Copa Argentina

Copa_Argentina_logo

Rozgrywki Copa Argentina po raz pierwszy wystartowały w 1969 roku. Pierwszym tryumfatorem została Boca Juniors, wygrywając w finałowym dwumeczu z Atlantą (3:1 i 0:1). W roku 1970 rywalizacji nie dokończono (zastopowano ją na pierwszym meczu finałowym pomiędzy Racing Club, a San Lorenzo de Almagro jaki zakończył się remisem 2:2, rewanżu nigdy nie przeprowadzono), po czym wstrzymano na czas nieokreślony organizację tego turnieju.

Puchar Argentyny reaktywowano dopiero w sezonie 2011/2012 z inicjatywy ówczesnego prezesa AfA ś.p. Julio Grondony. Po raz kolejny najlepiej wypadła Boca Juniors, która w finale złupiła wynikiem 2:1 Racing Club. W 2013 roku po to trofeum sięgnął Arsenal de Sarandí w finale rozbijając 3:0 San Lorenzo de Almagro. Wobec okoliczności w jakich pokonywali rywala ciężko jednak oprzeć się wrażeniu, że przy zwycięstwie pomógł im wspomniany rządca AfA, który w 1957 roku założył ten klub wraz ze swoim bratem.

W 2014 roku krajowy puchar sensacyjnie zdobył drugoligowy wówczas Huracán – w finale po bezbramkowym remisie i następnie zwycięskiej serii rzutów karnych ograli Rosario Central.

Rok 2015 należał w argentyńskich rozgrywkach klubowych do Boca Juniors, która spisała się najlepiej także w tamtej edycji Pucharu Argentyny. Jednakże w wielkim finale „Xeneizes” pokonali 2:0 Rosario Central przy niezaprzeczalnej pomocy rozjemcy Diego Ceballosa. Ów sędzia za stronniczy arbitraż został później zdyskwalifikowany oraz stracił status arbitra FIFA.

Tak czy inaczej trzeci raz w historii trofeum Copa Argentina trafiło do gabloty Boca. Pozazdrościł tego ich odwieczny wróg, bowiem od 2016 te rozgrywki należą do River Plate. „Millonarios” w finale edycji 2015/2016 po ekscytującej konfrontacji pokonali 4:3 … Rosario Central, który nieszczęsny przegrał już trzeci finał CA z rzędu.

W 2017 roku natomiast pechowy Central odpadł na etapie półfinału, zaś wielki finał znów należał do River. „Millonarios” tym razem zwyciężyli 2:1 decydującą batalię przeciwko sensacyjnemu Atlético de Tucumán, który we wcześniejszej fazie po rzutach karnych odprawił z kwitkiem właśnie niespełnionych „Rosarinos”.

Swoistą klątwę Rosario Central przełamał dopiero w 2018 roku, gdy podczas drogi do finału między innymi pokonał swojego rywala zza miedzy – Newell’s Old Boys w ćwierćfinale. Natomiast w decydującym starciu zespół legendarnego trenera Edgardo Bauzy po rzutach karnych zwyciężył Gimnasię La Plata.

Co ciekawe wszystkie spotkania rozgrywane są na neutralnych stadionach. Ma to na celu popularyzację futbolu w odległych rejonach Argentyny dlatego mecze często odbywają się np. w San Juan i Mendozie na zachodzie, Jujuy, Salcie czy Catamarce na północnym-zachodzie, San Luis w centralnej Argentynie lub Resistencii bądź Formosie na północy.

W edycji 2011/2012 triumfator uzyskiwał prawo gry w rozgrywkach Copa Sudamericana. Od sezonu 2012/2013 zwycięzca regularnie otrzymuje kwalifikację do Copa Libertadores.

Ostatnia aktualizacja: 24 marca 2019

Zostaw odpowiedź