MŚ: Brazylia ograła Serbię

Prologiem Mundialu 2022 dla faworyzowanej Brazylii była potyczka z Serbami. Pierwszy na tej imprezie pojedynek Ameryki Południowej przeciw Europie przyniósł całkowicie zasłużone zwycięstwo 2:0 Latynosów, a mogło ono być jeszcze wyższe.

Grupa G:

Lusail Iconic Stadium (Lusail)

Brazylia vs Serbia 2:0 (0:0)

Gole – Richarlison (62′, 73′)

„Canarinhos” podjęli Serbię już w fazie grupowej poprzednich MŚ i wówczas zanotowali tryumf 2:0. Teraz mieliśmy powtórkę z rozrywki, gdyż Brazylijczycy wygrali identycznym rezultatem.

Pierwsza połowa zdecydowanie pod dyktando brazylijskie, lecz czujna obrona Bałkańczyków nie pozwoliła się zwieść. Natomiast serbski bramkarz Vanja Milinković-Savić znalazł się na posterunku, kiedy było trzeba.

Były goalkeeper Lechii Gdańsk między innymi wybił próbę wkrętu z kornera Neymara tudzież zapobiegł szarży Viníciusa Júniora. Poza tym wychwycił próbę z dystansu Casemiro oraz niskie uderzenie Raphinhy ze skraju szesnastki.

Zaraz po przerwie Milinković-Savić sparował także niskie uderzenie, jakie posłał Raphinha ze środka 16-tki, gdy napastnik FC Barcelony po przejęciu futbolówki wybiegał sam na sam.

W 54 minucie zaś Neymar bezpośrednim strzałem z centrum pola karnego pomylił się koło bramki. Pięć minut potem Alex Sandro dalekosiężną bombą otłukł słupek.

Impas ekipa Tite przełamała w 62 minucie. Wówczas Milinković-Savić nieodpowiednio wyrzucił przed siebie niski strzał Viníciusa Júniora, co spożytkował Richarlison i z bliska skutecznie dobił piłkę do niemal pustej siatki.

Jedenaście minut później Richarlison wspaniałymi nożycami ze środka 16-tki zadał Serbom drugi cios i było pozamiatane!

Następne ciosy wisiały w powietrzu, lecz Casemiro ze skraju pola karnego zaliczył poprzeczkę, przymiarkę dalekiego zasięgu Rodrygo odparł goalkeeper, który za chwilę jeszcze wybił na korner próbę Freda.

Rodrygo zza pola karnego spróbował ponownie w 87 minucie i posłał piłkę zbyt wysoko. Victoria „Verde-Amarela” powinna była wyglądać okazalej.

Skład Brazylii: Alisson – Danilo, Thiago Silva [C], Marquinhos, Alex Sandro – Casemiro, Lucas Paquetá (75′, Fred) – Raphinha (87′, Gabriel Martinelli), Neymar (80′, Antony), Vinícius Júnior (76′, Rodrygo) – Richarlison (79′, Gabriel Jesus)

Trener: Tite

Żółte kartki: Pavlović, Gudelj, Lukić (wszyscy Serbia)

Sędziował: Alireza Faghani (Iran)

Następnym rywalem Brazylijczyków będzie Szwajcaria, którą ekipa Tite sprawdzi w poniedziałek. Z Helwetami przedstawiciele Kraju Kawy również mierzyli się w fazie grupowej poprzedniego Mundialu, ale wówczas tylko zremisowali 1:1.