ARGENTINA CAMPEÓN DE COPA AMÉRICA!

ARGENTYNA PIERWSZY RAZ OD 28 LAT ZDOBYŁA OFICJALNE TROFEUM! W wielkim finale Copa América 2021 „Albicelestes” pokonali 1:0 broniącego tytułu gospodarza – Brazylię!

Estádio do Maracanã (Rio de Janeiro)

Brazylia vs Argentyna 0:1 (0:1)

Gol – Ángel Di María (22′)

ARGRNTYNA POKONAŁA 1:0 BRAZYLIĘ W FINALE COPA AMÉRICA NA JEJ TERENIE, ZDOBYWAJĄC SŁYNNĄ MARACANĘ I ZARAZEM PIERWSZY RAZ W HISTORII POKONUJĄC SWOJEGO NAJWIĘKSZEGO RYWALA NA WYJEŹDZIE W BOJU O STAWKĘ!

Na boisku przez dłuższy czas nic interesującego się nie działo. Aż w 22 minucie batalii nagle pierwsza ciekawsza akcja Argentyny i to zorganizowana właściwie z niczego zakończyła się golem.

Wrzuty Rodrigo De Paula zza połowy boiska nie zdołał przeciąć obrońca gospodarzy Renan Lodi, za co słono zapłacił cały brazylijski zespół.

Ángel Di María w polu karnym, od jego boku wybiegł sam na sam z goalkeeperem i efektownie przelobował go, trafiając do siatki.

Pierwszy gol „Fideo” w tej edycji turnieju, a zarazem pierwsza tutaj bramka dla Argentyny bez udziału Leo Messiego!

Kilka minut próbę Di Marii zza 16-tki zablokował stojący w okolicy piątego metra stoper. W 33 minucie Messi pomylił się obok bramki zza pola karnego.

Emiliano Martínez natomiast nie miał wiele pracy do przerwy. Obronił tylko dwa słabe strzały, odbite jeszcze rykoszetami od Argentyńczyków.

Dopiero w drugiej połowie „Dibu” był zmuszony do poważnej interwencji. W 54 minucie zablokował uderzenie z boku szesnastki Richarlisona. Chwilę wcześniej rzeczony napastnik zdobył też bramkę nieuznaną z powodu spalonego.

Potem dłuższy czas indolencji goniących wynik gospodarzy i dopiero w 83 minucie rezerwowy Gabriel Barbosa uderzył z ubocza szesnastki, lecz będący obok obrońca sparował tę próbę na korner.

W 87 minucie bomba Gabriela Barbosy ze środka pola karnego w środek bramki po wybitej centrze z rzutu wolnego Neymara i wspaniała robinsonada Martíneza, parującego piłkę nad poprzeczką.

Chwilę potem spartolona kontra Messiego, który w polu karnym dał się ponieść presji i jego szarżę zahamował goalkeeper. W doliczonym czasie inną kontrę zmarnował De Paul.

Ostatecznie Argentyna dowiozła wygraną 1:0 i zdobyła upragnioną piętnastą w historii Copa América!

Składy:

Brazylia: Ederson – Danilo, Thiago Silva [C], Marquinhos, Renan Lodi (76′, Emerson) – Casemiro, Fred (46′, Roberto Firmino), Lucas Paquetá (76′, Gabriel Barbosa) – Neymar, Richarlison, Éverton Soares (63′, Vinícius Júnior)

Trener: Tite

Argentyna: Emiliano Martínez – Gonzalo Montiel, Cristian Romero (79′, Germán Pezzella), Nicolás Otamendi, Marcos Acuña – Rodrigo De Paul, Leandro Paredes (54′, Guido Rodríguez), Giovani Lo Celso (63′, Nicolás Tagliafico) – Lionel Messi [C], Lautaro Martínez (79′, Nicolás González), Ángel Di María (79′, Exequiel Palacios)

Trener: Lionel Scaloni

Żółte kartki: Fred, Renan Lodi, Lucas Paquetá, Marquinhos (Brazylia) – Paredes, Lo Celso, De Paul, Otamendi, Montiel (Argentyna)

Sędziował: Esteban Ostojich (Urugwaj)

To był jedyny mecz Copa América 2021 z udziałem widzów na trybunach. Pojawiło się ich niecałe osiem tysięcy (około 7% zajętych miejsc).

Podsumowanie ogólne Copa América 2021:

Zwycięzcy: Argentyna

Najlepszy piłkarz meczu finałowego: Ángel Di María (Argentyna)

Najlepszy piłkarz całego turnieju: Lionel Messi (Argentyna)

Najlepszy strzelec całego turnieju: Lionel Messi (Argentyna) – 4 gole wraz z dwoma innymi piłkarzami. O jego zwycięstwie zadecydowała klasyfikacja kanadyjska, czyli gole + asysty [na poprzedniej Copa América decydowało, kto mniej minut spędził na boisku]

Najlepszy bramkarz całego turnieju: Emiliano Martínez (Argentyna)

Nagroda fair play: Brazylia

Turniejowa średnia goli na mecz: 2,32

Najlepsza jedenastka Copa América 2021:

Emiliano Martínez (Argentyna) – Mauricio Isla (Chile), Cristian Romero (Argentyna), Marquinhos (Brazylia), Pervis Estupiñán (Ekwador) – Rodrigo De Paul (Argentyna), Casemiro (Brazylia), Yoshimar Yotún (Peru) – Lionel Messi (Argentyna), Neymar (Brazylia), Luis Díaz (Kolumbia)

Turniejowa klasyfikacja strzelców:

4 gole – Lionel Messi (Argentyna), Gianluca Lapadula (Peru), Luis Díaz (Kolumbia)

3 gole – Lautaro Martínez (Argentyna)

2 gole – Alejandro Gómez (Argentyna), Neymar (Brazylia), Lucas Paquetá (Brazylia), André Carrillo (Peru), Yoshimar Yotún (Peru), Ángel Romero (Paragwaj), Eduardo Vargas (Chile), Edinson Cavani (Urugwaj), Ayrton Preciado (Ekwador), Erwin Saavedra (Boliwia).

Pierwszy raz w życiu Lionel Messi zdobył trofeum z dorosłą reprezentacją Argentyny! W wieku 34 lat! „Boski Leo” nie odejdzie więc z kadry jako wielki przegrany!

Na tej imprezie Messi stał się piłkarzem z największą ilością występów dla dorosłej reprezentacji Argentyny. Zaliczył w barwach „Albicelestes” już 151 spotkań. Zdobył w nich 76 goli i tylko dwóch trafień brakuje mu, aby stać się najskuteczniejszym piłkarzem w historii wśród południowoamerykańskich reprezentacji.

Mało znany trener Lionel Scaloni poprowadził Kraj Tanga do pierwszego od 28 lat tryumfu w dorosłym futbolu!

Pierwszy raz w historii Argentyna pokonała Brazylię na wyjeździe w meczu o stawkę. Jednocześnie reprezentacja „Albicelestes” zdobyła swoje 15. mistrzostwo Ameryki Południowej, doganiając prowadzący dotąd Urugwaj pod względem liczby zwyciężonych Copa América!