Racing wkroczył na szczyt!

Racing Club wydarł zwycięstwo i przynajmniej do czwartku będzie figurować na czele stawki! Niemalże znamy króla strzelców tegoż sezonu! Podsumowanie czterech wtorkowych spotkań 26 kolejki Liga Profesional, tabela czempionatu oraz jego klasyfikacja strzelców:

Colón vs Defensa y Justicia 1:2 (1:2)

Gole – 0:1 Gabriel Alanís (4′), 1:1 Luis Rodríguez (10′-pen.), 1:2 Paolo Goltz (17′-samobój)

Defensa y Justicia zaciekle bijąca się o przepustki do przyszłorocznej Copa Libertadores uporała się w Santa Fe z nie rywalizującym już o nic Colónem.

Nadal mająca swój cel ekipa przyjezdna zadała błyskawiczny cios. Szybkie rozegranie kornera otworzyło drogę do bramki „Santafesinos”. Dośrodkowanie z ubocza szesnastki Christiana Ortiza głową przeciął Gabriel Alanís, znajdując drogę do siatki. Czwarty gol w sezonie 28-letniego skrzydłowego.

Już po chwili rywal mógł wyrównać podczas kornera, lecz strzał głową Lucasa Acevedo tylko obił poprzeczkę, a dobitkę z bliska Paolo Goltz zablokował bramkarz. Niebezpieczeństwo zostało zażegnane przez „Halcónes”.

Gospodarze jednak szybko odpowiedzieli dzięki rzutowi karnemu, spożytkowanemu przez Luisa Rodrígueza. Wiekowy „Pulga” uzyskał siódmą bramkę podczas kampanii w swoim setnym pojedynku dla Colónu! Już 37 lat na karku, a mimo to wiecznie młody!

Aczkolwiek DyJ również szybko wtórnie odzyskała prowadzenie. Niski strzał zza pola karnego Kevina Gutiérreza tak pechowo przeciął wiekowy stoper gospodarzy Paolo Goltz, że zmylił własnego bramkarza i władował samobója.

Jeszcze przed kwadransem odpoczynku chytrym strzałem z linii bocznej pola karnego wyrównać zapragnął Rafael Delgado, jednakże jego przymiarka przeleciała wzdłuż bramki.

Zaraz po przerwie wyrównać mógł Luis Rodríguez podczas sprawnego kontrataku, lecz przymiarkę weterana z ubocza pola karnego sparował na korner Ezequiel Unsain. Potem strzał głową „Pulgi” ofiarnie wybił rzeczony „arquero”.

Wśród gości bezpośredni strzał ze środka szesnastki wyłapany przez Ignacio Chicco posłał Kevin Gutiérrez. W 78 minucie boju zaś jeszcze Unsain ofiarnie zahamował główkę Goltza.

Wśród tabeli rocznej popularne „Sokoły” dzięki ósmemu pod rząd starciu bez wtopy (pięć z nich wygrali) plasują się tuż za strefą Copa Libertadores! W lidze chłopcy Julio Vaccariego są dwunaści, uzbierawszy 37 punktów.

Colón wskutek drugiej konsekutywnej wtopy znów zaczął dołować. Wśród klasyfikacji LPF 2022 santafesyński team piastuje kiepską 24 lokatę, posiadając 28 oczek na koncie.

Chyba „Los Sabaleros” pod batutą Urusa Marcelo Saralegui’ego po wprowadzonym przezeń efekcie nowej miotły w postaci trzech kolejnych victorii, wrócił do przeciętności.

******

Lanús vs Racing Club 0:1 (0:0)

Gol – Enzo Copetti (81′)

Racing Club musiał przebrnąć niewyobrażalne męczarnie przeciwko przedostatniej ekipie tabeli, ale jakoś dopiął swego. „La Academia” przejmuje więc pałeczkę na szczycie stawki co najmniej do czwartku.

