River coraz bliżej mistrzostwa

River Plate zdaje się wręcz mknąć po pierwszy od siedmiu lat tytuł mistrza Argentyny. Grając niemal całe starcie osłabionym wykiwał na wyjeździe wicelidera. Podsumowanie czterech czwartkowych spotkań siedemnastej kolejki Liga Profesional, tabela i klasyfikacja strzelców czempionatu:

Argentinos Juniors vs Colón 3:1 (1:1)

Gole – 1:0 Gabriel Carabajal (17′), 1:1 Rodrigo Aliendro (35′), 2:1 Nicolás Reniero (79′), 3:1 Mateo Coronel (83′)

Na stadionie im. Diego Maradony spotkały się dwie drużyny, którym może nie przyświeca zamiar walki o mistrzowski tytuł, lecz ambicji im odmówić nie wolno.

Argentinos Juniors choć plasują się niżej w klasyfikacji, to zdołali przechytrzyć Colón.

Gospodarze pierwszy zadali cios w 17 minucie, kiedy gola uzyskał Gabriel Carabajal. Na raty pokonał Leonardo Buriána – jego uderzenie nogą z centrum 16-tki wybił Urugwajczyk, ale dobitka głową z bliska odnalazła drogę do siatki.

Podwyższyć za chwilę strzałem z bliska mógł Gabriel Florentín, lecz tutaj Burián zdołał wybić piłkę.

Odpowiedział w 35 minucie Rodrigo Aliendro. Pomocnik przejął centrę z prawego skrzydła i wybiegł sam na sam naprzeciwko bramkarza, z bliska dopełniając formalności.

Miejscowi zamierzali prędko odzyskać zaliczkę, jednak próbę zza szesnastki Florentína sparował goalkeeper.

Natomiast tuż przed przerwą Aliendro zarobił bezpośrednio czerwoną kartkę, osłabiając Colón. Wyleciał za nieprzepisowe zatrzymanie szarży rywala Javiera Cabrery przed własną szesnastką.

U prologu drugiej połowy strzał głową z boku pola bramkowego Gabriela Ávalosa obronił Burián.

Podczas kontrataku gości bezpośrednim uderzeniem z centrum szesnastki chybił obok bramki Mauro Formica.

Atut przewagi liczebnej Argentinos Juniors wykorzystali w końcowej fazie spotkania. Krótko przed upływem 80 minuty gry Nicolás Reniero przywrócił im prowadzenie, kiedy wspaniałą piętką zza pola bramkowego totalnie zaskoczył goalkeepera Colónu.

Zaś cztery minuty później Mateo Coronel podwyższył na 3:1, ustalając rezultat konfrontacji. Podczas szybkiej akcji młody zmiennik niskim uderzeniem ze skraju pola karnego rozstrzygnął losy batalii.

Argentinos Juniors zgromadził dotychczas 24 punkty i jest jedenasty. Colón ma o dwa oczka więcej, co zdobywcom Copa de Liga Profesional daje aktualnie dziewiąte miejsce.

******

Newell’s Old Boys vs Aldosivi 0:0

Potyczka dwóch ekip dołu tabeli, które w niej przed tym starciem sąsiadowały ze sobą, a po nim już nie sąsiadują mimo podzielenia się punktami (wszedł między nie San Lorenzo de Almagro).

Newell’s Old Boys pod tymczasowymi rządami nominalmego trenera swych rezerw – Adriána Blasa Taffarela nie zdołali ograć kopciuszka, jaki niedawno zanotował czarną passę ośmiu porażek pod rząd.

Najpierw miejscowi zaliczyli dwa chybione nad poprzeczką strzały z rzutów wolnych w wykonaniu Ramiro Sordo oraz Ignacio Scocco.

Za to uderzenie Nicolása Castro bezpośrednio z rzutu rożnego obiło poprzeczkę!

