Argentyna gromi Wenezuelę

W przedostatniej kolejce eliminacji Mundialu reprezentacja Argentyny gościła na La Bombonera zamykającą stawkę Wenezuelę. Zaskoczenia nie było, bo mimo pierwotnych męczarni zmiennik Ángel Di María poczarował w końcówce i „Albicelestes” rozbili 3:0 outsidera, dzięki czemu nadal gonią Brazylię na czele tabeli kwalifikacyjnej!

Estadio La Bombonera (Buenos Aires)

Argentyna vs Wenezuela 3:0 (1:0)

Gole – Nicolás González (35′), Ángel Di María (79′), Lionel Messi (82′)

Na 26 spotkań z Wenezuelą dotychczas Argentyńczycy wygrali aż 22! Nikt nie miał wątpliwości, że tej nocy chłopcy Lionela Scaloniego zwycięstwo odniosą i tylko pozostawało wyjaśnić kwestię jak wysokie.

„La Vinotinto” pod wodzą byłego selekcjonera argentyńskiej drużyny narodowej – José Néstora Pekermana byli wyłącznie tłem dla „Albicelestes”.

Już w 4 minucie Leo Messi technicznie przymierzył z dystansu, ale pomyślnie interweniował bramkarz rywali.

Po półgodzinie zawodów Nicolás González strzelał z boku szesnastki po rajdzie Messiego (zatrzymanym ręką Wenezuelczyka we własnym polu karnym, jakiej nie spostrzegł arbiter), aczkolwiek chybił obok dalszego słupka.

Za chwilę Joaquín Correa znalazł się sam na sam w klarownej okazji, ale jego niskie uderzenie z ubocza pola karnego nogami świetnie obronił Wuilker Fariñez.

Nareszcie w 35 minucie „Albicelestes” dopięli swego. Rodrigo De Paul znakomicie dograł z boku 16-tki podczas zespołowej akcji, dzięki czemu Nicolás González z piątego metra bezpośrednio wycelował do siatki.

Trzeci gol skrzydłowego Fiorentiny w tych eliminacjach i ogółem dla drużyny narodowej.

Zaś cztery minuty później Wenezuela mogła wyrównać w bardzo podobnej akcji. Po wrzutce José Salomóna Rondóna z brzegu 16-tki w polu bramkowym uderzył Josef Martínez, minimalnie pudłując.

W 53 minucie Fariñez wychwycił strzał z rzutu wolnego Messiego. Za moment atak przyjezdnych i niecelna główka Josefa Martíneza.

Kiedy minęła godzina zawodów, Alexis MacAllister spudłował koło bramki bezpośrednią próbą ze środka 16-tki.

Messi drugi raz pomylił się z wolnego w 78 minucie, ostrzeliwszy tylko boczną siatkę po stałym fragmencie gry.

Jednakże ledwie minutę później popis kunsztu dał joker Ángel Di María. Akcja wyjątkowo podobna do tej z finału Copa América – długa laga De Paula z połowy boiska, po której „Fideo” stanął za polem karnym naprzeciw wychodzącego bramkarza i kilku obrońców.

Wirtuoz zamiast wbiec w pole karne, tuż za nim utorował sobie dobrą pozycję do oddania uderzenia i fenomenalną podcinką zaadresował futbolówkę do siatki. Przy okazji pokazał MacAllisterowi, którego zastąpił, jak należy strzelać!

Di María również zaliczył swą trzecią bramkę w trwających eliminacjach. 34-letni skrzydłowy we wspaniałym stylu pisze swój ostatni rozdział jako reprezentant Argentyny.

Kilkaset sekund potem Di María na boku szesnastki zwiódł defensora, aby następnie dośrodkować przed piąty metr do niekrytego Messiego. „Boski Leo” zaś przejąwszy futbolówkę na klatę, oszukał Fariñeza i z bliska trafił do właściwie pustej siatki.