Początek o dziwo pod dyktando lokalnej ekipy snującej się po dennych rejonach tabeli. 42-latek José Sand występujący tu przeciw byłemu klubowi już w 5 minucie chybił obok słupka z główki.

Natomiast w 9 minucie zawodów kibice Lanús odstawili na trybunach festiwal poparcia dla tego wiekowego snajpera, prosząc go o pozostanie w klubie na kolejny rok mimo podeszłego piłkarsko wieku. Wśród Lanús jeszcze Franco Troyansky spudłował z dalszej odległości.

Jeszcze przed przerwą szansa dla Racingu po szybkim rozegraniu rzutu wolnego, ale ich czołowy zawodnik – Enzo Copetti ze łba pomylił się nad bramką.

W 53 minucie kolumbijski pomocnik miejscowych Raúl Loaiza huknął nad poprzeczką zza pola karnego.

Coraz bardziej zdesperowani pretendenci do tytułu próbowali zadać upragniony cios w ekwilibrystycznym stylu. Strzał bezpośrednio z kornera Matías Rojasa (też walczącego z eks-pracodawcą) nie bez trudu wybił bramkarz.

Urugwajski goalkeeper Guillermo De Amores nadto ledwo przerzucił nad poprzeczką sensacyjny dalekosiężny strzał z prawego skrzydła Facundo Mury.

Lanús też nie stronił od ofensywy, ale ta wychodziła mu opłakanie. Zmiennik Franco Orozco ze skraju 16-tki przyrżnął zbyt wysoko.

Natomiast gigant przełamał lody w 81 minucie, kiedy Paragwajczyk Matías Rojas wyłożył asystę, zaś Enzo Copetti genialnym niskim przymierzeniem z ostrego kąta kompletnie zaskoczył De Amores.

Farbowany blondyn zdobył zatem jedenastego gola podczas LPF 2022, dzięki któremu samodzielnie okupuje najniższy stopień podium ligowego rankingu strzeleckiego.

Szanse na majstra Racingu Club rosną! Teraz chłopcy Lorda Gago mogą cieszyć się samym szczytem klasyfikacji przynajmniej przez dwa dni, posiadając na swym rachunku 50 punktów.

W błękitnym dystrykcie Avellanedy muszą zarazem wyczekiwać rozstrzygnięcia czwartkowego dokończenia batalii między Boca Juniors, a Gimnasią La Plata.

Natomiast Lanús niewątpliwie ukończy tę kampanię jako zespół drugi od końca. „El Granate” zebrał 20 oczek, notując katastrofalny rok.

Ku skromnemu pokrzepieniu zostaje uniknięcie samego dna stawki oraz dojście do 1/8 finału Copa Sudamericana. Niestety, to regularne frajerskie wtapianie niemal wygranych potyczek w końcu odbiło się czkawką bordowej ekipie.

******

Central Córdoba vs Tigre 1:2 (0:0)

Gole – 0:1 i 0:2 Mateo Retegui (51′, 64′-pen.), 1:2 Francisco González Metilli (74′)

Tigre będzie wojował do samego finiszu o prawo gry w Copa Libertadores! Beniaminek zwycięstwem na nowoczesnym Estadio Madre de Las Ciudades w Santiago del Estero prolongował swoje nadzieje wejścia do elitarnego turnieju.

Jednocześnie „Los Matadores” są już niemalże pewni kolejnego króla strzelców w ligowych zmaganiach. Rok temu najskuteczniejszym piłkarzem drugiego szczebla rozgrywkowego był ich snajper Pablo Magnín, teraz w argentyńskiej ekstraklasie po „Złotego Buta” najprawdopodobniej sięgnie ich Mateo Retegui!

Prolog zdecydowanie lepszy dla niżej notowanych gospodarzy. W 11 minucie Alejandro Martínez przestrzelił obok dalszego słupka z ubocza pola karnego.