Dominacja Newell’s Old Boys początkowo nie pozostawiała złudzeń. Podczas kontry ze skraju szesnastki obok słupka przestrzelił Jonathan Cristaldo. Ponadto z rzutu wolnego też obok bramki pomylił się Nicolás Castro.

Na początku drugiej odsłony podczas rozegrania kornera zbyt lekki strzał w powietrzu ze środka 16-tki oddał Manuela Capasso Futbolówkę pewnie złapał José Devecchi.

Mało tego, „Trędowatym” dwukrotnie prowadzenia nie zdołał zapewnić Francisco González. Raz jego uderzenie z okolicy piątego metra zablokował obrońca, a za drugim podejściem z podobnej odległości spudłował obok bramki.

Jeden z nielicznych ataków Aldosivi podczas rozegrania rzutu wolnego przyniósł chybiony koło słupka strzał głową Malcoma Braidy.

Następnie „Leprosos” ponowili ofensywę. Bomba dalszego zasięgu Francisco Gonzáleza została wybita nad poprzeczką przez Devecchiego. Inny strzał z dystansu – po ziemi autorstwa Franco Negriego wylądowała w rękach goalkeepera.

Na koniec jeszcze zaatakowali goście, lecz Ramiro Macagno przy pomocy defensora sparował uderzenie zza pola bramkowego Gabriela Hauche.

Oba zespoły uzbierały dotąd po 17 punktów. NOB piastuje 20 lokatę, a Aldosivi osiada miejsce numer 22.

******

Independiente vs Sarmiento de Junín 1:1 (1:1)

Gole – 1:0 Lucas Romero (6′), 1:1 Luciano Gondou (32′)

Na pierwszy rzut oka pojedynek Dawida z Goliatem, aczkolwiek patrząc na ostatnią formę obu klubów, to uchodzący za outsidera Sarmiento miał tu spore szanse. I wykorzystał je, wywożąc remis z Avellanedy!

Poprzedni bój tych ekip, w marcu podczas Copa de Liga Profesional, był kanonadą w wykonaniu Independiente, gdyż ci zdemolowali beniaminka 6:0.

Teraz zaczęło się równie obiecująco dla „Inde”, któremu w szóstej minucie prowadzenie dał Lucas Romero. Z najbliższej odległości pomocnik ten skierował piłkę do siatki, przecinając centrę z rzutu wolnego zza linii bocznej szesnastki Alana Soñory.

Jednakże Sarmiento wyrównał w 32 minucie, kiedy przewagę gospodarzy zniwelował Luciano Gondou. Celną główką zza piątego metra przeciął dośrodkowanie Martína Garcii.

20-latek, który podobnie, jak Luis Vázquez w Boca Juniors właściwie gra swój pierwszy sezon na dorosłym szczeblu, niczym on zaliczył piąte trafienie w czempionacie.

Krótko przed przerwą niezłą akcję gospodarzy zmarnował Silvio Romero. Wiekowy snajper Independiente będąc naprzeciw bramkarza pod naporem obrońcy zza piątego metra nie zdołał oddać strzału i Manuel Vicentini złapał futbolówkę.

Sarmiento próbował szczęścia na początku drugiej odsłony, lecz Martín García nisko przymierzywszy po ziemi z dystansu przestrzelił obok bramki.

Natomiast podczas rozegrania kornera przez „La Verde” głową nad poprzeczką chybił Brian Salvareschi.

Kiedy Independiente rozgrywało rzut rożny, strzał głową Juana Manuela Insaurralde wychwycił Vicentini. Ponadto Gastón Togni zanotował niecelną główkę.

Ostatecznie „Czerwone Diabły” mimo wyraźnej dominacji tylko zremisowały, przedłużając swą passę bez wygranej do pięciu meczów.

Independiente okupuje dziesiąte miejsce, zgromadziwszy 25 oczek. Sarmiento z 20 punktami jest obecnie osiemnasty.

