Już nikogo z kompletem punktów

Czterema meczami przeprowadzonymi w czwartek zwieńczono trzecią kolejkę Liga Profesional, zorganizowaną w połowie tygodnia. Oto relacja ze spotkań, tabela ligowa i klasyfikacja strzelców:

Argentinos Juniors vs Independiente 2:1 (1:1)

Gole – 1:0 Thiago Nuss (21′), 1:1 Leandro Benegas (44′), 2:1 Fausto Vera (53′)

Argentinos Juniors odnieśli ważne zwycięstwo nad kulejącym gigantem. Trener zespołu ze stadionu im. Diego Maradony, czyli Gabriel Milito powalił swój macierzysty team!

Prowadzenie gospodarzom dał Thiago Nuss w 21 minucie, niekryty mocnym uderzeniem ze środka szesnastki pokonując Sebastiána Sosę.

Potem zza szesnastki obok słupka przestrzelił pomocnik gospodarzy Fausto Vera.

Tuż przed przerwą „Inde” wyrównał. Po narożnym dośrodkowaniu z bliska na pustą bramkę formalności dopełnił Leandro Benegas, przecinając zagranie głową Sergio Barreto.

Zaraz po przerwie z rzutu wolnego dla przyjezdnych koło bramki pomylił się Leandro Fernández.

„El Bicho” odzyskali zaliczkę w 53 minucie, kiedy Fausto Vera nisko przymierzył zza szesnastki, pakując futbolówkę do siatki.

Szansę na wyrównanie zaprzepaścił pomocnik Gerónimo Poblete, gdy jego uderzenie z okolicy piątego metra walnęło w defensora i piłka minęła bramkę.

Argentinos Juniors aktualnie posiadają sześć oczek, znajdując się tuż za podium. Independiente z czterema punktami plasuje się pośrodku stawki.

******

Rosario Central vs Godoy Cruz 1:0 (0:0)

Gol – Gaspar Servio (82′-pen.)

Rosario Central po rezygnacji trenera Leandro Somozy chwilowo dowodził Germán Rivarola, nominalnie zajmujący się drużyną rezerw tego klubu. Tymczasowa piecza poprowadziła „Kanalie” do tryumf nad innym ligowym szarakiem.

Zaczęło się dość nerwowo. Po upływie 10 minuty sędzia Ariel Penel po dość długim czasie sprawdzania VAR przyznał rzut karny gospodarzom.

W 19 minucie (czyli sporo od momentu zagrania ręką, które tego karniaka wywołało) rzeczone wapno zmarnował Lucas Gamba. Jego strzał z jedenastego metra heroicznie wybił Diego Rodríguez.

Potem Luciano Ferreyra wybiegał sam na sam, ale jego uderzenie zza piątego metra zdołał zablokować goalkeeper przyjezdnych.

W drugiej połowie dwukrotnie uderzał Franco Almada, lecz strzał głową obrońcy Central wybił bramkarz, zaś jego próba z boku szesnastki wylądowała na bocznej siatce.

Walter Montoya obił poprzeczkę wolejem ze strefy bocznej pola karnego, mając szansę na wywalczenie prowadzenia miejscowym. Nadto młody Alejo Veliz główką przestrzelił nad bramką przy kornerze.

W 76 minucie czerwoną kartkę wobec drugiej żółtej za faul ujrzał obrońca delegatów Néstor Breitenbruch. I dopiero w przewadze liczebnej „Kanalie” mający tutaj miażdżącą przewagę, dopięły swego.

Gdy zbliżał się koniec spotkania, Central wywalczył drugi rzut karny. Tym razem wykonał go…… bramkarz Gaspar Servio i on się nie pomylił! W 82 minucie trafienie „arquero” przypieczętowało tryumf rosarinczyków.

Podczas swej przygody z ligą paragwajską wśród klubu Guaraní, Servio strzelał już karniaki, ale jako piłkarz Rosario dokonał tego po raz pierwszy (wykonywał też 11-tki w barwach Banfield oraz drugoligowego Independiente Rivadavia).

Od tego momentu broniący tytułu River Plate jest jedynym klubem bez gola zdobytego w bieżących rozgrywkach!

Rosario Central zgromadził cztery punkty dotąd, zaś Godoy Cruz trzy. Rzeczone dorobki dają obu teamom pozycję w centrum klasyfikacji.

Swoją drogą, prawdopodobnie „Canallas” zdławionych konfliktem wewnątrz klubu wkrótce przejmie sam Carlos Tévez! Legenda Boca Juniors ledwo co formalnie skończył karierę piłkarską i już rozpoczyna tę szkoleniową.

******

Platense vs Gimnasia La Plata 1:1 (0:0)

Gole – 0:1 Lautaro Chavéz (83′), 1:1 Juan Cruz Esquivel (88′)

Już po trzech kolejkach w Liga Profesional nie ma ani jednego zespołu mogącego pochwalić się kompletem zwycięstw! Platense będący przed tą serią spotkań jedynym teamem z tym wyróżnieniem, rzutem na taśmę zremisował przeciwko solidnej Gimnasii.

Mimo to „Los Calamares” pozostali liderem, aczkolwiek teraz czołowe miejsce muszą dzielić z tym bardziej znanym przedstawicielem La Platy.

