Pierwsza wygrana w Tucumánie

Ta seria spotkań w Copa de Liga Profesional trwała wyjątkowo długo – od czwartku do wtorku. Zakończyło ją starcie dołujących w grupie A drużyn Atlético de Tucumán i Patronato. Skromnie wygrali ci pierwsi. Podsumowanie ów boju, tabele grup oraz klasyfikacja strzelecka:

Grupa A:

Atlético de Tucumán vs Patronato 1:0 (0:0)

Gol – Federico Andrada (48′)

Przed rzeczonym spotkaniem obie drużyny zamykały grupową stawkę z marnym punktem na koncie. Od ścisłego dna odbił się wyżej notowany Atlético de Tucumán, wygrywając 1:0.

Pierwsza połowa właściwie pozbawiona ciekawszych wydarzeń. Jedynie gościom przydarzyła się lepsza okazja dzięki fatalnej próbie przejęcia piłki przez obrońcę Atlético we własnym polu karnym.

Niemniej młody Alexander Sosa zaledwie obił poprzeczkę torpedą z pierwszej piłki przypuszczoną na boku szesnastki.

Jedynego gola uzyskał zaraz po przerwie Federico Andrada. To jego pierwsze trafienie w nowym klubie.

Wychowanek River Plate poprawił wolejem ze środka pola karnego odbity przez bramkarza strzał z ubocza 16-tki Ramiro Carrery.

Przy okazji były snajper Aldosivi wyręczył kolegę z napadu – Augusto Lottiego, który chwilę wcześniej nie zdołał wykonać skutecznej dobitki głową (futbolówka mu uciekła).

Później Andrada mógł podwyższyć z rzutu wolnego, lecz Matías Mansilla wyłapał jego uderzenie zeń.

Wśród przybyszy z Międzyrzecza zza linii bocznej pola karnego technicznie mierzył Gabriel Gudiño, myląc się nad poprzeczką.

U kresu batalii podczas rozegrania rzutu wolnego przez tucumańską brygadę niecelnie głową przymierzył stoper Nicolás Thaller.

W tabeli Atlético de Tucumán wskoczył na dziesiąte miejsce, zdobywszy cztery punkty.

„El Decano” wygrał pierwszy raz od połowy października, przerywając bardzo długą czarną passę dwunastu starć bez victorii!

Ostatni z uciułanym ledwie oczkiem wciąż jest Patronato. Warto przy okazji podkreślić, że w tym roku teamowi z Parany wyjątkowo ciężko będzie o utrzymanie się wśród pierwszoligowców.

Po tej porażce za porozumieniem stron umowę z „El Patrón” rozwiązał trener Iván Delfino. To druga zmiana szkoleniowca podczas bieżącej kampanii Copa de Liga Profesional.

Co dalej z liczebnością Liga Profesional?

W tabeli spadkowej, jaka aktualnie obejmuje rozgrywki ligowe oraz Pucharu Ligi w sezonach 2019/2020, 2021 i obecny (nie wlicza się Copa Diego Maradona 2020/2021) „El Patrón” wraz ze słabiutkim Barracas Central przebywa teraz pod czerwoną kreską.

Przypominamy, że po tegorocznym sezonie ligowym spadną dwie najgorsze drużyny tabeli „descenso”, dwie również awansują z Primera Nacional i przyszłoroczne rozgrywki Liga Profesional także będą liczyły 28 zespołów.

W następnych latach najwyższa klasa rozgrywkowa Argentyny będzie rokrocznie redukowana o dwie drużyny, aż do osiągnięcia liczby 22 klubów w 2026 roku.

Właśnie 22-zespołowy format ma być ostatecznym po licznych reformach argentyńskiej Primera División, prowadzonych regularnie od 2015 roku.

W pierwszej połowie roku nadal będzie organizowany Puchar Ligi w formule podział Ligi Profesional na dwie grupy o identycznej liczbie zespołów, a potem faza pucharowa od ćwierćfinału do finału. Natomiast w drugiej połowie roku czempionat ligowy, gdzie każdy z każdym zmierzy się raz.

14 Barracas Central, Argentina Barracas Central 4 0 0 4 2:9 -7 0

Do play-off’ów awansują pierwsze cztery, a nie dwie drużyny obu grup.

Klasyfikacja strzelców:

4 gole – Mauro Boselli (Estudiantes La Plata)

3 gole – Darío Benedetto (Boca Juniors), Julián Álvarez (River Plate), Giuliano Galoppo (Banfield), Leandro Díaz (Estudiantes La Plata), Jhonathan Candia (Huracán), Miguel Ángel Merentiel (Defensa y Justicia), Sebastián Lomónaco (Arsenal de Sarandí).

Puchar Ligi znów ma tylko dzień przerwy. Jego piąta kolejka zacznie się już w czwartek!