Nagłe przebudzenie „Diabła”

Central Córdoba wydostał się ze strefy spadkowej, koncert Independiente – podwójna wygrana gości 3:0. Podsumowanie trzech poniedziałkowych spotkań 11 kolejki Liga Profesional, tabela rozgrywek i klasyfikacja strzelców:

Defensa y Justicia vs Arsenal de Sarandí 0:0

Remis we Florencio Varela na południowym-wschodzie aglomeracji Buenos Aires między dwiema drużynami środka tabeli. DyJ i Arsenal zaserwowały bezbramkowe widowisko. „Sokoły” znów przestały dziobać.

Miejscowi nie potrafili przebić się pod bramkę Alejandro Mediny. Wśród Arsenalu wolej zza piątego metra obstawionego obroną Lucasa Cano wychwycił goalkeeper.

Lewy obrońca lokalnych „Los Halcónes” – Gabriel Alanís chciał strzelić bezpośrednio z rzutu rożnego! Niemniej łysol Medina zdołał ofiarnie wypiąstkować jego odważną próbę.

Gościom skuteczność także nie dopisywała. Bezpośrednie uderzenie Lucasa Cano z centrum szesnastki zeszło i pewnie przejął je Ezequiel Unsain.

Natomiast kapitan gości Damián Pérez spudłował zza szesnastki. Cano przy innej próbie przestrzelił ze łba nad poprzeczką.

U wstępu drugiej odsłony ciekawy atak DyJ po nieudanym piąstkowaniu bramkarza. Najpierw obrońca zahamował strzał z centrum 16-tki Manuela Duarte (najwyraźniej za blisko od bramki dla niego!), a moment później Kevin Gutiérrez zza pola karnego stłukł Panu Bogu okno.

Po kornerze dla przyjezdnych niecelnie głową przymierzył Francisco Apaolaza. I jeszcze na sam koniec Medina wybił niskie uderzenie z ubocza szesnastki skrzydłowego DyJ – Gastóna Togniego.

Defensa y Justicia okupuje aktualnie szesnaste miejsce ze zdobytymi 14 punktami. Arsenal de Sarandí osiada na lokacie dziewiętnastej przy uciułanych oczkach 13.

******

Rosario Central vs Central Córdoba 0:3 (0:2)

Gole – Francisco González Metilli (23′), Jesús Soraire (40′), Silvio Martínez (84′-pen.)

Prawo czerwonej latarni w tej kolejce zadziałało perfekcyjnie. Ostatnia trójka tabeli spadkowej odniosła zwycięstwa, z czego dwie takowe ekipy rozgromiły swego rywala aż 3:0.

Central Córdoba nie pozostawił suchej nitki na Centralu z Rosario, deklasując go na gorącym terenie Gigante de Arroyito. Abel Balbo zanotował pierwszą victorię jako trener w Argentynie.

Przed tygodniem Rosario zwyciężył 3:0 w delegacji Arsenal de Sarandí. Teraz dla odmiany identycznym rezultatem uległ kandydatowi do spadku.

Delegacja z Santiago del Estero otworzyła wynik w 23 minucie, kiedy ich czołowy futbolista Francisco González Metilli znakomitym wolejem na szesnastym metrze wycelował w długi róg bramki Gaspara Servio.

Wyrównać chciał będący ostatnio w świetnej formie Alejo Véliz, lecz jego szarżę na teren pola bramkowego zahamował César Rigamonti. Następnie wracający po bardzo długiej kontuzji goalkeeper gości obronił dalekosiężny strzał Marcelo Beníteza.

„El Ferroviario” natomiast pomknął za ciosem. W 40 minucie Jesús Soraire niskim uderzeniem ze skraju szesnastki zaskoczył Servio, zasłoniętego przez obrońców.