Kilka minut później Gonzalo Torres pędził z obiecującą akcją, lecz jego niskie uderzenie ze środka 16-tki nogami obronił jego imiennik Marinelli, a dobitka rzeczonego napastnika z podobnej odległości przeleciała nad poprzeczką.

Do tego goalkeeper stołecznych przybyszy wspaniale zablokował bezpośredni strzał zza piątego metra Urusa Renzo Lópeza.

Czołowy snajper Liga Profesional 2022 – Mateo Retegui!

U wstępu drugiej odsłony sytuacja ofensywna Tigre – Facundo Colidio huknął z boku szesnastki, powodując robinsonadę Césara Rigamontiego. Delegaci kontynuowali atak, a bombę dalekiego zasięgu Lucasa Menossi sparował na korner bramkarz „El Ferroviario”.

Za chwilę goście postawili na swoim. Trwa korespondencyjny wyścig o koronę króla strzelców między Mateo Retegui’m, a Franco Cristaldo – ten pierwszy, który przewodzi mu, minionej nocy oddalił się na aż pięć goli głównemu konkurentowi. W 51 minucie wypożyczony z Boca napastnik otworzył wynik na rzecz „Matadorów”.

Za moment zadanie przyjezdnych stało się łatwiejsze, gdyż bezpośrednio czerwoną kartkę za brutalny faul obejrzał defensor opozycji Fabio Pereyra.

Retegui nie zadowolił się jednym trafieniem. W 64 minucie wykorzystał jedenastkę. Tym samym już dziewiętnasty raz wpisał się do listy goleadorów i jednocześnie notując już szósty w tym sezonie dublet!

Potem Rigamonti uchronił gospodarzy przed trzecim ciosem w plecy, broniąc strzał zza narożnika pola bramkowego Alexisa Castro.

Central Córdoba zdobył się jedynie na honorową bramkę, którą w 74 minucie podczas kontry uzyskał Francisco González Metilli. Zza piątego metra pomyślnie wykończył kontrę, której nie umiała zatamować obrona gości. Pokonując swój były klub, uzyskał czwartego gola podczas kampanii.

Szansę dla „Matadorów” odnotował zmiennik Ijiel Protti, lecz jego chytra dalekosiężna próba tylko obiła słupek.

Jeszcze miejscowi usiłowali wyrównać, aczkolwiek Marinelli odparł dwa strzały głową autorstwa odpowiednio Enzo Kalinskiego oraz Renzo Lópeza (po staraniach tego drugiego, za moment dobitką z przewrotki chybił González Metilli).

Trzecie pod rząd zwycięstwo, jedenasty konsekutywny bój bez wtopy – ta wspaniała seria wypromowała Tigre na szóstą lokatę w lidze. Chłopcy Diego Martíneza zebrali aż 43 punktów i będą do ostatniej chwili bili się o Puchar Wyzwolicieli (minimum Sudamericanę mają już w kieszeni).

Osiemnasty Central Córdoba uciułał 31 oczek. Najważniejsze dla nich jest utrzymanie się w Liga Profesional. Na rywalizację o Copa Sudamericana popularny „El Ferroviario” okazał się stanowczo zbyt słaby.

******

Huracán vs Platense 2:0 (1:0)

Gole – Franco Cristaldo (45+1′-pen.), Matías Cóccaro (77′)

Huracán znienacka wkroczył do strefy Copa Libertadores! Tryumf nad przeciętniakiem wypromował „El Globo” w klasyfikacji rocznej na lokatę gwarantującą minimum rundę eliminacyjną najważniejszego kontynentalnego turnieju.

Na wstępie spotkania szansa Platense, lecz Vicente Taborda spudłował z boku szesnastki. Wśród lokalnego teamu ze skraju pola karnego nad poprzeczką pomylił się jego kapitan Santiago Hezze.

Za to Marcos Ledesma wybił próbę z ubocza 16-tki Nicolása Cordero. Goalkeeper „Kalmarów” obronił także przymiarkę z dystansu Benjamína Garré.

