty Związków Zawodowych Piłkarzy domagających się wypłacenia futbolistom zaległych wynagrodzeń przez kluby oraz problemy z przetargiem na sprzedaż praw do transmitowania ligi argentyńskiej, który ostatecznie wygrał amerykański Fox-Turner. Kampania 2016/2017 przeszła do historii jako najniespokojniejsza w dziejach tamtejszych zmagań ligowych, ale przejęcie fotelu prezesa AfA przez Claudio Tapię w marca 2017 roku powoli przywróciło ład w szeregach argentyńskiej federacji piłkarskiej. Po sezonie spadły aż cztery najsłabsze drużyny tabeli spadkowej, a w ich miejsce awansowały tylko dwie z Primera B Nacional. Od tego momentu pierwsza liga w Argentynie będzie redukowana co rok o dwa kluby aż osiągnie liczbę 22 zespołów.

2017/2018 – premierowy czempionat pod nazwą Superliga Argentina de Fútbol. Od tegoż sezonu liga argentyńska nie jest zarządzana bezpośrednio przez AfA, a ma swój własny zarząd pod kierownictwem Mariano Elizondo. Dotychczasowo najkrótszy w skali roku sezon Primera División de Argentina, jaki kiedykolwiek rozegrano. Już 28, a nie 30 partycypantów przeprowadziło łącznie tylko 27 kolejek. Rzecz jasna sezon zasadniczy kończył całe rozgrywki i ponownie nie toczono po nim żadnych dodatkowych baraży. Pierwszy raz od czasu ekspansji pierwszej ligi argentyńskiej w ciągu sezonu nie zorganizowano kolejki derbowej. Każdy z każdym grał zatem dokładnie jeden raz. Sezon rozpoczął się pod koniec sierpnia, a zakończył już w połowie maja ze względu na Mistrzostwa Świata. Ponownie na finiszu rozgrywek spadły cztery najsłabsze teamy tabeli spadkowej, a z drugiego szczebla rozgrywkowego weszły jedynie dwa zespoły.

2018/2019 – drugi czempionat pod nazwą Superliga Argentina de Fútbol. Już tylko 26 uczestników, którzy rozegrają łącznie zaledwie 25 kolejek, które wyłonią mistrza kraju. Sezon jeszcze krótszy od poprzedniego i organizowany na takich samych zasadach, co on.

Co roku z Primera División de Argentina po sezonie będą spadać cztery najgorsze kluby tabeli spadkowej, a z drugiej ligi awansują tylko dwa aż do czasu, gdy pojawi się układ 22-zespołowy.

System rozgrywek ligowych w Argentynie:

Ostatnia aktualizacja: 10 września 2018

1 Comment to "Primera División de Argentina"

  1. Sergio16's Gravatar Sergio16
    1 czerwca 2013 - 11:17 | Permalink

    Bardzo fajnie zostało to wszystko opisane i muszę powiedzieć, że niesamowicie się cieszę z tego, że powstał ten portal 😀

Zostaw odpowiedź