Argentyna lepsza od Urugwaju!

Argentyna broniła się przez niemal całe spotkanie, ale dzięki szybkiej bramce pokonała Urugwaj na wyjeździe 1:0 w trzynastej serii spotkań południowoamerykańskich eliminacji Mundialu 2022. Podsumowanie dzisiejszego Clásico Río de La Plata:

Estadio Campeón del Siglo (Montevideo)

Urugwaj vs Argentyna 0:1 (0:1)

Gol – Ángel Di María (7′)

Trzecia w bieżącym roku bitwa Argentyny z Urugwajem – trzecia zwyciężona do zera przez „Albicelestes”. Nie było to pasjonujące widowisko. Najważniejszy jednakże jest tryumf.

Brak nie będącego w pełni sił po kontuzji Leo Messiego wśród wyjściowej jedenastki nie okazał się problemem. Paulo Dybala i Ángel Di María godnie zastąpili ikonę futbolu.

U samego wstępu spotkania groźny, acz nieco przypadkowy atak Urugwaju. Emiliano Martínez bohatersko wybił strzał wychodzącego sam na sam Nahitana Nándeza.

Zmarnowana setka błyskawicznie zemściła się na „Charrúas”. Już w siódmej minucie Paulo Dybala zastępujący dziś nie w pełni zdrowego Leo Messiego ofiarnie odzyskał piłkę i wyłożył asystę z boku szesnastki.

Futbolówkę przejął pełniący dziś funkcję kapitana Ángel Di María, aby fenomenalnym technicznym strzałem w długi róg otworzyć wynik na rzecz „Albicelestes”.

Z rzutu wolnego wyrównać chciał Luis Suárez, lecz chybił. Strzał z ostrego kąta „Pistolero” trafił natomiast w boczną siatkę.

W 31 minucie Suárez zza pola karnego obił słupek, a jego dobitka przypuszczona w centrum szesnastki karygodnie spudłowana obok bramki.

Krótko przed przerwą Emiliano Martínez znakomicie wyłapał zbyt lekki strzał Matíasa Vecino ze środka 16-tki. Mimo zdecydowanej przewagi Urusi do przerwy w plecy ze względu na swą beznadziejną ofensywę.

Zaraz po przerwie kolejne spartolone akcje miejscowych. Uderzenie Nándeza zza szesnastki bez trudu obronił Martínez, zaś próba Joaquína Piquéreza z ubocza 16-tki minęła bramkę.

Tuż przed upływem godziny gry wreszcie zaatakowała Argentyna. Zmiennik Alejandro Gómez niestety pomylił się obok słupka z krańca pola karnego.

Cztery minuty później „Dibu” Martínez ofiarnie wybijał na korner centrostrzał z ostrego kąta i to zza pola karnego Facundo Torresa.

W 75 minucie Muslera wychwycił bezpośrednie uderzenie Joaquína Correi zza piątego metra. Chwilę później na boisku pojawił się Leo Messi.

Dziesięć minut potem szansa dla Urusów, gdy Agustín Álvarez Martínez główką spudłował nad poprzeczką z kilku metrów. Chwilę potem ten młody napastnik huknął z woleja zza pola karnego i futbolówkę na raty przejął goalkeeper.

Na sam koniec tego męczenia buły „Albicelestes” mieli farta, że Álvarez Martínez ze środka szesnastki posłał kozłowaną centrę, jakiej w polu bramkowym nie sięgnął głową Mauro Arambarri.

Argentyńczykom udało się obronić skromną zaliczkę, dzięki czemu tryumfują w klasyku przeciw Urugwajowi także na wyjeździe.

W czerwcu podczas fazy grupowej Copa América na ziemi brazylijskiej wymęczone 1:0 nad Urusami, miesiąc temu pogrom 3:0 u siebie, a teraz w delegacji kolejne skromne 1:0. Argentyna podczas 2021 roku nie pozostawiła suchej nitki na „Los Celestes”!

Składy:

Urugwaj: Fernando Muslera – Martín Cáceres, Diego Godín [C], José María Giménez, Joaquín Piquérez – Nahitán Nández (81′, Fernando Gorriarán), Rodrigo Bentancur (76′, Mauro Arambarri), Matías Vecino (64′, Agustín Álvarez Martínez), Lucas Torreira – Brian Rodríguez (46′, Facundo Torres), Luis Suárez

Trener: Óscar Tabárez

Argentyna: Emiliano Martínez – Nahuel Molina Lucero, Cristian Romero, Nicolás Otamendi (od 55′ do 76′ [C]), Marcos Acuña – Rodrigo De Paul (81′, Exequiel Palacios), Guido Rodríguez, Giovani Lo Celso (76′, Lionel Messi – od 76′ [C]) – Ángel Di María [C] (55′, Ángel Correa), Lautaro Martínez (55′, Alejandro Gómez), Paulo Dybala (46′, Joaquín Correa)

Trener: Lionel Scaloni

Sędziował: Alexis Herrera (Wenezuela)

Żółte kartki: Cáceres (Urugwaj) – Dybala (Argentyna)

26 pod rząd pojedynek bez porażki, trzecia konsekutywna victoria, piąty kolejny mecz z czystym kontem – oto aktualne passy „Biało-Błękitnych”

Argentyna niezmiennie pozostaje wiceliderem klasyfikacji, mając 28 punktów na koncie i prawie pewny awans do finałów Mistrzostw Świata.

Raptem jedno zwycięstwo dzieli chłopców Lionela Scaloniego od całkowitego zagwarantowania sobie biletów na katarską imprezę, do której pozostał rok.

Sytuacja Urugwaju zaś stała się zaiste patowa. „Charrúas” wylecieli poza czołową piątkę stawki, więc aktualnie są poza Mundialem. Zajmują szóstą lokatę z 16 oczkami, aczkolwiek ich deficyt do strefy awansu jest znikomy.

W najbliższy wtorek czekają Argentynę jeszcze ważniejsze derby, czyli domowe Superclásico przeciw Brazylii. W San Juan dojdzie do rewanżu za szopkę z São Paulo czy może do vendetty za finał ostatniej Copa América?

Tabela eliminacji Mundialu 2022 w strefie CONMEBOL po trzynastu kolejkach z osiemnastu:

10 Venezuela, Venezuela Wenezuela 13 2 1 10 8:23 -15 7

Klasyfikacja strzelców eliminacji Mundialu 2022 w strefie CONMEBOL po trzynastu kolejkach z osiemnastu:

8 goli – Marcelo Martins Moreno (Boliwia)

7 goli – Neymar (Brazylia),

6 goli – Lionel Messi (Argentyna)

5 goli – Michael Estrada (Ekwador), Lautaro Martínez (Argentyna), Luis Suárez (Urugwaj)

4 gole – Ángel Romero (Paragwaj), Arturo Vidal (Chile), Christian Cueva (Peru)

3 gole – Roberto Firmino i Richarlison (obaj Brazylia), Luis Muriel i Miguel Borja (obaj Kolumbia), Gonzalo Plata i Enner Valencia (obaj Ekwador), Alexis Sánchez i Erick Pulgar (obaj Chile), André Carrillo (Peru), Giorgian De Arrascaeta (Urugwaj).

PS. Na pięć starć trzynastej kolejki we wszystkich padł wynik do zera i aż cztery z nich zakończyły się rezultatem 1:0!