MŚ: Brazylia lepsza od Szwajcarów

Brazylijczycy podczas bieżącego Mundialu występują w niemal identycznej grupie, co na poprzednich MŚ. Znowu przyszło im rywalizować z Serbią i Szwajcarią. W pierwszym meczu Bałkańczyków ponownie ograli 2:0. W drugim, z Helwetami natomiast „Canarinhos” wymęczyli skromną wygraną 1:0, która zapewniła im awans do 1/8 finału.

Grupa G:

Stadium 974 (Doha)

Brazylia vs Szwajcaria 1:0 (0:0)

Gol – Casemiro (83′)

Cztery lata temu w Rosji popularni „Canarinhos” nie podołali Szwajcarom, tylko remisując 1:1. Teraz bez kontuzjowanego Neymara chłopcy Tite zdołali odnotować wymęczony tryumf nad alpejską reprezentacją.

Zaznaczmy jednak, iż faworyt długo walił głową w mur. Vinícius Júnior w 26 minucie ofiarnie uderzył wślizgiem z okolicy piątego metra, lecz Yann Sommer zdołał wybić piłkę na korner. Pięć minut później helwecki bramkarz obronił dalekosiężną próbę Raphinhy.

„Canarinhos” zdobyli bramkę w 64 minucie za sprawą Viníciusa Júniora, lecz sędzia anulował ją ze względu spalonego.

Po 80 minucie zawodów w trakcie kornera odważne uderzenie głową zza pola karnego Bruno Guimarãesa przejął Sommer.

Upragniony przełom nastąpił w 83 minucie, kiedy we wspaniałej akcji Casemiro przyrżnął wolejem z ubocza pola karnego, a piłka otarta od pośladków Manuela Akanji’ego poleciała w długi róg szwajcarskiej bramki. Sommer stojąc bezradnie odprowadził wzrokiem futbolówkę do siatki.

Cztery minut potem bombę Rodrygo z boku szesnastki nad poprzeczką sparował wspomniany goalkeeper. Za chwilę Bruno Guimarães zza szesnastki pomylił się koło słupka.

U samego kresu bitwy, w doliczonym czasie jeszcze obrońca Akanji sparował na rzut rożny strzał z centrum 16-tki zmiennika Rodrygo. Heroiczna końcówka poprowadziła „Verde-Amarela” do następnego zwycięstwa.

Skład Brazylii: Alisson – Éder Militão, Thiago Silva [C], Marquinhos, Alex Sandro (86′, Alex Telles) – Fred (58′, Bruno Guimarães), Casemiro, Lucas Paquetá (46′, Rodrygo) – Raphinha (73′, Antony), Richarlison (73′, Gabriel Jesus), Vinícius Júnior

Trener: Tite

Żółte kartki: Fred (Brazylia) – Rieder (Szwajcaria)

Sędziował: Iván Barton (Salwador)

Brazylia na kolejkę przed końcem fazy grupowej okupuje czołową lokatę, której zajęcia na koniec pierwszej rundy jest niemalże pewna.

Drużyna Tite dotychczas zainkasowała komplet punktów i jeszcze nie straciła bramki! Zatem 1/8 finału w kieszeni pięciokrotnych czempionów globu! Szwajcaria jest druga z trzema oczkami.

W ostatnim pojedynku grupy H reprezentanci Kraju Kawy spotkają się z Kamerunem. „Canarinhos” podczas fazy grupowej MŚ 2014, które organizowali, rozbili tenże afrykański zespół 4:1. Jak będzie w najbliższy piątek?