Dobra gra Estudiantes, koncert River

River Plate goni za liderem, gromiąc w Rosario. Ważne zwycięstwo notują również Estudiantes La Plata. Podsumowanie czterech środowych meczów jedenastej kolejki Liga Profesional, tabela i klasyfikacja strzelców:

Unión vs Estudiantes La Plata 0:2 (0:2)

Gole – Manuel Castro (20′), Gustavo Del Prete (24′)

Estudiantes nadspodziewanie gładko poradzili sobie na trudnym do zdobycia Estadio 15 de Abril w Santa Fe, pokonując miejscowy Unión.

W 20 minucie prowadzenie gościom celną główką zza piątego metra dał Manuel Castro. Urugwajczyk strzelił swego szóstego gola podczas tej kampanii. Z prawego skrzydła dośrodkował mu Leonardo Godoy.

Cztery minuty później podwyższył Argentyńczyk, którego „Estu” ściągnęli niedawno z Urugwaju, a mianowicie Gustavo Del Prete.

On też strzelił głową, ale w polu bramkowym wykańczając akcję rozpoczętą dograniem z rzutu wolnego Fernando Zuqui’ego.

Laplateńczycy prowadząc dwiema bramkami nadal przeważali, lecz więcej okazji podbramkowych nie zdołali odpowiednio zwieńczyć. Chociażby Francisco Apaolaza spudłował obok słupka, nisko uderzywszy ze skraju pola karnego.

U samego kresu potyczki desperacka próba ofensywna Uniónu, gdy wiekowy goalkeeper Mariano Andújar przechwycił na krańcu szesnastki długą lagę zza połowy boiska, której po drodze nie zdołał przejąć Kevin Zenón.

Estudiantes dzięki zwycięstwu znowu na trzy punkty zbliżyli się do lidera Talleres. „Los Pincharratas” zgromadzili dotąd 20 oczek.

Natomiast przeciętny obecnie Unión znajduje się w dolnej części tabeli, zdobywszy dotąd 12 punktów. „Tatengues” po ostatniej wyjazdowej klęsce 0:4 z Vélezem znowu polegli właściwie bez walki.

******

Argentinos Juniors vs Patronato 1:1 (0:1)

Gole – 0:1 Junior Arias (7′-pen.), 1:1 Nicolás Reniero (70′)

Argentinos Juniors podobnie, jak Boca Juniors, Vélez czy Defensa y Justicia jest uczestnikiem 1/8 finału bieżącej Copa Libertadores, który powoli odbudowuje się po kiepskim prologu sezonu.

Wygrana ze słabnącą rewelacją początku sezonu dawała „El Bicho” awans do czołowej dziesiątki tabeli.

Gospodarze mieli pewnie iść po cała pulę, ale dość szybko na głowę spadł im kubeł lodowatej wody. Już w siódmej Patronato wywalczył jedenastkę, a tę pewnie wykorzystał Junior Arias.

Urugwajski atak Arias-Sosa Sánchez nie zawodzi w „El Patrón”. Jednak największą gwiazdą tego zespołu niewątpliwie jest Nicolás Delgadillo.

Ze strony miejscowych szansę na trafienie zanotował Nicolás Reniero, lecz jego strzał głową sparował nad poprzeczką Matías Ibáñez.

Największym dramatem dla Argentinos Juniors jest kontuzja ich świetnego goalkeepera – Lucasa Chavesa, przez którą ten w 40 minucie musiał opuścić murawę.

Wypiąstkowując dośrodkowanie Chaves zderzył się z Sebastiánem Sosą Sánchezem, a także jednym ze swoich kolegów i poważnie skręcił kostkę.

Wskutek uszczerbku na zdrowiu musiał zostać od razu przewieziony do szpitala. Diagnoza wskazuje, że Chavesa czeka nawet półroczny rozbrat z aktywnością piłkarską!

