El. MŚ: kadry na listopad

Kadry reprezentacji strefy CONMEBOL na listopadowe mecze eliminacji Mistrzostw Świata, a także kalendarz nadchodzących spotkań południowoamerykańskich kwalifikacji do katarskiego Mundialu:

BOLIWIA (44 PIŁKARZY – BARDZO SZEROKA KADRA):

Bramkarze: Carlos Lampe (Vélez Sarsfield, ARG), Jhohan Gutiérrez (Atlético Palmaflor), Ruben Cordano (Bolívar), Jairo Cuellar (Guabirá), Daniel Sandy (Jorge Wilstermann) 

Obrońcy: Diego Bejarano (Bolívar), Mauricio Álvarez (Bolívar), Adrián Jusino (The Strongest), Marcelo Suárez (Oriente Pertolero), José Sagredo (The Strongest), Jesús Sagredo (The Strongest)Marc Francois Enoumba (Always Ready)Jairo Quinteros (Bolívar)Samuel Guzmán (Real Santa Cruz), Carlos Rodríguez (Jorge Wilstermann), Sebastián Reyes (Jorge Wilstermann), Sebastián Álvarez (Oriente Petrolero), Pablo Vaca (Always Ready), Jhon Velasco (Guabirá), Roberto Carlos Fernández (Bolívar)

Pomocnicy: Ramiro Vaca (Beerschot, BEL), Erwin Saavedra (Bolívar), Leonel Justiniano (Bolívar), Rai Lima (Real Tomayapo), Fernando Saucedo (Always Ready), Moisés Villarroel (Jorge Wilstermann)Kevin Salvatierra (Bolívar)Gabriel Villamil (Bolívar), Franz Gonzales (Real Santa Cruz), Daniel Camacho (CAI La Chorrera, PAN)

Napastnicy: Marcelo Martins Moreno (Cruzeiro, BRA2), Ervin Vaca (Academia Tahuichi – nie gra w żadnej profesjonalnej lidze), Juan Montenegro (Oriente Petrolero), John García (Bolívar), José Briceño (Oriente Petrolero), Nelson Orozco (Blooming), Juan Carlos Arce (Always Ready), Carmelo Algarañaz (Always Ready), Rodrigo Ramallo (Always Ready), Alfredo Flores (The Strongest), Víctor Abrego (Bolívar), Javier Uzeda (Always Ready), Bruno Miranda (Bolívar)*, Miguel Terceros (Santos, BRA)

Trener: César Farías (Wenezuela)

Jest jedyny boliwijski piłkarz w Liga Profesional, czyli Carlos Lampe.

* – Bruno Miranda (Bolívar) został powołany w miejsce kontuzjowanego Henry’ego Vaci (Oriente Petrolero). 

******

BRAZYLIA (23 PIŁKARZY):

Bramkarze: Alisson (Liverpool, ENG), Ederson (Manchester City, ENG), Gabriel Chapecó (Grêmio) 

Obrońcy: Danilo (Juventus, ITA), Emerson Royal (Tottenham, ENG), Éder Militão (Real Madryt, ESP), *Gabriel (Arsenal, ENG), Marquinhos (PSG, FRA), Thiago Silva (Chelsea, ENG), Alex Sandro (Juventus, ITA), Renan Lodi (Atlético Madryt, ESP)

Pomocnicy: Fabinho (Liverpool, ENG), Fred (Manchester United, ENG), Gerson (Olympique Marsylia, FRA), Lucas Paquetá (Olympique Lyon, FRA), Philippe Coutinho (FC Barcelona, ESP), **Edenilson (Internacional) 

Napastnicy: Antony (AFC Ajax, NED), Gabriel Jesus (Manchester City, ENG), Matheus Cunha (Atlético Madryt, ESP), Neymar (PSG, FRA), Raphinha (Leeds United, ENG), Roberto Firmino (FC Liverpool, ENG)

Trener: Tite

* – Gabriel (Arsenal, ENG) został powołany w miejsce kontuzjowanego Lucasa Veríssimo (Benfica, POR). 

** – Edenilson (Internacional) został powołany po pierwszej listopadowej kolejce w miejsce zawieszonego za kartki Casemiro (Real Madryt, ESP). 

