Primera B Nacional

Nacional B

Primera B Nacional (Nacional B) – argentyńska druga liga organizowana przez argentyński związek piłkarski Asociación del Fútbol Argentino (AFA).

W drugiej lidze biorą udział kluby z całej Argentyny. Awansują do niej dwie drużyny z ligi Primera B Metropolitana (stołecznej trzeciej ligi) oraz dwie z Torneo Federal A (trzecia liga dla argentyńskich klubów spoza prowincji Buenos Aires).

Do najwyższej klasy rozgrywkowej od sezonu 2016/2017 wchodzą stąd dwa najlepsze zespoły. W sezonach 2017/2018 i 2018/2019 byli to zwycięzca sezonu zasadniczego oraz najlepszy play-offów organizowanych między ośmioma drużynami, które zajęły miejsca 2-9 w klasyfikacji.

Aktualnie Primera B Nacional liczy sobie 25 drużyn. Zasady degradacji warunkuje tabela spadkowa, która od sezonu 2018/2019 jest oddzielna dla drużyn z Buenos Aires oraz dla całej reszty Argentyny.

Od sezonu 2019/2020 Primera B Nacional będzie podzielona na dwie grupy podobnie, jak niższe ligi tzn. jedna grupa dla zespołów z Buenos Aires (Metropolitana), druga grupa dla całej reszty kraju (Federal). Liczebność obu grup zależy od tego, jakie drużyny w bieżącej kampanii spadną z Superligi oraz jakie awansują do niej.

Metropolitana będzie zrzeszać od 13 do 16 drużyn. Natomiast Federal ma liczyć od 12 do 15 klubów (łącznie status drugoligowca nosić będzie 29 teamów). Tylko zwycięzcy obu tych grup awansują do Superligi w roku 2021, zatem liczba zespołów nagradzanych promocją na najwyższy szczebel ligowy nie zmieni się.

System rozgrywek ligowych w Argentynie:

Ostatnia aktualizacja: 10 września 2018

Zostaw odpowiedź