IO: koniec marzeń Argentyny

Igrzyska Olimpijskie w piłce nożnej dla Argentyny ponownie zakończyły się na fazie grupowej. W ostatnim starciu grupy C zawodnicy „Biało-błękitnych” zaledwie zremisowali hit z Hiszpanią, a wobec słabego bilansu bramkowego to do awansu nie wystarczyło.

Hiszpania vs Argentyna 1:1 (0:0)

Gole – 1:0 Mikel Merino (66′), 1:1 Tomás Belmonte (87′)

Po dwóch starciach w Sapporo tym razem Argentyńczycy przenieśli się do Saitamy, aby tamże stoczyć szlagierową potyczkę przeciwko Hiszpanii.

Sprawa już przed meczem była jasna – zwycięstwo da Argentynie ćwierćfinał, każdy inny wynik spowoduje odpadnięcie ekipy Fernando Batisty.

Hiszpanie teoretycznie dysponują mocniejszym składem, ale oni również swoją grą na kolana nie rzucają, zatem byli do ogrania.

W pierwszej połowie Ezequiel Barco zmarnował ciekawą okazję, gdy jego strzał z boku pola karnego tylko otarł boczną siatkę.

Zaraz po przerwie atak Hiszpanów – Dani Olmo fatalnie spudłował nad poprzeczką bezpośrednim strzałem z centrum pola karnego.

W 66 minucie natomiast skuteczna akcja rywali, którą celnym, niskim uderzeniem z centrum pola karnego udanie zwieńczył kapitan Mikel Merino, dzięki czemu to Hiszpania objęła prowadzenie. Dani Olmo zaliczył tu asystę.

Pod koniec rywalizacji „Albicelestes” zdołali wyrównać dzięki centrze z kornera Thiago Almady i bramce zdobytej głową przez Tomása Belmonte w 87 minucie (piłka jeszcze odbiła się od nóg Unai’a Simona nim wpadła do siatki), ale to summa summarum nic nie daje latynoskiej ekipie.

Skład Argentyny: Jeremías Ledesma – Marcelo Herrera, Nehuén Pérez [C], Facundo Medina, Claudio Bravo (83′, Leonel Mosevich) –  Tomás Belmonte, Fausto Vera (55′, Santiago Colombatto) – Agustín Urzi (70′, Thiago Almada), Alexis MacAllister (55′, Martín Payero), Ezequiel Barco (46′, Pedro De La Vega) – Adolfo Gaich

Sędziował: Ismail Elfath (USA)

Argentyna kończy grupę C na trzeciej lokacie, jaką zajmowała także przed ostatnią kolejką i odpada prawie w identycznym stylu, co przed pięcioma laty podczas IO na boiskach Brazylii.

Wtedy Argentyńczycy również zajęli trzecią lokatę w grupie z czterema punktami. Także zaczęli od porażki 0:2 (wtedy z Portugalią), także w drugiej kolejce różnicą jednej bramki pokonali drużynę z północnej Afryki (wtedy 2:1 Algierię) i na koniec fazy grupowej także wydarli w końcówce pyrrusowy remis 1:1 przeciwko zespołowi z kraju na literę H (wówczas Hondurasowi).

Ostatecznie walkę o ćwierćfinał tak, jak wtedy „Albicelestes” przegrali z drugą siłą tabeli przez gorszą różnicę bramek.

Pierwsze miejsce w grupie C zajęła Hiszpania, a drugie rzutem na taśmę przejął Egipt, który w ostatniej kolejce grupowej pokonał 2:0 Australię.

Tabela końcowa grupy C:

1 Spain, Spain Hiszpania 3 1 2 0 2:1 +1 5
2 Egypt, Egypt Egipt 3 1 1 1 2:1 +1 4
3 Argentina, Argentina Argentyna 3 1 1 1 2:3 -1 4
4 Australia, Australia Australia 3 1 0 2 2:3 -1 3

Na koniec dodajmy, iż Hiszpania jest jedyną europejską ekipą w ćwierćfinale IO 2020+1, a każda strefa kontynentalna ma swojego przedstawiciela w najlepszej ósemce turnieju (nawet Oceania).