Ze względu na przygotowania do finału Copa Libertadores selekcjoner nie powołał żadnego piłkarza Flamengo oraz Palmeiras. Jedynym „krajowcem” jest powołany pierwszy raz do drużyny narodowej 21-letni bramkarz Gabriel Chapecó.

Po roku i miesiącu przerwy do reprezentacji wrócił Philippe Coutinho.

******

CHILE (27 PIŁKARZY):

BramkarzeGabriel Arias (Racing Club, ARG), Claudio Bravo (Betis, ESP), Brayan Cortés (Colo-Colo) 

Obrońcy: Mauricio Isla (Flamengo, BRA), Guillermo Maripán (AS Monaco, FRA), Francisco Sierralta (Watford, ENG), Gary Medel (Bologna, ITA), Eugenio Mena (Racing Club, ARG), Enzo Roco (Elche, ESP), Nicolás Díaz (Mazatlán, MEX), Valber Huerta (Universidad Católica) 

Pomocnicy: Tomás Alarcón (Cádiz, ESP), Claudio Baeza (Deportivo Toluca, MEX), Pablo Galdames (Genoa CFC, ITA), Marcelino Núñez (Universidad Católica), Erick Pulgar (Fiorentina, ITA), Diego Valdés (Santos Laguna, MEX), Arturo Vidal (Inter, ITA), Joaquín Montecinos (Audax Italiano)Ignacio Saavedra (Universidad Católica), *Gabriel Suazo (Colo-Colo) 

Napastnicy: Eduardo Vargas (Atlético Mineiro, BRA), Jean Meneses (Club de León, MEX), Alexis Sánchez (Inter, ITA), Ben Brereton Díaz (Blackburn Rovers, ENG2), **Víctor Dávila (Club de León, MEX), ***Iván Morales Bravo (Colo-Colo) 

Trener: Martín Lasarte (Urugwaj)

* – Gabriel Suazo (Colo-Colo) został dokooptowany w miejsce kontuzjowanego Charlesa Aránguiza (Bayer Leverkusen, GER). 

** – Víctor Dávila (Club de León, MEX) został dokooptowany w miejsce kontuzjowanego Edsona Pucha (Universidad Católica). 

*** – Iván Morales Bravo (Colo-Colo) został dokooptowany do składu po pierwszej listopadowej kolejce. 

Spośród piłkarzy argentyńskich klubów są tak, jak dotąd dwaj gracze Racingu Club – Eugenio Mena oraz Gabriel Arias.

Natomiast Paulo Díaz jest nieobecny z powodu kontuzji, jakiej doznał podczas październikowego meczu reprezentacji.

Swe pierwsze w tym półroczu powołania do kadry dostali mający niewielkie epizody w niej Brayan Cortés oraz Ignacio Saavedra. Szansę na debiut będzie zaliczy brany już na zgrupowania ekipy „La Roja” ligowiec Valber Huerta.

******

EKWADOR (30 PIŁKARZY):

BramkarzePedro Ortiz (Emelec)Moisés Ramírez (Independiente del Valle), Alexander Domínguez (Cerro Largo, URU), Hernán Galíndez (Universidad Católica de Quito)

Obrońcy: Ángelo Preciado (Genk, BEL), Robert Arboleda (São Paulo FC, BRA), Piero Hincapié (Bayer Leverkusen, GER), Xavier Arreaga (Seattle Sounders, USA), Byron Castillo (Barcelona Guayaquil)Fernando León (Barcelona Guayaquil), Pervis Estupiñán (Villarreal, ESP), Diego Palacios (Los Angeles FC, USA), Félix Torres (Santos Laguna, MEX), Christian Cruz (LDU Quito), Jackson Rodríguez (Emelec) 

Pomocnicy: Alan Franco (Atlético Mineiro, BRA), Moisés Caicedo (Beerschot, BEL), Jhegson Méndez (Orlando City, USA), Carlos Gruezo (Augsburg, GER), Joao Rojas (Emelec), Gonzalo Plata (Real Valladolid, ESP2), Ayrton Preciado (Santos Laguna, MEX), Jeremy Sarmiento (Brighton, ENG), Michael Carcelén (Barcelona Guayaquil), Janner Corozo (Delfín)

Napastnicy: Ángel Mena (Club de León, MEX), Michael Estrada (Deportivo Toluca, MEX), Bryan Angulo (Cruz Azul, MEX), Jordy Caicedo (CSKA Sofia, BUL), Djorkaeff Reasco (LDU Quito) 

Trener: Gustavo Alfaro (Argentyna)

Swoje pierwsze w życiu powołania do „nieligowej” reprezentacji narodowej otrzymali Djorkaeff Reasco, Janner Corozo, Michael Carcelén, Christian Cruz i Jackson Rodríguez. Wśród ekipy utrzymał się młodociany Anglik z pochodzenia – Jeremy Sarmiento.