Dla odmiany przy akcji gości bombę nożycami przypuszczoną na krańcu pola karnego przez Paragwajczyka Jorge Beníteza złapał Lucas Chaves.

Krótko przed przerwą Franco Cristaldo strzelił gola do szatni dla Huracánu. Uczynił to oczywiście z rzutu karnego. Wychowanek Boca zaliczył już czternaste trafienie w sezonie, z czego ósme dzięki jedenastce!

U prologu drugiej połowy Ledesma zatrzymał uderzenie z ubocza pola karnego rzeczonego Cristaldo.

Victorię teamu ze stadionu El Palacio podczas rozegrania kornera przypieczętował Matías Cóccaro. Urus zaskakując Ledesmę głową, ustalił wynik na 2:0.

U epilogu zawodów jeszcze Franco Cristaldo ze skraju popa karnego walnął koło słupka.

Nie tylko batalia o Puchar Wyzwolicieli, ale również wyścig o mistrzostwo ciągle towarzyszy Huracánowi. Chłopcy Diego Dabove wspięli na najniższy stopień ligowego podium, który osiadają z 47 punktami!

Jeśli „Quemero” pragnie zachować szansę na tytuł czempiona Argentyny przed ostatnią kolejką, musi oczekiwać braku wygranej Boca Juniors w czwartek.

Platense figuruje na siedemnastym miejscu w lidze, zgromadziwszy 31 oczek. Tak samo, jak w przypadku Central Córdoba, liczy się dla nich bezkompromisowe pozostanie wśród pierwszoligowców.

Tabela roczna (liga + faza grupowa Pucharu Ligi):

PS. Musimy sprostować jedną rzecz – otóż dwunaste miejsce w tejże klasyfikacji rocznej na pewno nie da promocji do Copa Sudamericana! Stanie się tak, ponieważ jeśli Puchar Argentyny zdobędzie pewna już awansu do fazy grupowej Copa Libertadores 2023 drużyna Boca Juniors, wtedy do zmagań grupowych elitarnego turnieju wejdzie także pokonany przez „Xeneizes” finalista – Banfield lub Talleres.

Dla porównania w 2019 roku po finale Copa Argentina przegrany finalista – Central Córdoba (który nie zapewnił sobie wcześniej awansu do kontynentalnych pucharów) nie załapał się do CL 2020, albowiem ich ówczesny pogromca – River Plate przedtem miał zabukowaną jedynie rundę eliminacyjną tamtej edycji Pucharu Wyzwolicieli i dopiero po rzeczonym zwycięskim finale zagwarantował sobie profit w postaci bezpośredniego udziału w fazie grupowej Libertadores.

Ogółem rzecz biorąc przydział miejsc w przyszłorocznych turniejach CONMEBOL będzie następujący:

11 goli – Enzo Copetti (Racing Club)

10 goli – Adam Bareiro (San Lorenzo de Almagro)

8 goli – Ramón Ábila (Colón), Cristian Colmán (Arsenal de Sarandí 4/Barracas Central 4)

7 goli – Leandro Fernández (Independiente), Ramiro Carrera (Atlético de Tucumán), Blas Armoa (Tigre), Miguel Borja (River Plate), Mauro Boselli (Estudiantes La Plata), Luis Rodríguez (Colón)

6 goli – Salomón Rodríguez i Martín Ojeda (obaj Godoy Cruz), Alejandro Martínez (Central Córdoba), Bruno Sepúlveda (Barracas Central), Leandro Benegas (Independiente), Lisandro López (Sarmiento de Junín), Leandro Díaz (Estudiantes La Plata), Martín Cauteruccio (Aldosivi), Alejo Véliz (Rosario Central).

W środę i czwartek czekają nas dwa mecze zaległe, a podczas najbliższego weekendu finalizacja Liga Profesional 2022 (potem przyjdzie jeszcze zorganizować zaległą batalię Vélezu z Central Córdoba). Ostatnia kolejka zacznie się w sobotę.