Zmarł Tomasz Wołek

Wczoraj w wieku 74 lat odszedł od nas na zawsze pierwszy powszechnie kojarzony polski znawca piłki nożnej w Ameryce Południowej – Tomasz Wołek. Nasz pionier! Ekspert od latynoskiego futbolu, który już dziesiątki lat temu czarował w mediach swoją wiedzą o piłkarstwie na południu Nowego Świata.

Tomasz Wołek poza komentowaniem meczów Copa América oraz innych z udziałem latynoskich drużyn (głównie reprezentacji Argentyny) na łamach TVP, zasłynął z przeprowadzenia wywiadu w 1999 roku ze słynnym chilijskim dyktatorem i przyjacielem Jana Pawła II – Augusto Pinochetem, który miał miejsce w Wielkiej Brytanii, dokąd prawicowy satrapa umknął pragnąc (jak się okazało – skutecznie) ukryć się przed sprawiedliwością za swoje „dokonania” na czele junty wojskowej.

Rzeczonego wywiadu z Pinochetem dokonał jako pierwszy od czasu jego emigracji na Wyspy Brytyjskie. Generał oskarżany o rozmaite zbrodnie przeciw ludzkości, otrzymał tam azyl w nagrodę za czynne wsparcie armii brytyjskiej podczas wojny o Falklandy z Argentyną w 1982 roku.

Tomasz Wołek był dziennikarzem (między innymi sportowym), działaczem społecznym, a także pisarzem, bowiem spód jego pióra wyszły książki traktujące o Ameryce Łacińskiej pt. „Copa América” oraz „Mexico Católico”. To od niego, na dobrą sprawę, rozpoczęła się popularyzacja futbolu w Ameryce Południowej na ziemiach polskich, którą między innymi my obecnie krzewimy. QUE DESCANSA EN PAZ!  

Comments are closed.