Wychowanek Boca supersnajperem?

Prowincjusze górą we wczorajszych starciach. Nowym samodzielnym przodownikiem goleadorów został wychowanek Boca Juniors wypożyczony do beniaminka! Relacja z dwóch poniedziałkowych meczów 12 kolejki Liga Profesional, tabela rozgrywek i ich klasyfikacja strzelców:

Central Córdoba vs Defensa y Justicia 1:0 (0:0)

Gol – Renzo López (56′)

Mecz w Santiago del Estero rozpoczęto już o godzinie 11:00 czasu lokalnego, czyli bardzo wcześnie. To wpłynęło na ospałość tempa spotkania, lecz summa summarum miejscowy zespół jakoś wymęczył zwycięstwo nad przebudzającą się ostatnio DyJ.

Pierwsi szturmowali goście, lecz strzał ze skraju pola karnego Agustína Fontany zdołał wybić César Rigamonti.

Kiedy mijał mniej więcej kwadrans starcia, sędzia anulował bramkę Renzo Lópeza. Przy konsultacji z VAR dopatrzył się wątpliwego ofsajdu urugwajskiego napastnika gospodarzy.

Wśród przyjezdnych jeszcze dalekosiężne uderzenie młodego Manuela Duarte przeleciało nad bramką, a przy ofensywie gospodarzy wślizgiem ze środka 16-tki chybił Alejandro Martínez.

Zaraz po przerwie trafić dla Central Córdoba mógł Claudio Riaño, lecz nie sięgnął w polu bramkowym piłki dośrodkowanej przez Alejandro Martíneza i ta opuściła boisko.

Natomiast w 56 minucie „El Ferroviario” przełamał impas. Długie podanie Paragwajczyka Ivána Ramíreza przejął w okolicy piątego metra kompletnie niepilnowany Renzo López.

Urugwajczyk ominął bramkarza, a następnie całość zwieńczył trafieniem do pustej siatki. To jego trzeci wpis na listę strzelców podczas tejże kampanii.

Po dośrodkowaniu z rzutu wolnego DyJ bramce wyrównującej zapobiegł Rigamonti, parując główkę Juliána Lópeza.

Oba kluby aktualnie figurują w dolnej połówce klasyfikacji, posiadając po 14 punktów na koncie. Defensa y Justicia ciągle jest wyżej, bo osiemnasta dzięki lepszej różnicy bramek. Gospodarze okupują dwudziestą lokatę.

Central Córdoba wygrał drugi raz z rzędu pod wodzą Abla Balbo, dzięki czemu oddalił się od strefy spadkowej. Napastnik reprezentacji Argentyny z lat 90-tych na trzy starcia jako trener „Kolejarzy” dwa zwyciężył i jedno wtopił – jest efekt nowej miotły!

******

Tigre vs Rosario Central 3:1 (2:1)

Gole – 1:0 Alexis Castro (1′), 1:1 Gino Infantino (14′), 2:1 i 3:1 Mateo Retegui (30′, 58′)

Cenny tryumf beniaminka nad słabnącym ostatnimi czasy Rosario Central, który drużynę Tigre przybliżył ku miejscom honorowanym Copa Sudamericana i jednocześnie oddalił od strefy spadkowej.

Na otwarcie wyniku nie trzeba było czekać nawet pół minuty. Już w 28 sekundzie niekryty Alexis Castro z bliska należycie wykończył atak, pożytkując centrę Mateo Retegui’ego zza linii bocznej szesnastki.

Potem Castro spudłował obok dalszego słupka wolejem z ubocza szesnastki.

„Canallas” prędko wyrównali. W 14 minucie narożne dośrodkowanie nieco przypadkową główką przeciął Gino Infantino, trafiając do siatki w polu bramkowym.

Dla beniaminka trafić znienacka pragnął Sebastián Prieto, lecz tylko obił poprzeczkę niespodziewanym strzałem z lewego skrzydła.

Równie prędko gospodarze odzyskali prowadzenie. Kiedy mijało pół godziny zawodów, podanie ze środka boiska przejął Mateo Retegui. Wypożyczony z Boca napastnik na boku 16-tki wykiwał rywala i strzałem od słupka pokonał Gaspara Servio.

Tak oto 23-latek objął suwerenne przodownictwo wśród ligowego zestawienia strzeleckiego.

U wstępu drugiej połowy zdystansować Central chciał inny wychowanek Boca Juniors, a mianowicie Facundo Colidio. Przy próbie poprawienia odbitego przez obrońcę strzału Sebastiána Prieto, młody atakujący niestety spudłował obok słupka ze środka pola karnego.

Od 58 minuty było praktycznie po wszystkim. Retegui skutecznie dobił z kilku metrów sparowany przez Servio strzał z dystansu Retegui’ego i tym samym akcja dwóch piłkarzy ukształtowanych przez „Xeneizes” zapewniła Tigre victorię na Coliseo de Victoria.

Retegui zdobył już dziewięć bramek podczas Liga Profesional 2022 i strzelił aż trzy dublety, stając się numerem jeden wśród łowców goli! W ubiegłym roku Tigre miało króla strzelców drugiej ligi w osobie Pablo Magnína. Czy teraz „Matadorzy” doczekają się złotego buta na pierwszoligowej scenie?

U samego finiszu potyczki szansę na honorową bramkę dla gości zaprzepaścił Lautaro Blanco. Młody lewy obrońca, który od przyszłego roku będzie piłkarzem hiszpańskiego Elche, z ubocza pola karnego tylko obił poprzeczkę.

Piętnasty Tigre posiada obecnie 16 punktów. Przegrany finalista ostatniego Pucharu Ligi spisuje się w kratkę, ale nie schodzi poniżej pewnego poziomu. Trener Diego Martínez potrafi utrzymać ten zespół w ryzach.

Natomiast Rosario Central jest dopiero 22 przy 14 oczkach na koncie. Po dwóch zwycięstwach z rzędu, teraz „Canallas” odhaczyli dwie kolejne porażki i przy okazji odpadli z Copa Argentina. Jednak Carlos Tévez jako szkoleniowiec raczej nie zbawi tej drużyny……

9 goli – Mateo Retegui (Tigre)

7 goli – Adam Bareiro (San Lorenzo de Almagro)

6 goli – Enzo Copetti (Racing Club)

5 goli – Ramiro Enrique (Banfield), Ramón Ábila (Colón), Cristian Colmán (Arsenal de Sarandí/Barracas Central), Franco Cristaldo (Huracán)

4 gole – Ramiro Sordo (Newell’s Old Boys), Salomón Rodríguez (Godoy Cruz), Ramiro Carrera (Atlético de Tucumán), Leandro Benegas (Independiente), Brahian Alemán (Gimnasia La Plata), Lisandro López (Sarmiento de Junín).