Koniec zasady goli na wyjeździe!

CONMEBOL pół roku po UEFA znosi zasadę goli na wyjeździe! Od przyszłego roku w Copa Libertadores i Copa Sudamericana bramki zdobyte na terenie rywala podczas fazy pucharowej nie będą miały większej wagi od tych strzelonych u siebie.

Zasada ta w Ameryce Południowej nigdy nie obowiązywała w rozgrywkach Recopa Sudamericana (Superpucharze Ameryki Południowej), gdzie nadal gra się dwa mecze o trofeum.

Nie miała ona zastosowania również w finałach Libertadores i Sudamericany do 2018 roku, kiedy podczas finałów tych turniejów toczono dwa pojedynki (a nie jeden na wcześniej ustalonym stadionie tak, jak dziś).

Natomiast podczas fazy play-off (oprócz finałów oczywiście) w Copa Libertadores i Copa Sudamericana zasada, że gole na wyjeździe liczą się podwójnie funkcjonowała przez ostatnie 16 lat.

Tekst z oficjalnego konta CONMEBOL na Twitterze: „CONMEBOL eliminuje zasadę goli na wyjeździe. Wkrótce wszystkie bramki w turniejach CONMEBOL będą miały taką samą wartość, już nie będą liczyć się jako czynnik łamiący remisy trafienia zdobyte w roli gości. Jest to podyktowane lepszą sprawiedliwością sportową.”

W fazie grupowej CL oraz CS ów zasada nigdy nie miała i nie ma większej wartości, ponieważ w przypadku identycznej liczby punktów wśród tabeli między drużynami, o wyższym miejscu w pierwszej kolejności zawsze decyduje różnica bramek, a w drugiej kolejności ilość trafień zdobytych.

Od przyszłego roku na nowy wzór europejski każdy gol w dwumeczu będzie ekwiwalentny. 

Comments are closed.