Generalnie przeważała tu przyjezdna brygada. Najpierw podczas kornera strzał głową Erika Ramíreza zablokował goalkeeper lokalnego zespołu. Ze łba przymierzył też Cristian Tarragona, lecz tutaj piłkę wychwycił Marcos Ledesma.

Natomiast wśród miejscowych zza pola bramkowego nad poprzeczką spudłował stoper Gastón Suso, chcąc wykończyć rozegranie wolniaka.

Podczas drugiej odsłony „Wilki” też przez długi czas raziły indolencją. Paragwajczyk Ramón Sosa ze skraju szesnastki huknął zbyt wysoko. Za to Ledesma ofiarnie wybił nad bramką mocne uderzenie Tarragony ze środka szesnastki, który wcześniej ładnie wykiwał defensorów.

Podczas rzutu rożnego dla Platense główką przymierzył Haibrany Ruiz Díaz, lecz Rodrigo Rey zdołał sparować próbę urugwajskiego obrońcy. Następnie Rey także zatrzymał szarżę Juana Cruza Esquivela.

Końcówka rozkręciła to spotkanie. Lautaro Chavéz ledwo co wszedł na boisko i od razu zdobył gola dla gości w 83 minucie. Wspaniałym strzałem z dystansu w długi róg nie dał szans goalkeeperowi.

Najprawdziwsze wejście smoka! 21-latek strzelił pierwszego gola jako profesjonalista, choć po boiskach ligi argentyńskiej biega już od drugiej połowy 2018 roku!

„Kalmary” przynajmniej zdołały uniknąć porażki. Remis im uratował także rezerwowy – Juan Cruz Esquivel na dwie minuty przed finiszem regulaminowego czasu uzyskał swe premierowe w życiu trafienie na szczeblu wyższym, aniżeli druga liga.

Wypożyczony z Talleres młody ofensywny pomocnik efektownie przedarł się przez obronę i z ubocza 16-tki mierzonym uderzeniem w długi róg zaskoczył Rey’a. Zatem obaj strzelcy zaliczyli tu swoje przełomy.

Po remisie w stołecznym Vicente López ekipa Platense lideruje ex-aequo z Estudiantes La Plata ze zdobytymi siedmioma punktami i bilansem bramkowym 4:2. Gimnasia zaś okupuje siódme miejsce, posiadając oczek pięć.

******

Racing Club vs Vélez Sarsfield 2:0 (1:0)

Gole – Matías Rojas (30′), Fabricio Domínguez (90′)

Racing Club goni Boca Juniors, a zarazem ściga pozycję lidera. Błękitna część Avellanedy pokonując rozczarowujący obecnie Vélez, zbliżyła się na punkt do czołowej pozycji.

Prowadzenie gospodarzom w 30 minucie zapewnił Matías Rojas. Wówczas dośrodkowanie Emiliano Insúy na boku szesnastki przejął Paragwajczyk, zbiegł w jej centrum mijając bramkarza i ładnym strzałem przy słupku dopełnił formalności.

Wśród gości z ubocza pola karnego spudłował obok słupka Agustín Bouzat, który przedtem urwał się spod opieki defensywy. Po przerwie niecelnie głową przymierzył pół-Jankes Joel Soñora.

Mało tego, kapitan delegatów Lucas Pratto wślizgiem z narożnika pola bramkowego wycelował do rąk Gastóna Gómeza. Vélezowi nie powodziło się.

Racing musiał spożytkować indolencję „Fortíneros”. Emiliano Insúa odhaczył chybioną główkę podczas rzutu rożnego.

Natomiast tryumf „La Academii” przypieczętował Fabricio Domínguez tuż przed końcowym gwizdkiem arbitra. Urugwajczyk ze środka pola karnego zaskoczył Lucasa Hoyosa. Zatem sami obcokrajowcy strzelali tutaj!

Wśród zestawienia Racing aktualnie jest piąty, uzbierawszy sześć oczek. W lidze dotychczas podczas pojedynków ekipy Fernando Gago padały same wyniki 2:0 dla miejscowych.

Tragicznie na ligowym polu prezentuje się na razie Vélez, dołujący na przedostatniej lokacie ze zdobytym marnym punkcikiem. Gorzej sytuuje się tylko Aldosivi nie mający na koncie ani przysłowiowego „grosza”. Trudny prolog Urusa Alexandra Mediny na El Fortín de Liniers.

Klasyfikacja strzelców:

3 gole – Jonatan Álvez (Unión), Mateo Retegui (Tigre)

2 gole – Ezequiel Zeballos i Darío Benedetto (obaj Boca Juniors), Facundo Farías i Ramón Ábila (obaj Colón), Cristian Tarragona (Gimnasia La Plata), Mauro Boselli (Estudiantes La Plata), Salomón Rodríguez (Godoy Cruz), Ramiro Sordo (Newell’s Old Boys), Ramiro Carrera (Atlético de Tucumán), Franco Cristaldo (Huracán), Giuliano Galoppo (Banfield), Cristian Colmán (Arsenal de Sarandí), Thiago Nuss (Argentinos Juniors), Leandro Benegas (Independiente).