Nie ma kontuzjowanego snajpera i kapitana Ennera Valencii.

******

KOLUMBIA (26 PIŁKARZY):

Bramkarze: David Ospina (Napoli, ITA), Camilo Vargas (Atlas, MEX), Andrés Mosquera (Independiente Medellín)

Obrońcy: Daniel Muñoz (Genk, BEL), Dávinson Sánchez (Tottenham, ENG), Jhon Lucumí (Genk, BEL), Yeimar Gómez Andrade (Seattle Sounders, USA), William Tesillo (Club de León, MEX), Johan Mojica (Elche, ESP), Yairo Moreno (Pachuca, MEX)

Pomocnicy: Wilmar Barrios (Zenit Sankt Petersburg, RUS), Gustavo Cuéllar (Al-Hilal, KSA), Juan Guillermo Cuadrado (Juventus, ITA), Yerson Candelo (Atlético Nacional), Jefferson Lerma (Bournemouth, ENG2), Víctor Cantillo (Corinthians, BRA), James Rodríguez (Al-Rayyan, QAT), Sebastián Gómez (Atlético Nacional)

Napastnicy: Luis Díaz (FC Porto, POR), Miguel Borja (Grêmio, BRA), Rafael Santos Borré (Eintracht Frankfurt, GER), Luis Muriel (Atalanta, ITA), Roger Martínez (Club América, MEX), Duván Zapata (Atalanta, ITA), Diego Valoyes (Talleres, ARG), Cristian Arango (Los Angeles FC, USA)

Trener: Reinaldo Rueda

PSRadamel Falcao (Rayo Vallecano, ESP) został wycofany ze zgrupowania wobec kontuzji. 

PS2Óscar Murillo (Pachuca, MEX) został wycofany ze składu wskutek kontuzji. 

Wreszcie w kadrze Kolumbii jest piłkarz argentyńskiego klubu – to Diego Valoyes z Talleres, który pierwszy raz w życiu otrzymał powołanie do drużyny narodowej.

Wielki powrót do „Los Cafeteros” skłóconego ostatnimi czasy z selekcjonerem Jamesa Rodrígueza! Wracają też Luis Muriel oraz Víctor Cantillo.

Nie ma za to kontuzjowanych Yerry’ego Miny, Mateusa Uribe, Carlosa Cuesty i Stefana Mediny.

Pierwszy raz na zgrupowaniu kolumbijskiej reprezentacji udział weźmie były obrońca Uniónu de Santa Fe – Yeimar Gómez Andrade. Nowymi twarzami są także Cristian Arango, Andrés Mosquera tudzież Sebastián Gómez.

******

PARAGWAJ (28 PIŁKARZY):

Bramkarze: Antony Silva (Puebla, MEX), Gerardo Ortiz (Once Caldas, COL), Alfredo Aguilar (Olimpia) 

Obrońcy: Gustavo Gómez (Palmeiras, BRA), Junior Alonso (Atlético Mineiro, BRA), Fabián Balbuena (Dinamo Moskwa, RUS), Robert Rojas (River Plate, ARG), Omar Alderete (Valencia, ESP), Santiago Arzamendia (Cádiz, ESP), Juan Escobar (Cruz Azul, MEX), Héctor Martínez (River Plate, ARG), Alberto Espínola (Cerro Porteño)

Pomocnicy: Celso Ortiz (Monterrey, MEX), Mathías Villasanti (Grêmio, BRA), Richard Sánchez (América, MEX), Andrés Cubas (Nîmes, FRA2), Jorge Morel (Lanús, ARG), Alejandro Romero Gamarra (Al-Taawon, KSA), Braian Ojeda Rodríguez (Nottingham Forest, ENG2), Matías Rojas (Racing Club, ARG), Ángel Cardozo Lucena (Cerro Porteño), Óscar Romero (bez klubu)

