Instituto w Liga Profesional!

Drugim tegorocznym awansującym do najwyższej klasy rozgrywkowej w Argentynie po Belgrano jest ich lokalny rywal – Instituto. „La Gloria” wywalczyła promocję do elity dzięki zwycięskiemu finałowi play-off’ów Primera Nacional 2022 zwanych „reducido”, w którym przewyższyła Estudiantes de Caseros.

W pierwszym meczu tych drużyn w stołecznej dzielnicy Caseros padł bezbramkowy remis. Rewanż w Córdobie na stadionie Presidente Perón także przyniósł rozejm, ale rezultatem 1:1.

Ponieważ w drugoligowym „reducido” na wypadek remisu w dwumeczu górą jest zespół, który zajął wyższą lokatę podczas sezonu zasadniczego, bilety do Liga Profesional otrzymał już trzeci team z Córdoby!

Estudiantes de Caseros podczas „reducido” w drodze po awans wyeliminowali wcześniej Chaco For Ever, imienników z Estudiantes Río Cuarto oraz Gimnasię de Mendoza. Musieli rozpoczynać play-off’y od samego początku, ponieważ w sezonie zasadniczym uplasowali się jako dopiero siódmi. Niewiele im zabrakło, ażeby mimo trudnej sytuacji przed dodatkowymi spotkaniami zdołali dopiąć swego.

Instituto po nominalnym czempionacie ligowym w drodze po awans wyeliminowali wcześniej Defensores de Belgrano. Macierzysty klub Paulo Dybali rozpoczął udział w barażach dopiero od półfinału, gdyż podczas sezonu zasadniczego zajął wysokie drugie miejsce. Mimo lżejszego terminarza od klubu z Caseros, biało-czerwony kolektyw musiał nieźle namęczyć się przeciwko wspomnianym Estudiantes – grunt to jednak finalny sukces!

••••••

Instituto de Córdoba vs Estudiantes de Caseros 1:1 (0:1)

Gole – 0:1 Juan Randazzo (14′), 1:1 Fernando Alarcón (57′)

Pierwszy mecz – 0:0, awans Instituto

Uważany za faworyta finału „reducido” Instituto dorobił się upragnionego awansu, lecz uczynił to w sporym ambarasie.

Spotkanie rewanżowe zaczęło się po myśli niżej notowanych „Estu”, którzy jeszcze przed upływem kwadransa zawodów objęli prowadzenie za sprawą swojego obrońcy Juana Randazzo, który głową podczas kornera zaskoczył Jorge Carranzę.

Później jednak grunt pod nogami zaczął się gościom zapadać. W 26 minucie za nadmierne protesty wyleciał ich trener – Walter Otta.

Na domiar złego tuż przed przerwą za brutalny atak barkiem w rywala, czerwień ujrzał także ich defensor Lautaro Lusnig. Miejscowym do przerwy skuteczność za to nie dopisywała, gdyż zmarnowali sporo okazji.

Osłabieni „Studenci” nie utrzymali prowadzenia dającego im awans. W 57 minucie Instituto się przełamał, kiedy też obrońca – Fernando Alarcón również że łba strzelił dlań gola, który się okazało, był trafieniem na wagę awansu.

Jeszcze w 75 minucie przyjezdni zarobili tu drugą czerwoną kartkę (właściwe to trzecią wliczając też szkoleniowca). Do szatni prędzej musiał udać ich napastnik Elías Alderete.

U finiszu zawodów „La Gloria” zmarnowała wiele okazji ku przypieczętowaniu awansu. Choćby zmiennik Jonathan Dellarossa niekryty z kilku metrów, próbą bezpośredniego strzału posłał futbolówkę wprost do rąk goalkeepera.

Ostateczna ekipa Lucasa Bovaglio mimo, że nie zdołała wyjść na plus w podwójnej przewadze, to uzyskała wynik przynoszący jej wielką radość!

Skład Instituto w kampanii 2022: Jorge Carranza [C] (Juan Martín Rojas/Emanuel Bilbao) – Giuliano Cerato (Ezequiel Parnisari), Matías Ferreira (Agustín Gómez), Fernando Alarcón, Sebastián Corda (Thomas Ortega) – Roberto Bochi (Joaquín Arzura) – Gabriel Graciani (Gregorio Rodríguez/Joaquín Molina), Claudio Pombo (Diego Becker), Franco Watson (Nicolás Watson/Juan Cruz Arguello), Santiago Rodríguez (Jonathan Dellarossa/Joaquín Mateo) – Patricio Cucchi (Nicolás Mazzola/Catriel Sánchez)

Trener: Lucas Bovaglio

W przyszłym roku na szczeblu Liga Profesional będą występowały aż trzy drużyny z Córdoby – Talleres, Belgrano oraz Instituto!

Instituto poprzednio statusem pierwszoligowca cieszył się w sezonie 2005/2006. „Albirrojos” wracają do krajowej elity po dokładnie 16,5 latach przerwy! Sezon 2023 będzie ich siedemnastym w historii na czołowym argentyńskim szczeblu rozgrywkowym.