Wraca Primera Nacional

Nowy sezon w drugiej lidze argentyńskiej zacznie się za półtorej tygodnia, a dokładniej 12 marca. Tym razem uczestnicy Primera Nacional, których jest aż 35 będą podzieleni na dwie grupy – jedna 17 drużyn, druga 18 drużyn.

Sezon wyłoni dwa kluby, jakie wypromują się do pierwszej ligi. Oczywiście zwycięzcy grup zagrają ze sobą o w finale pierwsze miejsce awansujące. Natomiast przegrany finalista i drużyny z miejsc 2-4 w grupach będą walczyły o play-offach o drugi bilet do Liga Profesional 2022/2023.

Już w pierwszej kolejce na stadionie Gigante de Alberdi w Córdobie, dnia 14 marca hit między dwoma wielkimi nieobecnymi pierwszej ligi – Belgrano vs Tigre.

Sezon zasadniczy będzie składał się z dwóch rund (każdy z każdym w grupie zagra dwa razy – po razie przed własną publicznością i na wyjeździe). W grupie A, gdzie mamy 17 zespołów każdy rozegra łącznie 32 mecze, a w 18-zespołowej grupie B każdy zanotuje 34 mecze.

Cała kampania włącznie z play-off’ami o awans potrwa do grudnia. Zaś na początku 2022 roku wystartuje nowy sezon ligowy zarówno w pierwszej, jak i w drugiej klasie rozgrywkowej.

Podział na grupy:

Grupa A: Nueva Chicago, Deportivo Riestra, Tigre, Atlanta, Chacarita Juniors, Alvarado, Estudiantes de Caseros, Almirante Brown, Quilmes, Temperley, Estudiantes Río Cuarto, Belgrano, Deportivo Maipú de Mendoza, San Martín de Tucumán, Gimnasia y Esgrima de Mendoza, Mitre i Agropecuario.

Grupa B: Barracas Central, Defensores de Belgrano, All Boys, Deportivo Morón, Ramón Santamarina, Almagro, Tristán Suárez, San Telmo, Brown de Adrogué, Ferro Carril Oeste, Atlético de Rafaela, Instituto de Córdoba, San Martín de San Juan, Gimnasia y Esgrima de Jujuy, Independiente Rivadavia, Güemes, Guillermo Brown i Villa Dálmine.

***

Nawiasem wspominając – Liga Profesional od początku 2022 będzie liczyła 28 drużyn i od przyszłego roku znowu będą obowiązywały spadki z najwyższego szczebla zmagań ligowych.

Potem pierwsza dywizja w Argentynie będzie rokrocznie redukowana o jeden lub dwa kluby aż w 2026 roku osiągnie liczbę 22 drużyn.

PS. W drugiej połowie 2021 w Liga Profesional zostanie przeprowadzony sezon ligowy, gdzie każdy zmierzy się z każdym. W pół roku odbędzie się aż 25 kolejek!

Kwalifikacje do edycji 2022 w Copa Libertadores i Copa Sudamericana wyłoni łączna tabela bieżącego Copa de Liga Profesional oraz wspomnianego wyżej czempionatu ligowego.

Tyle klubów prawdopodobnie będzie liczyła Liga Profesional w następnych latach:

Rok 2022 – 28 drużyn

Rok 2023 – 26 drużyn

Rok 2024 – 24 drużyny

Rok 2025 – 23 drużyny

Rok 2026 – 22 drużyny

Jak widzimy, przy okazji od przyszłego roku format rozgrywek zostanie zamieniony z semestralnego na całoroczny, czyli ten „nieeuropejski”.

Pomoże to argentyńskim klubom zsynchronizować występy krajowe z kontynentalnymi. 

Comments are closed.