Mimo wielu problemów chłopcy Gabriela Milito szukali odrobienia strat. Niski strzał Mateo Coronela zza szesnastki wyłapał Ibáñez.

Argentinos Juniors odżyli dopiero w 70 minucie, kiedy wyrównał Nicolás Reniero.

Podczas olbrzymiego zamieszania na terenie szesnastki gości napastnik wypożyczony z Racingu Club jakoś przedarł się w pole bramkowe i przejąwszy wrzutkę Coronela z bliska wycelował do siatki.

Faworyzowani miejscowi chcieli przechylić szalę zwycięstwa na swoją korzyść, aczkolwiek bezskutecznie dobijali się pod bramkę Patronato.

Reniero zza piątego metra wycelował zbyt wysoko głową, Gabriel Hauche pomylił się zza pola karnego.

Natomiast Luciano Gómez tylko obił słupek niskim uderzeniem zza szesnastego metra, zaś Lucas Villalba z dystansu chybił nad poprzeczką. Zespół „El Bicho” może pluć sobie w brodę.

Aktualnie obie drużyny sytuują się pośrodku klasyfikacji, mając po czternaście punktów.

******

Banfield vs Rosario Central 1:2 (1:1)

Gole – 1:0 Juan Manuel Cruz (9′), 1:1 i 1:2 Marco Ruben (38′, 88′)

Dla Rosario Central starcie dwóch ekip o sporym potencjale, które aktualnie niespodziewanie pałętają się po dolnych rejonach tabeli.

Podopieczni Kily’ego Gonzáleza odwracając wynik pokonali rzutem na taśmę Banfield.

Najpierw wśród gości z rzutu wolnego uderzył Emiliano Vecchio, lecz jego próbę pewnie obronił Facundo Altamirano.

Nie minęło nawet dziesięć minut spotkania, gdy młody Juan Manuel Cruz celnym strzałem w długi róg z ostrego kąta otworzył wynik na korzyść gospodarzy.

Później po dośrodkowaniach z rzutów wolnych dwukrotnie próbował Giuliano Galoppo. Raz jego główkę zablokował goalkeeper, a przy innej okazji walnął w słupek z ostrego kąta.

Odpowiedział w 38 minucie Marco Ruben. Z bliska wycelował wślizgiem na pustą siatkę po dograniu Lucasa Gamby.

Nie zabrakło tu także czerwonych kartek. Po godzinie gry wskutek brzydkiego faulu za drugi żółty kartonik wyleciał kapitan gości Emiliano Vecchio.

Dziesięć minut później liczebność składów wyrównała się, bowiem po faulu za drugie „żółtko” wykluczony został również pomocnik miejscowych – Giuliano Galoppo.

Obie ekipy zmarnowały jeszcze ciekawsze okazje. Wśród gości Lautaro Blanco zza pola bramkowego strzałem z pierwszej piłki chybił obok słupka.

Natomiast ze strony miejscowych Mauricio Cuero z centrum szesnastki pomylił się nad poprzeczką. I dodatkowo podczas kornera uderzenie Luciano Ponsa w środek bramki zza piątego metra obronił Jorge Broun.

Rosario Central poprzednio pechowo przegrał u siebie 1:2 z Boca Juniors po samobóju u kresu potyczki. Teraz dla odmiany wygrał 2:1 na wyjeździe po golu w końcowej fazie starcia!

88 minuta, czyli na chwilę przed upływem regulaminowego czasu Marco Ruben ustrzelił dublet, celną główką w polu bramkowym po wrzutce zmiennika Alana Marinelliego przechylając szalę zwycięstwa na korzyść „Kanalii”.

Rosario Central wskoczył na piętnastą lokatę, uzbierawszy póki co trzynaście punktów. Banfield z zaledwie dziewięcioma punktami jest przedostatni.

