NOB i Tigre dobijają do czołówki

W niedzielę przeprowadzono ostatnie trzy starcia ósmej kolejki Copa de Liga Profesional, w których uczestniczyły drużyny niezakwalifikowane do tegorocznych zmagań CONMEBOL. Oto relacje z nich, tabele grup i turniejowa klasyfikacja strzelców:

W bieżący weekend na boiskach Argentyny upamiętnia się wojnę o Falklandy-Malwiny która wybuchła 2 kwietnia 1982 roku, czyli dokładnie 40 lat temu.

Grupa A:

San Lorenzo vs Atlético de Tucumán 1:1 (0:0)

Gole – 1:0 Ricardo Centurión (49′), 1:1 Ramiro Carrera (85′)

Starcie dwóch poważnych rozczarowań ostatniej kampanii ligowej, którzy zawodzą także w trwającym Pucharze Ligi, na remis.

Wyraźnie przeważał San Lorenzo. Nicolás „Uvita” Fernández fatalnie chybił obok słupka bezpośrednim strzałem w polu bramkowym, zaś później z podobnej odległości uderzył po koźle Agustín Martegani, po palcach goalkeepera obijając poprzeczkę.

Podczas szansy dla przyjezdnych Ramiro Carrera przymierzył z dalszej odległości, ale piłkę sparował Sebastián Torrico.

Natomiast wśród miejscowych Paragwajczyk Adam Bareiro przymierzył głową, lecz udaną interwencją wykazał się Dante Campisi.

Zaraz po przerwie Ricardo Centurión dał prowadzenie gospodarzom. W polu bramkowym wycelował na niemal pustą bramkę, w której stał tylko obrońca po asyście Bareiro. To drugie trafienie, jakie „Ricky” zaliczył w barwach San Lorenzo.

Później sam Bareiro na raty usiłował trafić w centrum pola karnego, lecz Campisi dwukrotnie poskromił jego zapędy. Mało tego, Paragwajczyk odnotował chybioną próbę główką.

Tucumański klub zdołał uniknąć czwartej porażki z rzędu, wyrównując w końcówce potyczki. 85 minuta mijała, kiedy Ramiro Carrera uratował remis gościom. Jego uderzenie zza pola karnego odbiło się rykoszetem, co zaskoczyło Torrico i pozwoliło futbolówce wlecieć do siatki.

Jeszcze w 90 minucie czerwoną kartkę za drugą żółtą wskutek chamskiego przylania rywalowi ujrzał obrońca Atlético – Bruno Bianchi.

Obie ekipy nadal tkwią w dolnej części grupy A. San Lorenzo ma na koncie siedem oczek, będąc blisko dna tabeli.

Natomiast Atlético de Tucumán zamyka stawkę, uciuławszy ledwie pięć punktów.

******

Newell’s Old Boys vs Platense 3:1 (1:1)

Gole – 1:0 Juan Garro (28′), 1:1 Ignacio Schor (44′), 2:1 Nicolás Castro (54′-pen.), 3:1 Djorkaeff Reasco (85′)

Newell’s Old Boys gonią czołówkę grupy A, notując już czwarte zwycięstwo w ostatnich pięciu starciach. Tym razem „Trędowaci” ograli fatalny ostatnimi czasy Platense.

Prowadzenie w 28 minucie gospodarzom dał Juan Garro. Celną główką przeciął dośrodkowanie z rzutu wolnego Nicolása Castro.

Tuż przed kwadransem odpoczynku wyrównał Ignacio Schor, wbijając z najbliższej odległości piłkę do siatki podczas długiego oblężenia bramki gospodarzy.

Jednakże niedługo po przerwie miejscowi wywalczyli jedenastkę, z której prowadzenie im odzyskał Nicolás Castro. Rzut karny sędzia przyznał wobec szarpania za koszulkę Garro przez Juana Infante.

Później ze strony przyjezdnych nad poprzeczką z centrum 16-tki spudłował Horacio Tijanovich podczas rozegrania rzutu wolnego.

