MŚ: Afryka 1-szy raz lepsza od Brazylii!

W ostatniej kolejce grupowej Mundialu 2022 mieliśmy aż trzy potyczki Ameryki Południowej z Afryką (dwie z nich zwyciężył Czarny Ląd)! Brazylia na zakończenie pierwszego etapu sprawdziła Kamerun i rezerwowym składem uległa 0:1 „Nieposkromionym Lwom”. To jednak nie przeszkodziło ekipie Tite wygrać grupy G.

Grupa G:

Lusail Iconic Stadium (Lusail)

Kamerun vs Brazylia 1:0 (0:0)

Gol – Vincent Aboubakar (90+2′)

Na zakończenie fazy grupowej MŚ 2014 brazylijska ekipa narodowa jako gospodarz imprezy rozbiła Kameruńczyków 4:1. Teraz, osiem lat później w rezerwowym składzie „Pentacampeónes” ulegli im 0:1 po stracie gola w końcówce.

To pierwsza w historii MŚ przegrana Brazylii z drużyną afrykańską!

Mimo wyraźnej przewagi drugi garnitur ekipy Tite walił głową w mur. Strzał głową Gabriela Martinelliego sparował ponad bramką Devis Epassy. Próba z rzutu wolnego Daniela Alvesa zaś poleciała zbyt wysoko.

Epassy wyłapał też rogala z boku 16-tki Antony’ego, a podczas rzutu rożnego Rodrygo spudłował bezpośrednim uderzeniem z centrum pola karnego.

Tuż przed przerwą szansa brygady z Czarnego Kontynentu, lecz kozłowaną główkę Bryana Mbeumo wybił Ederson. Zaraz po przerwie zaś Vincent Aboubakar z boku 16-tki chybił obok dalszego słupka brazylijskiej bramki.

39-letni Daniel Alves stał się tutaj najstarszym w historii piłkarzem, który wystąpił na Mundialu dla reprezentacji Brazylii i jednocześnie najstarszym w historii kapitanem na MŚ!

U wstępu drugiej odsłony nadto Epassy przerzucił nad bramką uderzenie z boku szesnastki, jakie posłał Gabriel Martinelli. Za moment korner, gdzie kameruński goalkeeper na raty wybił przymiarkę z centrum 16-tki Édera Militão.

Po chwili Epassy sparował na korner techniczny strzał Antony’ego.

U kresu potyczki dla kontrastu zaatakował zespół afrykański, lecz Ederson wychwycił dalekosiężną niską przymiarkę Oliviera Ntchama.

Kilka minut potem groźna akcja Brazylii, gdzie Bruno Guimarães powstrzymywany przez obrońcę spudłował obok słupka bezpośrednią próbą w polu bramkowym.

U samego kresu potyczki brazylijscy zawodnicy, którym już nic nie groziło, pozwolili sobie wbić gola na wagę honorowego zwycięstwa Kamerunu.

Dzięki centrze, jaką wykonał rezerwowy Jerome Ngom Mbekeli, kapitan „Nieposkromionych Lwów” – Vincent Aboubakar celną główką w drugiej doliczonej minucie zaskoczył Edersona, zapewniając nie tylko swojej ojczyźnie, ale i całej Afryce historyczny tryumf nad Brazylią w MŚ!

Radując się golem, Aboubakar zdjął koszulkę, za co w rezultacie drugiej żółtej, obejrzał kartkę czerwoną. To jednak Kameruńczykom już nie zaszkodziło. I tak odpadają z Mundialu, a tego wiekopomnego zwycięstwa nie odbierze im nikt!

BTW. Przez całe zmagania grupowe Mundialu 2022 czerwone kartki ujrzeli zaledwie dwaj piłkarze! Jest to wyjątkowo czysty turniej!

Przy okazji dodajmy, iż Brazylia wobec tego trafienia w plecy u samego krańca zawodów, nie została jedyną drużyną bez straconej bramki w fazie grupowej katarskiej imprezy!

Wyrównać jeszcze usiłował Bruno Guimarães, ale w ostatnich sekundach boju jego główkę wyłapał Epassy, zaś ofiarne uderzenie pomocnika angielskiego Newcastle United przypuszczone w polu bramkowym poszybowało zbyt wysoko.

„Zielono-Żółci” ponieśli pierwszą porażkę od 17 oficjalnych starć.

Skład Brazylii: Ederson – Daniel Alves [C], Éder Militão, Bremer, Alex Telles (55′, Marquinhos) – Fabinho, Fred (55′, Bruno Guimarães) – Antony, Rodrygo (55′, Éverton Ribeiro), Gabriel Martinelli (79′, Raphinha) – Gabriel Jesus (64′, Pedro)

Trener: Tite

Żółte kartki: Tolo, Kunde, Faï, Aboubakar (Kamerun) – Éder Militão, Bruno Guimarães (Brazylia)

Czerwona kartka: Aboubakar (Kamerun) – 90+3′ za drugą żółtą

Sędziował: Ismail Elfath (USA)

Brazylia zajęła pierwsze miejsce w grupie G, inkasując sześć punktów. Podczas 1/8 finału „Canarinhos” czeka potyczka z Koreą Południową. Rzeczony kwartet jako jego wicelider przeszli Szwajcarzy, okazując się gorszymi od Kraju Kawy o zaledwie jedną bramkę!

Warto odnotować też, że derbowa batalia Argentyńczyków przeciwko Brazylijczykom możliwa będzie w półfinale Mistrzostw Świata, o ile obaj latynoscy giganci do strefy medalowej dotrą.

Tabela końcowa grupy G:

1 Brazil, Brazil Brazylia 3 2 0 1 3:1 +2 6
2 Switzerland, Switzerland Szwajcaria 3 2 0 1 4:3 +1 6
3 Cameroon, Cameroon Kamerun 3 1 1 1 4:4 0 4
4 Serbia, Serbia Serbia 3 0 1 2 5:8 -3 1

Brazylia fazę grupową na Mundialach kończy na czele regularnie od 1982 roku, czyli nieprzerwanie od aż jedenastu turniejów!