Primera B Nacional

Primera B Nacional (Nacional B) – argentyńska druga liga organizowana przez argentyński związek piłkarski Asociación del Fútbol Argentino (AFA).

W drugiej lidze biorą udział kluby z całej Argentyny. Awansują do niej dwie drużyny z ligi Primera B Metropolitana (stołecznej trzeciej ligi) oraz dwie z Torneo Federal A (trzecia liga dla argentyńskich klubów spoza Buenos Aires).

Do najwyższej klasy rozgrywkowej od sezonu 2016/2017 wchodzą stąd dwa najlepsze zespoły. W sezonach 2017/2018 i 2018/2019 byli to zwycięzca sezonu zasadniczego oraz najlepszy play-offów organizowanych między ośmioma drużynami, które zajęły miejsca 2-9 w klasyfikacji.

Aktualnie Primera B Nacional liczy sobie 25 drużyn. Zasady degradacji warunkuje tabela spadkowa, która od sezonu 2018/2019 jest oddzielna dla drużyn z Buenos Aires i najbliższych okolic oraz dla całej reszty Argentyny.

Od sezonu 2019/2020 Primera B Nacional będzie podzielona na dwie grupy podobnie, jak niższe ligi tzn. jedna grupa dla zespołów z Buenos Aires (Metropolitana), druga grupa dla całej reszty kraju (Federal). Liczebność obu grup zależy od tego, jakie drużyny w bieżącej kampanii spadną z Superligi oraz jakie awansują do niej.

Metropolitana będzie zrzeszać 17-18 drużyn. Natomiast Federal ma liczyć 15-16 klubów (łącznie status drugoligowca nosiły będą 32 teamy). Tylko zwycięzcy obu tych grup awansują do Superligi w roku 2021, zatem liczba zespołów nagradzanych promocją na najwyższy szczebel ligowy nie zmieni się (nadal będzie wynosiła dwa).

System rozgrywek ligowych w Argentynie:

Ostatnia aktualizacja: 5 lutego 2019

Zostaw odpowiedź