W drugiej połowie gospodarze kontynuowali swój festiwal indolencji. Strzał głową Marcelo Beníteza minął bramkę, za to Luciano Ferreyra wślizgiem w polu bramkowym chybił nad poprzeczką. Jeszcze Toselli zablokował torpedę z dystansu wiekowego Beníteza.

Niewykorzystane okazje zemściły się. W 84 minucie przyjezdni wywalczyli rzut karny, który na rozstrzygający cios zamienił Silvio Alejandro Martínez.

Central Córdoba wydostał się spod czerwonej kreski i w ligowej stawce okupuje 24 miejsce, mając uciułanych 11 punktów.

Carlos Tévez dopiero w piątym meczu poniósł pierwszą porażkę jako trener Rosario Central. Jego drużyna okupuje siedemnastą lokatę, zgromadziwszy 14 oczek. „Canallas” zarazem zaprzepaścili szansę na wyprzedzenie w tabeli swojego lokalnego oponenta.

******

Colón vs Independiente 0:3 (0:2)

Gole – Damián Batallini (11′), Leandro Fernández (44′), Leandro Benegas (54′)

Wielki przełom Independiente, który rozbił z Santa Fe miejscowy Colón. Claudio Graf ze względu napiętej sytuacji w zarządzie „Inde” opuścił klub i tym razem tymczasową kuratelę nad zespołem sprawował Juan José Serrizuela.

Szybki cios przyjezdnych ustawił de facto losy potyczki. Już w 11 minucie Damián Batallini biegnący z kontrą, niskim strzałem zza szesnastki pokonał Ignacio Chicco.

Następnie podwyższyć mógł Leandro Benegas, aczkolwiek Chicco obronił jego bezpośrednie uderzenie z bliska. Wśród lokalnych graczy zaś Luis „Pulga” Rodríguez głową z ostrego kąta pomylił się nad poprzeczką.

Tuż przed przerwą klub z Avellanedy. Podczas rozegrania rzutu wolnego Leandro Fernández przejął nieudane wybicie oponenta i bezpośrednim strzałem z boku 16-tki wycelował w długi róg bramki Chicco.

Dzieła zniszczenia „Sabaleros” dopełnił Leandro Benegas, w 54 minucie celną główką podczas rzutu rożnego wbijając lokalnej ekipie gwóźdź do trumny. To jego czwarty gol podczas bieżącej kampanii.

Christian Bernardi chciał jeszcze złagodzić rozmiar chłosty Colónu. Jednakże podczas rzutu rożnego w sporym zamieszaniu jego uderzenie zza piątego metra zatrzymali Sebastián Sosa do spółki z obrońcą.

Ponadto rezerwowy bramkarz reprezentacji Urugwaju sparował nad poprzeczką przymierzenie z rzutu wolnego wspomnianego Bernardiego. Zeszłoroczny tryumfator Copa de Liga Profesional został brutalnie spacyfikowany przez upadłego tytana pozbawionego stałego trenera.

W klasyfikacji dzięki tejże kanonadzie Independiente okupuje 23 miejsce, na koncie posiada 11 punktów. Od nowego tygodnia „Czerwone Diabły” prawdopodobnie znów poprowadzi Julio César Falcioni.

Dwudziesty Colón posiada oczek 13. To premierowa wtopa „Santafesinos” pod batutą Sergio Rondiny. Niemniej spora liczba wpadek w ciągu całych zmagań sytuuje ich bardzo nisko wśród stawki.

Klasyfikacja strzelców:

7 goli – Adam Bareiro (San Lorenzo de Almagro), Mateo Retegui (Tigre)

6 goli – Enzo Copetti (Racing Club)

5 goli – Ramiro Enrique (Banfield), Ramón Ábila (Colón), Cristian Colmán (Arsenal de Sarandí/Barracas Central)

4 gole – Franco Cristaldo (Huracán), Ramiro Sordo (Newell’s Old Boys), Salomón Rodríguez (Godoy Cruz), Ramiro Carrera (Atlético de Tucumán), Leandro Benegas (Independiente).