******

Talleres vs River Plate 0:2 (0:1)

Gole – 0:1 Robert Rojas (42′), 0:2 Braian Romero (71′)

W Córdobie bitwa czołowej dwójki klasyfikacji. Hit kolejki rozwiał wątpliwości, kto będzie rozdawał karty w dalszej batalii o mistrzowską koronę.

River Plate nawet radząc sobie z jednym piłkarzem mniej przez właściwie cały mecz zdołał pokonać na wyjeździe będących niedaleko za nim Talleres.

Jeszcze w pełnym składzie prowadzenie gościom mógł dać Julián Álvarez bezpośrednim uderzeniem z kornera, lecz Guido Herrera zdołał wybić futbolówkę.

Rywalizacja ta rozpoczęła się gorzko dla przyjezdnych, gdyż już w jej ósmej minucie młody obrońca liderów – Felipe Peña Biafore dostał kartkę od razu czerwoną kartkę za stanięcie oponentowi na nogę podczas walki o piłkę.

Lecz osłabienie nie poskromiło River. Jeden z liderów klasyfikacji strzeleckiej Liga Profesional – Julián Álvarez jednak nie zdołał trafić z okolicy piątego metra, gdyż jego strzał wybronił Guido Herrera.

Minionej nocy 21-letniemu reprezentantowi Argentyny nie było dane stać się suwerennym liderem klasyfikacji strzeleckiej.

Na krótko przed przerwą osłabieni „Millonarios” zadali cios. W 42 minucie Robert Rojas otworzył wynik na rzecz River. Paragwajczyk trafił z bliska do pustej siatki, przecinając dośrodkowanie lewą flanką Santiago Simóna podczas rozegrania rzutu wolnego.

Jeszcze przed przerwą Talleres stworzył sobie okazję do wyrównania, jednak uderzenie wślizgiem Michaela Santosa z centrum 16-tki wybił Franco Armani.

W drugiej połowie River Plate mimo radzenia sobie jednym graczem mniej nadal przeważał. Mierzona próba zza szesnastki Agustína Palavecino minęła bramkę.

Zwycięstwo głównego pretendenta do mistrzostwa przypieczętował wracający po kontuzji Braian Romero w 71 minucie.

Wprowadzony na boisko kilka chwil wcześniej napastnik zza pola bramkowego udanie zwieńczył kontrę w akcji jeden na jednego, otrzymawszy podanie od Juliána Álvareza.

Na koniec batalii chociaż honorową bramkę gospodarzom mógł wywalczyć grający przeciw klubowi, z jakiego jest wypożyczony Carlos Auzqui. Niestety, minimalnie chybił obok słupka strzałem głową.

River Plate lideruje mając już siedem punktów więcej od drugich Talleres. Ekipa Marcelo Gallardo zdobyła aż 39 oczek, notując już siódmy tryumf z rzędu i dwunasty konsekutywny pojedynek bez porażki.

Natomiast Talleres ledwo co trzymają się już na lokacie wicelidera. Kordobanie mają 32 punkty, czyli tylko o dwa więcej, niż trzecia Boca Juniors.

Klasyfikacja strzelców:

10 goli – José Sand (Lanús), Martín Ojeda (Godoy Cruz), Julián Álvarez (River Plate)

9 goli – Martín Cauteruccio (Aldosivi), José López (Lanús)

7 goli – Manuel Castro (Estudiantes La Plata), Silvio Romero (Independiente), Juan Manuel Cruz (Banfield)

6 goli – Marco Ruben (Rosario Central), Juan Martín Lucero (Vélez Sarsfield), Braian Romero (River Plate)

5 goli – Jonathan Torres i Luciano Gondou (obaj Sarmiento de Junín), Milton Giménez (Central Córdoba), Nicolás Castro (Newell’s Old Boys), Ezequiel Bullaude (Godoy Cruz), Sebastián Sosa Sánchez (Patronato), Gustavo Del Prete (Estudiantes La Plata), Matías Tissera (Platense), Francisco Pizzini (Defensa y Justicia), Luis Vázquez (Boca Juniors), Nicolás Reniero (Argentinos Juniors).