******

Newell’s Old Boys vs River Plate 1:4 (1:1)

Gole – 0:1 Nicolás De La Cruz (5′), 1:1 Ignacio Scocco (36′), 1:2 i 1:4 Julián Álvarez (61′, 77′), 1:3 Jorge Carrascal (72′)

W batalii o pierwszy od 2014 roku tytuł mistrza Argentyny dla River Plate cenny jest każdy punkt.

„Millonarios” pierwszy raz właśnie od czasu, gdy ostatnio zwyciężali ligę, przez niemal całe półrocze mają na barkach wyłącznie ligowe zmagania, co powinno zdecydowanie ułatwić im walkę o majstra.

Chłopcy Marcelo Gallardo odbyli wyjazd do Rosario. Tam czekali na nich Newell’s Old Boys, w którym ludzie są wstrząśnięci niedawnymi tajemniczymi atakami na kandydatów do roli nowego prezesa klubu.

Do drużyny „Czerwonego Pasa” po 122 dniach przerwy spowodowanej kontuzją wrócił jej 39-letni nominalny kapitan, czyli Leonardo Ponzio. Wszedł tylko na sam epilog, ale zawsze coś.

River wykorzystał napiętą sytuację u oponenta i rozgromił go. Już w 5 minucie wracający do formy Nicolás De La Cruz celnym, niskim uderzeniem z boku 16-tki trafił na 1:0 dla gości.

Dla NOB świetną okazję podczas kontry zaprzepaścił Maximiliano Comba – jego strzał wślizgiem zza pola bramkowego na raty obronił Franco Armani.

Wyrównał w 36 minucie Ignacio Scocco, który ładnym uderzeniem zza pola karnego wycelował w długi róg bramki. Pokonał były klub, więc gola nie celebrował.

Krótko przed przerwą w trakcie kornera na raty Alana Aguerre próbował pokonać Robert Rojas, lecz kolejno strzał głową oraz dobitkę z ostrego kąta Paragwajczyka goalkeeper miejscowych zablokował.

Jeszcze u progu drugiej połowy Scocco zaprzepaścił świetną szansę na dublet, chybiając obok słupka bezpośrednim strzałem w akcji jeden na jednego.

Po godzinie zawodów River dał festiwal strzelecki. W 61 minucie Fabrizio Angileri asystował, a Julián Álvarez wybiegł sam na sam z Aguerre, pewnie trafiając na 2:1.

Niedługo później atak „Trędowatych” podczas kornera – Julián Fernández w sporym zamieszaniu oddał słabe uderzenie zza pola bramkowego, ale te wybił sprzed bramki zawodnik gości.

Niewykorzystane szanse brutalnie zemściły się na „La Lepra”. Kolumbijczyk Jorge Carrascal też strzelił w ataku sam na sam po ładnej wymianie podań z Álvarezem.

Natomiast kilka minut później Agustín Palavecino wyłożył decydujące podanie i dzięki niemu Álvarez skompletował dublet. Dopełnił formalności również w szesnastce, podczas akcji właściwie jeden na jednego pakując futbolówkę do siatki.

River Plate awansował na trzecie miejsce w tabeli, mając 21 punktów. Tylko dwa oczka do lidera wciąż traci team „Millonarios”.

Newell’s Old Boys z 12 oczkami jest w dolnej strefie klasyfikacji. W czerwono-czarnej części Rosario nadal posucha.

10 goli – José Sand (Lanús)

7 goli – Martín Ojeda (Godoy Cruz), Martín Cauteruccio (Aldosivi)

6 goli – José López (Lanús), Manuel Castro (Estudiantes La Plata)

5 goli – Milton Giménez (Central Córdoba), Marco Ruben (Rosario Central)

4 gole – Braian Romero, Nicolás De La Cruz i Julián Álvarez (cała trójka River Plate), Silvio Romero (Independiente), Ezequiel Bullaude (Godoy Cruz), Carlos Auzqui (Talleres), Ignacio Scocco (Newell’s Old Boys).

Następna kolejka Liga Profesional zacznie się w sobotę o godzinie 18:30 naszego czasu.