AfA obrzydza Ligę Profesional!

Bieżący rok był niezwykle intensywny pod względem liczby meczów rozgrywanych przez argentyńskie kluby. Przyszły rok w tej kwestii będzie jeszcze gorszy!

Otóż, następny sezon Liga Profesional, do którego przystąpi już nie 26, a aż 28 zespołów, rozpocznie się w dniu 6 lutego (zaraz po dodatkowym terminie FIFA na eliminacje Mundialu).

Nim ruszą typowe zmagania ligowe, analogicznie jak w tym roku dojdzie do Copa de Liga Profesional. Ten turniej zostanie zorganizowany w formule dwie grupy po 14 klubów.

Razem 14 kolejek (jeden mecz z każdym w swojej grupie + klasyk interzonalny). Z każdej grupy dalej awansują cztery drużyny tak, jak ostatnio. Potem rzecz jasna ćwierćfinały, półfinały i finał. Razem 17 kolejek.

Prezes AfA – Claudio Tapia rządzi w argentyńskim futbolu już prawie pięć lat i pewną stopą staje się drugim Julio Grondoną! 

Copa de Liga Profesional zakończy się pod koniec maja. Natomiast od czerwca wystartować ma kampania ligowa, na którą będzie się składało 27 kolejek.

Każdy z każdym zmierzy się raz. Kolejka derbowa wbrew pierwotnym zapowiedziom nie wróci.

Rzeczone 27 kolejek planuje się rozegrać w ciągu zaledwie pięciu miesięcy! Zapowiada się jeszcze bardziej intensywny, wyczerpujący i obrzydliwy następny sezon pierwszej ligi argentyńskiej, aniżeli ten trwający obecnie!

Ilość kolejek zaplanowanych na cały 2022 rok wynosi aż 44! To o trzy więcej, aniżeli podczas bieżącego roku. A doliczmy do tego mecze Copa Libertadores, Copa Sudamericana tudzież Copa Argentina!

Nadmierna ilość spotkań w ciągu roku zniszczy i oszpeci rozgrywki klubowe w Argentynie do granic możliwości. W kwestii ligowej miała być druga Hiszpania, lecz zapowiada się druga Kolumbia…..

Czempionat Liga Profesional 2022 ma trwać do końca października. Cała kampania zostanie zwieńczona wcześniej ze względu na Mistrzostwa Świata w Katarze, których start zaplanowano na 21 listopada.

RIP marzenia o normalnej lidze argentyńskiej

Dodajmy, iż od przyszłego sezonu znowu będą obowiązywać spadki w Liga Profesional. Zdegradowane do Primera Nacional mają zostać tylko dwa (a nie planowane cztery) najgorsze kluby tabeli spadkowej. Z drugiej ligi również awansują dwie drużyny.

Na 2023 rok AfA planuje Ligę Profesional również złożoną z 28 ekip. Wstrzymano rokroczne redukowanie pierwszej ligi o dwa teamy do 2026 roku, aż najwyższa klasa rozgrywkowa będzie liczyła 22 kluby.

Mimo, że prezes AfA – Claudio Tapia obiecywał zredukowanie ilości drużyn w Liga Profesional, celem zwiększenia atrakcyjności rozgrywek, to prawdopodobnie ów zapowiedzi stanowiły wyłącznie „obiecanki-cacanki”.

Takowy terminarz na przyszły rok w Argentynie nie jest jeszcze oficjalny, ale wkrótce ma zatwierdzić go zarząd Argentyńskiej Federacji Piłkarskiej (AfA). 

Comments are closed.