Talleres wreszcie zwycięscy

Na zakończenie siódmej, derbowej serii spotkań Copa de Liga Profesional przeprowadzono swoiste dwa „klasyki” interioru. Oto relacje z nich, tabele grup oraz klasyfikacja strzelców:

Atlético de Tucumán vs Central Córdoba 0:1 (0:1)

Gol – Claudio Riaño (32′)

Nie da się ukryć, że w tych derbach północy Argentyny patent na tucumański Atlético ma Central Córdoba, choć na papierze jest niżej notowanym zespołem.

Klub z Santiago del Estero w sześciu oficjalnych potyczkach, jakie stoczył z „El Decano” aż pięciokrotnie wygrał, raz zremisował i nigdy nie przegrał.

Minionej nocy „El Ferroviario” zaskoczył gospodarzy na stadionie Monumental José Fierro, pokonując ich 1:0.

Zwycięskiego gola w 32 minucie zdobył Claudio Riaño. Były napastnik choćby Boca Juniors tudzież Independiente celnym uderzeniem w długi róg ze środka szesnastki rozstrzygnął losy pojedynku.

Jeszcze przed przerwą podwyższyć mógł Silvio Martínez, ale jego strzał zza piątego metra wybił Dante Campisi.

Podczas drugiej odsłony Campisi obronił również uderzenie zza 16-tki Renzo Lópeza oraz próbę rzeczonego Urusa z ubocza pola karnego.

Wśród gospodarzy ataki były zdecydowanie rzadsze. Jedyny groźniejszy strzał miał miejsce z rzutu wolnego autorstwa Joaquína Pereyry, ale ten sparował Cristopher Toselli. Aczkolwiek przynajmniej dwukrotnie sędzia nie przyznał gospodarzom ewidentnego rzutu karnego.

Central Córdoba za sprawą tego zwycięstwa wypromował z niemal samego dna grupy B na siódme miejsce w niej. Dotąd ekipa Sergio Rondiny uciułała dziewięć punktów.

Natomiast Atlético de Tucumán w grupie A został przeskoczony przez Talleres i teraz z ledwie czterema oczkami zamyka stawkę. Po dwóch z rzędu klęskach 0:4 z Newell’s Old Boys oraz Racingiem, teraz przyszła wtopa w nieformalnych derbach północnej Argentyny.

******

Talleres vs Godoy Cruz 2:1 (1:1)

Gole – 1:0 Juan Ignacio Méndez (25′), 1:1 Salomón Rodríguez (40′), 2:1 Diego Valoyes (77′)

Pod tymczasową pieczą Javiera Gandolfiego, czyli swojego byłego obrońcy, nagle klub Talleres wstaje z kolan! Najpierw rozbił 4:0 drugoligowy Güemes w Copa Argentina, teraz wymęczył zwycięstwo z Godoy Cruz i w końcu przestał być jedynym zespołem bez zwycięstwa w Pucharze Ligi.

Gospodarzom prowadzenie dał pomocnik Juan Ignacio Méndez w 25 minucie. Celną główką przeciął dośrodkowanie z kornera.

Podwyższyć mógł Diego Valoyes, aczkolwiek niski strzał Kolumbijczyka ze skraju pola karnego obronił Juan Espínola.

Paragwajski goalkeeper przyjezdnych wybił też uderzenie z rzutu wolnego Matíasa Esquivela. Natomiast Méndez chybił jeszcze nad poprzeczką z narożnika szesnastki.

Świetną interwencję Espínola zaliczył, hamując w centrum pola karnego wybiegającego sam na sam Gastóna Benavídeza. „La T” torpedował bramkę gości, ale mimo to nawet nie schodził na przerwę prowadząc.

Zmarnowane szanse zemściły się. Wyrównał głową krótko przed przerwą Salomón Rodríguez. Urugwajczyk zdobył trzeciego gola w sezonie. Warto zauważyć, że sporo Urusów znajduje się w czole rankingu strzeleckiego Copa de Liga Profesional 2022 – jeden z nich jest teraz jej samodzielnym liderem.

Mimo, że w drugiej połowie ilość akcji była uboższa, ostatecznie kordobanom udało się jakoś wydrzeć tę upragnioną pierwszą victorię w czempionacie.

W 77 minucie przełamał się kolumbijski gwiazdor miejscowych ekipy, czyli Diego Valoyes zdobywając trafienie numer jeden w Pucharze Ligi oraz drugie ogółem. Bezpośrednim uderzeniem w okienko ze środka 16-tki przesądził o tryumfie zespołu z Córdoby.

U samego kresu potyczki czerwoną kartkę za drugą żółtą wskutek niesportowego zachowania obejrzał defensor pokonanych Guillermo Ortiz.

Talleres opuścili ostatnią lokatę w klasyfikacji grupy A. Są aktualnie trzeci od końca, uzyskawszy pięć oczek.

Natomiast Godoy Cruz w grupie B plasuje się pośrodku stawki, osiem punktów uzbierawszy.

14 Vélez Sarsfield, Argentina Vélez Sarsfield 7 1 3 3 3:5 -2 6

Do play-off’ów awansują pierwsze cztery, a nie dwie drużyny obu grup.

Klasyfikacja strzelców:

5 goli – Martín Cauteruccio (Aldosivi)

4 gole – Mauro Boselli i Leandro Díaz (obaj Estudiantes La Plata), Miguel Ángel Merentiel (Defensa y Justicia), Giuliano Galoppo (Banfield), Jhonathan Candia (Huracán), Martín Ojeda (Godoy Cruz), Julián Álvarez (River Plate)

3 gole – Darío Benedetto i Sebastián Villa (obaj Boca Juniors), Gabriel Hauche i Enzo Copetti (obaj Racing Club), Ezequiel Bullaude i Salomón Rodríguez (obaj Godoy Cruz), Juan Fernando Quintero (River Plate), Matías Cóccaro (Huracán), Sebastián Lomónaco (Arsenal de Sarandí), Jonathan Torres (Sarmiento de Junín), Lucas Beltrán (Colón), Pablo Magnín (Tigre), Neri Bandiera (Barracas Central).

Równo połowa fazy grupowej za nami! Za tydzień Copa de Liga Profesional pauzuje, bo jest przerwa na reprezentacje narodowe.

Natomiast za dwa tygodnie przeprowadzona zostanie następna, ósma seria spotkań w Pucharze Ligi. Będzie to historyczna kolejka, w której do argentyńskich rozgrywek piłkarskich zostanie wprowadzony VAR!