Scaloni przedłużył umowę

Argentyńska Federacja Piłkarska (AfA) ma tak wielkie zaufanie do obecnego selekcjonera reprezentacji Argentyny, że jeszcze przed Mundialem postanowiła przedłużyć z nim kontrakt. Lionel Scaloni pozostanie trenerem „Albicelestes” co najmniej do następnych Mistrzostw Świata w 2026!

Prolongata umowy aż o cztery lata, to w Argentynie rzecz praktycznie niespotykana! Fantastyczne wyniki osiągane przez drużynę narodową Kraju Srebra skłoniły prezesa AfA – Claudio Tapię, żeby już teraz zaangażować Scaloniego do pracy za sterami dorosłej kadry przez dłuższy czas.

Lionel Scaloni został pierwszym szkoleniowcem reprezentacji Argentyny w drugiej połowie 2018 roku, po fatalnym dla „Biało-Błękitnych” Mundialu w Rosji.

Przez pierwszy rok pełnił funkcję tymczasowego selekcjonera, zajmując z drużyną trzecie miejsce na Copa América 2019. Później wszedł w buty stałego trenera, prężnie wyprowadzając argentyńską kadrę z kryzysu.

W 2021 roku Argentyna zwyciężyła Copa América – historycznie na brazylijskiej ziemi! Ponadto w cuglach przeszła eliminacje MŚ 2022 na drugim miejscu, ale za to nie ponosząc w nich żadnej porażki!

Ogółem „Albicelestes” za kadencji Scaloniego nie przegrali już od 35 spotkań i znajdują się teraz o trzy starcia od ustanowienia nowego rekordu świata pod tym względem wśród reprezentacji narodowych.

W bieżącym roku Kraj Tanga wygrał Finalissimę, gromiąc 3:0 Włochów, jednakże to trofeum według FIFA jest uznane jako tylko towarzyskie.

Zaznaczmy, iż przed przejęciem seniorskiej ekipy Argentyny, pochodzący z Rosario 44-letni w ogóle nie pracował jako samodzielny strateg! W tym fachu na początku drugiej połowy 2018 przez pół roku równolegle działał jako opiekun biało-błękitnej reprezentacji U-20.

Wcześniej pełnił rolę asystenta poprzedniego szkoleniowca „La Selección” – Jorge Sampaoliego zarówno w reprezentacji Argentyny, jak i w hiszpańskim klubie FC Sevilla. Jako piłkarz, którym był do 2015 roku rozegrał po siedem pojedynków w dorosłej oraz w młodzieżowej ekipie narodowej (wystąpił na Mundialu 2006).

Lionel Scaloni jako sternik „Biało-Błękitnych” dowodził nimi dotychczas w 49 potyczkach – aż 33 z nich wygrał, 12 zremisował i tylko 4 wtopił. 

Comments are closed.