MŚ: Urugwaj bez goli z Koreańczykami

Urugwajczycy rozpoczęli Mistrzostwa Świata w Katarze spotkaniem z Koreą Południową, czyli rywalem niżej notowanym, ale mimo to wymagającym. Udało się im zaledwie bezbramkowo zremisować, co nie wróży optymistycznie przed następnymi spotkaniami.

Grupa H:

Education City Stadium (Al-Rayyan)

Urugwaj vs Korea Południowa 0:0

Każdy grupowy oponent ma porachunki do wyrównania z Urugwajem za niedawne Mundiale. „Charrúas” zatem nie mogą liczyć tu na łatwą rywalizację.

Koreańczycy akurat chcieli wziąć rewanż za porażkę 1:2 podczas 1/8 finału Copa del Mundo w 2010 roku. Teraz „Białe Tygrysy” przynajmniej nie zeszły z boiska pokonane.

Diego Alonso notuje swój pierwszy Mundial w życiu (licząc jego karierę zarówno piłkarską, jak i trenerską). 47-letni selekcjoner marzy o tym, aby poprowadzić Urugwaj co najmniej do sukcesów, jakie ten mały kraj osiągał za schedy Óscara Tabáreza – a wtedy przecież dotarł aż do półfinału MŚ w 2010, więc poprzeczka zawieszona jest wysoko.

Okazji podbramkowych było jak na lekarstwo i nie mieliśmy tu ani jednego celnego strzału po obu stronach! Mimo to potyczkę toczono w energicznym tempie. W 19 minucie długą lagę z połowy boiska przejął Federico Valverde, po czym obstawiony przez obrońcę ze skraju pola karnego chybił nad poprzeczką.

Federico Valverde wprawdzie sam strzelić nie zdołał, ale przynajmniej mógł być zadowolony ze swoich poczynań defensywnych

Znakomitą okazję dla Azjatów zaprzepaścił Hwang Ui-jo w 34 minucie, bezpośrednim uderzeniem ze środka 16-tki celując zbyt wysoko.

Prowadzenie Urusom tuż przed przerwą mógł dać Diego Godín, jednakże w 43 minucie kapitan „Los Celestes” podczas kornera strzałem ze łba tylko obił słupek.

Druga połowa kazała długo czekać na większe emocje. Darwin Núñez po 80 minucie zza pola karnego pomylił się koło dalszego słupka.

Natomiast w 90 minucie bomba dalekiego zasięgu Federico Valverde ostemplowała słupek. Za chwilę jeszcze atak koreański, gdzie Son Heung-min z dalszej odległości spudłował obok bramki Sergio Rocheta. Mimo emocjonującej końcówki, wynik bezbramkowy nie uległ korekcie.

Urugwajczycy inicjują mundialowe zmagania niezbyt optymistycznym remisem z zespołem przeciętnym, choć niewygodnym.

Skład Urugwaju: Sergio Rochet – Martín Cáceres, Diego Godín [C], José María Giménez, Mathias Olivera (79′, Matías Viña) – Federico Valverde, Matías Vecino (79′, Nicolás De La Cruz), Rodrigo Bentancur – Facundo Pellistri (88′, Guillermo Varela), Luis Suárez (64′, Edinson Cavani), Darwin Núñez

Trener: Diego Alonso

Żółte kartki: Cáceres (Urugwaj) – Cho Gue-sung i trener Paulo Bento (Korea Południowa)

Sędziował: Clément Turpin (Francja)

W drugiej kolejce grupy H na pewno będzie ciekawiej. Urusi stoczą bowiem hitową batalię przeciwko Portugalii. Ta odbędzie się poniedziałkowego wieczora.

Na trzy starcia Ameryki Południowej z Azją rozegrane podczas premierowej serii spotkań MŚ 2022, oba kontynenty zwyciężyły po razie i padł jeden remis. W golach jednak 3:2 dla strefy CONMEBOL.