Napastnicy: Carlos González (Tigres UANL, MEX), Miguel Almirón (Newcastle United, ENG), Braian Samudio (Deportivo Toluca, MEX), Antonio Sanabria (Torino, ITA), Luis Amarilla (LDU Quito, ECU), Ángel Romero (bez klubu), Julio Enciso (Libertad) 

Trener: Guillermo Barros Schelotto (Argentyna)

Spośród piłkarzy argentyńskich klubów nowy selekcjoner kadry „Guaraní” – Guillermo Barros Schelotto powołał dotychczas wzywanych na kadrę trzech graczy, czyli Roberta Rojasa i Héctora Martíneza z River Plate, a także Jorge Morela z Lanús.

Ponadto do drużyny narodowej po dokładnie roku przerwy przywrócony został Matías Rojas reprezentujący barwy Racingu Club.

Innym głośnym powrotem jest wiekowy pomocnik Celso Ortiz, który ostatnio do ekipy „Albirroja” był powołany rok i miesiąc temu.

******

PERU (28 PIŁKARZY):

Bramkarze: Pedro Gallese (Orlando City, USA), José Carvallo (Universitario), *Ángelo Campos (Alianza Lima

ObrońcyLuis Advíncula (Boca Juniors, ARG), Aldo Corzo (Universitario), Luis Abram (Granada, ESP), Miguel Araujo (Emmen, NED2), Christian Ramos (Universidad César Vallejo)Carlos Zambrano (Boca Juniors, ARG), Alexander Callens (New York City, USA), Nilson Loyola (Sporting Cristal), Miguel Trauco (Saint-Étienne, FRA), Marcos López (San Jose Earthquakes, USA), Jhilmar Lora (Sporting Cristal)

Pomocnicy: Renato Tapia (Celta Vigo, ESP), Wilder Cartagena (Al-Ittihad Kalba, UAE), Pedro Aquino (Club América, MEX), Yoshimar Yotún (Cruz Azul, MEX), Christofer Gonzales (Sporting Cristal), Christian Cueva (Al-Fateh, KSA), Sergio Peña (Malmö FF, SWE), André Carrillo (Al-Hilal, KSA), Raziel García (Cienciano), Gabriel Costa (Colo-Colo, CHI), Horacio Calcaterra (Sporting Cristal) 

Napastnicy: Gianluca Lapadula (Benevento, ITA2), Jefferson Farfán (Alianza Lima), Alex Valera (Universitario) 

Trener: Ricardo Gareca (Argentyna)

* – Ángelo Campos (Alianza Lima) został powołany w miejsce zakażonego koronawirusem Carlosa Cácedy (Melgar). 

Spośród piłkarzy ligi argentyńskiej powołani ci sami, co ostatnio – występujący w Boca Juniors obrońcy Luis Advíncula i Carlos Zambrano.

Największym zaskoczeniem jest oczywiście brak wiekowego snajpera José Paolo Guerrero, który aktualnie nie ma klubu.

******

URUGWAJ (25 PIŁKARZY):

Bramkarze: Fernando Muslera (Galatasaray, TUR), Martín Campaña (Al-Batin, KSA), Kevin Dawson (Peñarol) 

ObrońcyGiovanni González (Peñarol), Martín Cáceres (Cagliari, ITA), Diego Godín (Cagliari, ITA), José María Giménez (Atlético Madryt, ESP), Sebastián Coates (Sporting Lizbona, POR), Ronald Araújo (FC Barcelona, ESP), Joaquín Piquerez (Palmeiras, BRA), Damián Suárez (Getafe, ESP)

Pomocnicy: Lucas Torreira (Fiorentina, ITA), Rodrigo Bentancur (Juventus, ITA), Matías Vecino (Inter, ITA), Fernando Gorriarán (Santos Laguna, MEX), Nahitan Nández (Cagliari, ITA), Mauro Arambarri (Getafe, ESP), Manuel Ugarte (Sporting Lizbona, POR)

Napastnicy: Luis Suárez (Atlético Madryt, ESP), Gastón Pereiro (Cagliari, ITA), Brian Rodríguez (Los Angeles FC, USA), Jonathan Rodríguez (Cruz Azul, MEX), Agustín Álvarez Martínez (Peñarol), Facundo Torres (Peñarol), *Federico Martínez (Liverpool Montevideo) 

Trener: Óscar Tabárez

* – Federico Martínez (Liverpool Montevideo) został dokooptowany do składu po pierwszej listopadowej kolejce zastępując kontuzjowanego Darwina Núñeza (Benfica, POR). 