Tryumf NOB przypieczętował zaś Djorkaeff Reasco w 85 minucie. Reprezentant Ekwadoru zanotował swe pierwsze trafienie na argentyńskich boiskach.

Ciemnoskóry napastnik przejął daleki wykop goalkeepera Ramiro Macagno od własnej bramki, po czym wbiegł i w pole karne, aby na terenie jego centrum haczony przez obrońcę strzelić w długi róg bramki Marcosa Ledesmy.

Klub z Rosario zatem znów zrównał się punktami z wiceliderem River Plate. „Leprosos” uzyskali dotychczas szesnaście punktów i okupują najniższy stopień podium.

Platense po obiecującym początku kampanii strasznie obniżył lotu. „Kalmary” odhaczyły piątą porażkę pod rząd i są coraz bliżej abisalu klasyfikacji. Punktami już dogonili ich San Lorenzo oraz Patronato.

Wskutek tak znacznej serii porażek ze stanowiska trenera tego klubu zrezygnował Claudio Spontón. Zastąpił go Omar De Felippe.

Grupa B:

Tigre vs Rosario Central 2:0 (0:0)

Gole – Pablo Magnín (48′-pen.), Lucas Blondel (83′)

Oto mamy nowego lidera grupy B! Został nim beniaminek! Nieobliczalny Tigre dokopał słabemu obecnie Rosario Central, dzięki czemu zrównał się punktami z Estudiantes La Plata oraz Boca Juniors.

Nie powiódł się debiut Leandro Somozy w roli samodzielnego trenera za sterami drużyny przyjezdnej.

Najpierw wśród miejscowych z bliska uderzył bezpośrednio mierzący się ze swym macierzystym klubem Ijiel Protti, aczkolwiek bramkarz Gaspar Servio zdołał zatrzymać jego próbę.

U samego wstępu drugiej odsłony gospodarze wywalczyli rzut karny, jaki wykorzystał Pablo Magnín. Król strzelców zeszłego sezonu drugiej ligi czwarty raz w kampanii wpisał się na listę strzelecką.

Wśród gości lewy defensor Lautaro Blanco przymierzył nisko z ostrego kąta, lecz Gonzalo Marinelli zatrzymał jego próbę.

Natomiast podczas ataku miejscowych Mateo Retegui wolejem obił słupek z centrum 16-tki. Ponadto w trakcie kornera plecami uderzył Abel Luciatti, lecz futbolówkę bramkarz „Canallas” wychwycił.

Victorię Tigre na Coliseo de Victoria przypieczętował Lucas Blondel w 83 minucie. Mocnym uderzeniem z szesnastego metra nie dał szans Servio.

U samego kresu goalkeeper przyjezdnych jeszcze zdołał obronić główkę Retegui’ego. „Matadorzy” powinni byli zwyciężyć wyżej.

Drużyna Diego Martíneza wskoczyła na szczyt grupy B, ponieważ mając piętnaście oczek wyprzedza bilansem bramkowym uczestników Copa Libertadores. Wrócił ten stary, dobry, nieprzewidywalny zespół Tigre.

Przedostatnią lokatę okupuje Rosario Central przy zdobytych ledwie siedmiu punktach.

14 Lanús, Argentina Lanús 8 1 3 4 7:10 -3 6

Do play-off’ów awansują pierwsze cztery, a nie dwie drużyny obu grup.

Klasyfikacja strzelców:

6 goli – Martín Cauteruccio (Aldosivi)

5 goli – Ezequiel Bullaude i Martín Ojeda (obaj Godoy Cruz), Enzo Copetti (Racing Club)

4 gole – Mauro Boselli i Leandro Díaz (obaj Estudiantes La Plata), Jhonathan Candia i Matías Cóccaro (obaj Huracán), Miguel Ángel Merentiel (Defensa y Justicia), Giuliano Galoppo (Banfield), Julián Álvarez (River Plate), Lucas Beltrán (Colón), Lucas Janson (Vélez Sarsfield), Sebastián Lomónaco (Arsenal de Sarandí), Pablo Magnín (Tigre).