Czwartek na 1:0

Rosario Central przejął władzę w swoim mieście. Odblokowali się River Plate i Talleres. Podsumowanie trzech, skończonych wynikami 1:0 czwartkowych meczów dziewiątej kolejki Liga Profesional, tabela ligowa i klasyfikacja strzelców:

Rosario Central vs Newell’s Old Boys 1:0 (1:0)

Gol – Alejo Véliz (44′)

Clásico Rosarino pokazało, że derby rządzą się swoimi prawami. Newell’s Old Boys plasują się w czołówce tabeli, Rosario Central w jej ogonie, ale to niżej usytuowani gospodarze zwyciężyli. Carlos Tévez jako trener poprowadził „Canallas” do przejęcia dominacji w mieście!

Już w 7 minucie goście mieli szansę podczas kornera, lecz zbyt lekki strzał Juana Sebastiána Sforzy ze środka pola karnego pewnie wyłapał Gaspar Servio.

Bardziej, niż Sforza pluć sobie w brodę mógł wiekowy Pablo Pérez, który przejąwszy dogranie Ramiro Sordo z boku pola karnego, znalazł się w perfekcyjnej sytuacji do strzelenia gola. Acz mając naprzeciw bramkarza i dwóch obrońców, kapitan NOB zza piątego metra zaledwie obił słupek.

Mało tego, po rozegraniu autu Juan Manuel García zza linii bocznej pola brankowego oddał totalnie chybione uderzenie.

Pięć minut później niespełniona ofensywa po drugiej stronie boiska. Lewy obrońca Lautaro Blanco dośrodkował z lewej flanki, po czym młody Facundo Buonanotte zza piątego metra znalazł się przed klarowną okazją do trafienia, ale trafił prosto pilnującego go defensora i chwilę potem piłkę przechwycił 18-letni José Herrera.

Tuż przed przerwą młody napastnik Alejo Véliz rozstrzygnął losy tych derbów.

Dośrodkowanie z rzutu wolnego Urusa Jhonathana Candii celną główką w szesnastce przeciął 18-latek, kompletnie zaskakując swojego rówieśnika.

Zaraz po kwadransie odpoczynek Véliz mógł strzelić drugi raz. Po przejęciu centry z lewej flanki młodzian znalazł się sam na sam w centrum szesnastki z Herrerą, ale tym razem bramkarz bohatersko wybił jego strzał w stuprocentowej okazji! Véliz jeszcze próbował dośrodkować koledze z ostrego kąta, ale wtem futbolówkę wybił defensor rywali.

Możliwość wyrównania strat przyjezdni wykreowali sobie podczas rzutu wolnego w 68 minucie, lecz dośrodkowania zeń w polu bramkowym nie zdołał poprawnie przeciąć kolumbijski stoper Willer Ditta.

Na kwadrans przed upływem regulaminowego czasu uderzenie ze łba młodego zmiennika Franco Fríasa wychwycił José Herrera. Cztery minuty później ten 20-latek jeszcze raz przymierzył głową, podczas rzutu rożnego i wycelował obok słupka.

Tuż przed końcem bitwy rezerwowy Nazareno Funez zaprzepaścił możliwość ocalenia remisu przyjezdnym, pudłując zza piątego metra podczas desperackiego ataku „Leprosos”.

Rosario Central idealnie zrewanżował się za porażkę w poprzednim klasyku z marca, gdzie identycznym rezultatem poległ. W tabeli „Kanalie” wskoczyły na osiemnastą pozycję, zgromadziwszy 11 punktów. Praca Téveza zaczyna przynosić efekty na Gigante de Arroyito.

Dla kontrastu Newell’si przegrali po raz pierwszy podczas bieżącego czempionatu ligowego i spadli na piąte miejsce, zdobywszy 16 oczek. Od tej chwili jedynymi dwiema ekipami bez wtopy podczas LPF 2022 pozostają Atlético de Tucumán oraz Platense.

******

Talleres vs Banfield 1:0 (1:0)

Gol – Diego Valoyes (17′)

W Córdobie przełom miejscowych Talleres, którzy przechytrzyli Banfield. Ekipa Portugalczyka Pedro Caixinhi zanotowała pierwszą od inauguracyjnej kolejki wygraną na arenie Liga Profesional.

Pierwszy atak miejscowych nastąpił podczas rozegrania rzutu wolnego. Federico Girotti przejmując centrę, heroicznie uderzył ze środka 16-tki prosto w interweniującego Facundo Cambesesa.