Nie ma kontuzjowanych Edinsona Cavaniego, Federico Valverde, Nicolása De La Cruza, Matíasa Viñy, Sergio Rocheta oraz Giorgiana De Arrascaety.

Niespodzianką są powołania nie mających na koncie żadnego występu w urugwajskiej reprezentacji Damiána Suáreza oraz Kevina Dawsona. Dla tego drugiego to pierwsze w życiu przyjęcie do drużyny narodowej.

Są także mający ubogi staż w kadrze „Charrúas” pomocnicy Mauro Arambarri i Manuel Ugarte. Ktoś jednak musiał zastąpić kilku piłkarzy leczących urazy.

******

WENEZUELA (26 PIŁKARZY):

Bramkarze: Wuilker Faríñez (RC Lens, FRA), Joel Graterol (América de Cali, COL), Rafael Romo (Oud-Heverlee Leuven, BEL)

Obrońcy: Roberto Rosales (AEK Larnaka, CYP), Ronald Hernández (Atlanta United, USA), Jefre Vargas (Metropolitanos), Yordan Osorio (Parma, ITA2), Adrián Martínez (Deportivo La Guaira), Christian Makoun (Inter Miami CF, USA), Nahuel Ferraresi (Estoril, POR), Daniel Carrillo (KuPS, FIN), Óscar Gonzalez (Monagas) 

Pomocnicy: Tomás Rincón (Torino, ITA), José Martínez (Philadelphia Union, USA), Junior Moreno (DC United, USA), Christian Cásseres Junior (New York Red Bulls, USA), Edson Castillo (Caracas FC), Darwin Machís (Granada, ESP), Eduard Bello (Deportes Antofagasta, CHI), Jefferson Savarino (Atlético Mineiro, BRA), Luis González (Junior, COL)

Napastnicy: Brayan Hurtado (Cobresal, CHI), Eric Ramírez (Dynamo Kijów, UKR), Jan Hurtado (RB Bragantino, BRA), Fernando Aristeguieta (Puebla, MEX), José Salomón Rondón (Everton, ENG)

Trener: Leonardo González (tymczasowy)

Spośród istotniejszych graczy brakuje kontuzjowanych Yangela Herrery i Yefersona Soteldo. Trener pominął także Josefa Martíneza mimo, że ten jest dyspozycyjny.

Swe pierwsze powołanie do reprezentacji otrzymał Jefre Vargas.

******

TUTAJ JESZCZE RAZ KADRA ARGENTYNY (34 PIŁKARZY):

BramkarzeFranco Armani (River Plate), Emiliano Martínez (Aston Villa, ENG), Juan Musso (Atalanta, ITA), Federico Gomes Gerth (Tigre – II liga) 

Obrońcy: Gonzalo Montiel (FC Sevilla, ESP), Nahuel Molina Lucero (Udinese, ITA), Germán Pezzella (Betis, ESP), Cristian Romero (Tottenham, ENG), Nicolás Otamendi (Benfica, POR), Lucas Martínez Quarta (Fiorentina, ITA), Lisandro Martínez (AFC Ajax, NED), Nicolás Tagliafico (AFC Ajax, NED), Marcos Acuña (FC Sevilla, ESP), Gastón Ávila (Rosario Central) 

Pomocnicy: Rodrigo De Paul (Atlético Madryt, ESP), Exequiel Palacios (Bayer Leverkusen, GER), Leandro Paredes (PSG, FRA), Guido Rodríguez (Betis, ESP), Nicolás Domínguez (Bologna, ITA), Giovani Lo Celso (Tottenham, ENG), Ángel Di María (PSG, FRA), Cristian Medina (Boca Juniors)Enzo Fernández (River Plate)Exequiel Zeballos (Boca Juniors)Thiago Almada (Vélez Sarsfield)Santiago Simón (River Plate), Alejandro Gómez (FC Sevilla, ESP)

