MŚ: Ekwador odpadł w grupie A

Pierwsze dwa mecze Mundialu ułożyły się Ekwadorczykom nadzwyczaj pomyślnie – zdobyli w nich aż cztery punkty. Byle remis podczas ostatniej kolejki wystarczał „Tricolor” do awansu. Niestety, przeciw Senegalowi nie zdołali wywalczyć punktów – przegrali 1:2, przez co wylecieli za burtę turnieju.

Grupa A:

Khalifa Internacional Stadium (Doha)

Ekwador vs Senegal 1:2 (0:1)

Gole – 0:1 Ismaïla Sarr (44′-pen.), 1:1 Moisés Caicedo (67′), 1:2 Kalidou Koulibaly (70′)

Był to dopiero pierwszy w historii pojedynek Ekwadoru z Afrykańczykami na Mistrzostwach Świata. Teoretycznie wszystko mogło się tu wydarzyć, gdyż rywalizowały zespoły zbliżone poziomem do siebie. Senegal jednakże okazał się sprytniejszy.

Największym atutem „Chłopców Bananowców” paradoksalnie był brak kontuzjowanego największego gwiazdora Senegalczyków, czyli Sadio Mané. Aczkolwiek oponent jakoś poradził sobie bez niego.

Z drugiej strony lider latynoskiej ekipy – Enner Valencia pomimo regularnych występów i systematycznego strzelania również narzeka na problemy zdrowotne. Do tej pory zdołał je odpierać, ale organizmu na dłuższą metę nie da się oszukać. Tutaj nie sposób było tego nie zauważyć.

Ponadto za żółte kartki nie mógł wystąpić przodownik środka pola „Trójkolorowych” – Jhegson Méndez. Nikt nie zdołał go należycie zastąpić.

Potrzebujący tu zwycięstwa piłkarze z Czarnego Lądu rzecz jasna rzucili się do ataku od samego początku, a Ekwadorczycy bronili wyniku. U samego wstępu potyczki Idrissa Gueye ze środka pola karnego fatalnie chybił obok bramki Hernána Galíndeza.

Pięć minut później następna znakomita szansa mistrzów Afryki, gdzie Boulaye Dia wybiegając sam na sam pechowo przestrzelił obok bramki z ubocza szesnastki.

Ismaila Sarr w 24 minucie po rykoszecie od oponenta chybił z boku szesnastki. Nadto podczas rozegrania rzutu wolnego Pathé Ciss główką pomylił się nad poprzeczką.

Niestety, tuż przed przerwą Senegalczycy przełamali impas. „Lwy Terangi” wywalczyły rzut karny, gdyż Piero Hincapié sfaulował atakującego przeciwnika nazywającego się Ismaïla Sarr. Sam poszkodowany w 44 minucie pewnie wykorzystał jedenastkę i Afrykańczycy objęli prowadzenie. Przy takim rezultacie „Tricolor” odpadał z imprezy.

Zaraz po zmianie stron podczas ofensywy kraju pod Cotopaxi dalekosiężne uderzenie przypuścił wprowadzony na drugą połowę José Cifuentes, jednakże tę próbę Édouard Mendy bez trudu wychwycił.

Ekwador wykorzystał impas Senegalu, wyrównując w 67 minucie po rzucie rożnym, z którego dośrodkował Gonzalo Plata. Asystę głową Félixa Torresa spożytkował Moisés Caicedo, z najbliższej odległości trafiając do pustej siatki.

Przerwana więc została passa strzelania ekwadorskich goli na Mundialach wyłącznie przez Ennera Valencię (stanęła na sześciu)!

Remis dawał awans „Los de Plátanos”, acz tym futboliści w żółtych koszulkach cieszyli się bardzo krótko. W 70 minucie po centrze z rzutu wolnego, zawodnik ekwadorski źle wybił piłkę, a ten błąd skrzętnie wykorzystał Kalidou Koulibaly. Senegalski kapitan tudzież lider obrony bezpośrednim uderzeniem w długi róg z piątego metra nie dał szans Galíndezowi.

Latynoski team znów był za burtą. W 76 minucie wtórne wyrównanie mógł przynieść Gonzalo Plata, aczkolwiek obstawiony defensywą z centrum 16-tki uderzył wprost do rąk Édouarda Mendy’ego.

W 82 minucie Boulaye Dia na szesnastym metrze posłał torpedę spudłowaną obok słupka.

Tuż przed upływem regulaminowego czasu Galíndez na raty obronił strzał z ubocza pola karnego Pape Gueye, natomiast Mendy wychwycił główkę Jeremy’ego Sarmiento.

Doliczony czas potyczki nie przyniósł drugiej riposty podopiecznych Gustavo Alfaro, wobec czego to tegoroczny zdobywca Pucharu Narodów Afryki zakwalifikował się do rundy play-off.

Skład Ekwadoru: Hernán Galíndez – Ángelo Preciado (85′, Jackson Porozo), Félix Torres, Piero Hincapié, Pervis Estupiñán – Alan Franco (46′, Jeremy Sarmiento), Carlos Gruezo (46′, José Cifuentes), Moisés Caicedo – Gonzalo Plata, Enner Valencia [C], Michael Estrada (64′, Djorkaeff Reasco)

Trener: Gustavo Alfaro

Żółta kartka: I.Gueye (Senegal)

Sędziował: Clément Turpin (Francja)

Ekwador ukończył grupę A na trzeciej lokacie ze zdobytymi czterema punktami, czyli identycznie jak swoją grupową rywalizację podczas swojej poprzedniej Copa del Mundo, w 2014 roku.

Do 1/8 finału weszły Holandia z pierwszej lokaty, a Senegal jako jej wicelider. Dodajmy, iż „Lwy Terangi” idealnie zrewanżowały się za poprzednie MŚ, gdy walkę o fazę pucharową przegrały w ostatniej kolejce z innym przedstawicielem Ameryki Południowej – Kolumbią!

Katar dla odmiany został pierwszym w historii gospodarzem Mundialu, który wtopił wszystkie swoje starcia!

Tabela końcowa grupy A:

1 Netherlands, Netherlands Holandia 3 2 1 0 5:1 +4 7
2 Senegal, Senegal Senegal 3 2 0 1 5:4 +1 6
3 Ekwador 3 1 1 1 4:3 +1 4
4 Qatar, Qatar Katar 3 0 0 3 1:7 -6 0

Na cztery starty w Mundialach kraj spod Cotopaxi aż trzykrotnie odpadał już podczas fazy grupowej. Przebrnął ją tylko w 2006 roku, gdy pokonał między innymi Polskę, a udział w czempionacie zakończył wówczas na 1/8 finału.