Messi dogonił leczącego teraz covid Lautaro Martíneza wśród klasyfikacji goleadorów eliminacji Mundialu 2022. Oboje już siedem razy podczas tejże kampanii wpisali się na listę strzelecką, czyli tracą trzy trafienia do najskuteczniejszego Boliwijczyka Marcelo Martinsa Moreno.

„Biało-Błękitni” powieźli Wenezuelę zgodnie z planem i przed ostatnią kolejką (ale przedostatnim własnym starciem) mogą nadal dogonić Brazylijczyków. Będzie o to trudno, aczkolwiek najważniejsze, że Argentyńczykom ostatnia domowa bitwa przed Mundialem udała się nadzwyczajnie.

Składy:

Argentyna: Franco Armani – Nahuel Molina Lucero, Germán Pezzella, Nicolás Otamendi, Nicolás Tagliafico – Rodrigo De Paul, Leandro Paredes (88′, Guido Rodríguez), Alexis MacAllister (70′, Ángel Di María) – Lionel Messi [C], Joaquín Correa (64′, Ángel Correa), Nicolás González (88′, Lucas Boyé)

Trener: Lionel Scaloni

Wenezuela: Wuilker Fariñez (od 83′ [C]) – Roberto Rosales, Nahuel Ferraresi, Jhon Chancellor, Christian Makoun, Miguel Navarro (46′, Jhon Murillo) – Christian Casseres Júnior (62′, Luis González), José Martínez, Yangel Herrera (77′, Darwin Machís) – José Salomón Rondón [C] (83′, Jefferson Savarino), Josef Martínez (62′, Fernando Aristeguieta)

Trener: José Néstor Pekerman

Żółte kartki: Navarro, Chancellor, Herrera, Rosales (Wenezuela)

Sędziował: Kevin Ortega (Peru)

Trzydziesty z rzędu bój bez porażki Argentyńczyków! Do pobicia ustanowionego rok temu włoskiego rekordu świata brakuje jeszcze ośmiu spotkań.

Żeby „Albicelestes” zachowali możliwość przegonienia Brazylii przed czerwcowym dokończeniem Superclásico muszą we wtorek ograć na wyjeździe Ekwador oraz oczekiwać wpadki odwiecznego rywala w Boliwii.

W tabeli Argentyńczycy uzbierali 38 punktów, natomiast Brazylijczycy zgromadzili ich 42.

Obaj południowoamerykańscy giganci nadal nie zaznali porażki podczas kończących się eliminacji!

Natomiast Wenezuela mająca zaledwie 10 oczek na koncie jest już pewna zajęcia ostatniej lokaty wśród klasyfikacji.

Tabela eliminacji Mundialu 2022 w strefie CONMEBOL po siedemnastu kolejkach z osiemnastu:

• Na czerwono drużyny nie mające już żadnych szans na awans

Klasyfikacja strzelców eliminacji Mundialu 2022 w strefie CONMEBOL po siedemnastu kolejkach z osiemnastu:

10 goli – Marcelo Martins Moreno (Boliwia)

8 goli – Neymar (Brazylia)

7 goli – Lautaro Martínez i Lionel Messi (obaj Argentyna), Luis Suárez (Urugwaj)

6 goli – Michael Estrada (Ekwador)

5 goli – Christian Cueva (Peru), Alexis Sánchez (Chile), Giorgian De Arrascaeta (Urugwaj)

4 gole – Ángel Romero (Paragwaj), Arturo Vidal (Chile), José Salomón Rondón (Wenezuela), Richarlison (Brazylia), Miguel Borja (Kolumbia)

3 gole – Roberto Firmino, Raphinha i Philippe Coutinho (cała trójka Brazylia), Nicolás González i Ángel Di María (obaj Argentyna), Erick Pulgar i Ben Brereton Díaz (obaj Chile), Gonzalo Plata i Enner Valencia (obaj Ekwador), Luis Muriel i Luis Díaz (obaj Kolumbia), Darwin Machís (Wenezuela), André Carrillo (Peru), Juan Carlos Arce (Boliwia).