Napastnicy: Ángel Correa (Atlético Madryt, ESP), Julián Álvarez (River Plate), Joaquín Correa (Inter, ITA), Lautaro Martínez (Inter, ITA), Paulo Dybala (Juventus, ITA), Lionel Messi (PSG, FRA), Matías Soule (Juventus, ITA)

Trener: Lionel Scaloni

PS. Alejandro Gómez (FC Sevilla, ESP) w porę wyleczył kontuzję i został dokooptowany do powyższej listy. Wycofany z niej natomiast został Nicolás González (Fiorentina, ITA) leczący koronawirusa. 

PSPogrubioną kursywą oznaczeni piłkarze argentyńskich klubów, a kolorem fioletowym oznaczeni piłkarze powołani z ligi rodzimej (w przypadku Paragwaju „krajowcy” zostali powołani oddzielnie od graczy lig zagranicznych). 

Kalendarz na listopadowe mecze eliminacji Mundialu:

13. kolejka (noce 11/12 i 12/13 listopada, z czwartku na piątek i z piątku na sobotę):

11/12 listopada:

  • h 22:00, Estadio Casablanca (Quito) – Ekwador vs Wenezuela
  • h 00:00, Estadio Defensores Del Chaco (Asunción) – Paragwaj vs Chile
  • h 01:30, Neo Química Arena (São Paulo) – Brazylia vs Kolumbia
  • h 03:00, Estadio Nacional (Lima) – Peru vs Boliwia

12/13 listopada:

  • h 00:00, Estadio Campeón del Siglo (Montevideo) – Urugwaj vs Argentyna

14.kolejka (noc 16/17 listopada, z wtorku na środę):

  • h 21:00, Estadio Hernando Siles (La Paz) – Boliwia vs Urugwaj
  • h 00:00, Estadio Metropolitano (Barranquilla) – Kolumbia vs Paragwaj
  • h 00:00, Estadio Olímpico de La UCV (Caracas) – Wenezuela vs Peru
  • h 00:30, Estadio Bicentenario (San Juan) – Argentyna vs Brazylia

  • h 01:15, Estadio San Carlos de Apoquindo (Santiago) – Chile vs Ekwador

Tabela eliminacji Mundialu 2022 w strefie CONMEBOL po dwunastu kolejkach:

# Drużyna M. Z R P Gole +/- Punkty
1 Brazil, Brazil Brazylia 11 10 1 0 26:4 +22 31
2 Argentina, Argentina Argentyna 11 7 4 0 19:6 +13 25
3 Ecuador, Ecuador Ekwador 12 5 2 5 20:13 +7 17
4 Colombia, Colombia Kolumbia 12 3 7 2 16:16 0 16
5 Uruguay, Uruguay Urugwaj 12 4 4 4 14:17 -3 16
6 Chile, Chile Chile 12 3 4 5 14:14 0 13
7 Bolivia, Bolivia Boliwia 12 3 3 6 17:25 -8 12
8 Paraguay, Paraguay Paragwaj 12 2 6 4 9:17 -8 12
9 Peru, Peru Peru 12 3 2 7 10:19 -9 11
10 Venezuela, Venezuela Wenezuela 12 2 1 9 8:22 -14 7

Klasyfikacja strzelców eliminacji Mundialu 2022 w strefie CONMEBOL po dwunastu kolejkach:

8 goli – Marcelo Martins Moreno (Boliwia)

7 goli – Neymar (Brazylia),

6 goli – Lionel Messi (Argentyna)

5 goli – Michael Estrada (Ekwador), Lautaro Martínez (Argentyna), Luis Suárez (Urugwaj)

4 gole – Ángel Romero (Paragwaj), Arturo Vidal (Chile)

3 gole – Roberto Firmino i Richarlison (obaj Brazylia), Luis Muriel i Miguel Borja (obaj Kolumbia), André Carrillo i Christian Cueva (obaj Peru), Gonzalo Plata i Enner Valencia (obaj Ekwador), Alexis Sánchez i Erick Pulgar (obaj Chile), Giorgian De Arrascaeta (Urugwaj).

Comments are closed.