„Albiazules” ukąsili w 17 minucie, kiedy Kolumbijczyk Diego Valoyes pomyślnie poprawił ze środka pola karnego odbity od słupka strzał głową Federico Girottiego.

Podczas akcji przyjezdnych niskie uderzenie Agustína Urziego ze środka szesnastki ofiarnie zablokował Guido Herrera. Następnie próba Emanuela Coronela z ubocza pola karnego feralnie chybił obok słupka.

Po zamianie stronami Girotti przestrzelił dalekosiężnym strzałem. Zaś przy akcji delegatów Ramiro Enrique główką posłał futbolówkę nad poprzeczką.

U epilogu konfrontacji stuprocentową szansę dla gospodarzy zaprzepaścił zmiennik Ulises Ortegoza, którego próbę zza piątego metra Cambeses znakomicie odparł.

Kordobanie dzięki premierowej od początku czerwca ligowej wygranej weszli na 23 miejsce, jakie piastują z ośmioma punktami.

Trzynasta lokata należy do Banfield, a okupują ją przy zgromadzonych dwunastu oczkach.

******

River Plate vs Gimnasia La Plata 1:0 (1:0)

Gol – Lucas Beltrán (43′)

Po trzech konsekutywnych ligowych starciach bez zwycięstwa przełamał się River Plate, skromnie ogrywając solidną w bieżącym roku Gimnasię.

Broniący tytułu mistrza miejscowi poczęli dalekosiężnym strzałem Agustína Palavecino w trudzie wybitym przez Rodrigo Rey’a. Po chwili w trakcie rozegrania rzutu rożnego z bliska główką spudłował Lucas Beltrán.

Nadto Bruno Zuculini z dystansu przymierzył, powodując interwencję goalkeepera. Po chwili kornera i głową nad poprzeczką przymierzył Elíasa Gómeza.

Przy ataku Gimnasii strzał zza pola karnego Paragwajczyka Ramóna Sosy sparował Franco Armani.

U kresu pierwszej połowy gola na wagę victorii River strzelił Lucas Beltrán. W 43 minucie wykorzystał on złe wybicie głową rywala i uderzeniem w długi róg z centrum 16-tki nie dał szans Rey’owi.

Goalkeeper przyjezdnych za moment zablokował atak na boku pola karnego Santiago Simóna, a dobitka ze środka szesnastki Miltona Casco zawędrowała nad poprzeczką.

W drugiej połowie torpedowanie bramki oponenta przez miejscowych. Rey wybił strzał zza linii bocznej pola bramkowego Agustína Palavecino oraz próbę z ostrego kąta Elíasa Gómeza.

Bomba z narożnika Esequiela Barco z narożnika pola karnego przeleciała nad bramką. Także przymierzenie z dystansu Palavecino okazało się zbyt wysokie. Bramkarz GELP na koniec jeszcze zahamował strzał z bliska debiutującego wśród lokalnego zespołu Kolumbijczyka Miguela Borjy.

Wśród klasyfikacji River Plate dwunasty z dwunastoma punktami, czyli podbiera liczbę Boca Juniors! Gimnasia uciulawszy piętnaście oczek plasuje się na lokacie ósmej.

Klasyfikacja strzelców:

7 goli – Adam Bareiro (San Lorenzo de Almagro)

5 goli – Ramiro Enrique (Banfield), Mateo Retegui (Tigre)

4 gole – Franco Cristaldo (Huracán), Cristian Colmán (Arsenal de Sarandí – obecnie Barracas Central), Ramiro Sordo (Newell’s Old Boys), Salomón Rodríguez (Godoy Cruz), Ramón Ábila (Colón)

3 gole – Jonatan Álvez i Daniel Juárez (obaj Unión), Bruno Sepúlveda i Neri Bandiera (obaj Barracas Central), Exequiel Zeballos (Boca Juniors), Giuliano Galoppo (Banfield), Leandro Benegas (Independiente), Ramiro Carrera (Atlético de Tucumán), Enzo Copetti (Racing Club), Julián Álvarez (River Plate – aktualnie Manchester City), Jonathan Herrera (Patronato), Fausto Vera (Argentinos Juniors), Facundo Kruspzky (Arsenal de Sarandí), Lautaro Acosta (Lanús).

W piątek dzień przerwy, natomiast sobotniego wieczoru rusza dziesiąta kolejka Liga Profesional!