Jakie zasady gry w najbliższym czasie?

Przedstawiamy zasady, jakimi będą kierowały się argentyńskie rozgrywki klubowe w najbliższym czasie (o ile osoby decyzyjne w zarządzie Liga Profesional jeszcze czegoś nie pozmieniają).

Dzisiaj losowanie terminarza najbliższej półrocznej kampanii argentyńskiej Copa de Liga Profesional. To, podobnie jak ostatnia edycja Copa Diego Maradona również nie będą rozgrywki ligowe, tylko stricte pucharowe. Co za tym idzie, w 2021 roku nie zostanie wyłoniony faktyczny mistrz Argentyny!

W najbliższych rozgrywkach, które rozpoczynają się już 12 lutego będzie podział na dwie grupy po 13 drużyn. Razem zostanie przeprowadzone 13 kolejek na etapie fazy grupowej – każdy zanotuje 12 meczów z rywalami w swojej grupie + klasyk międzystrefowy ze swoim odwiecznym rywalem lub w przypadku jego braku z losowo dobranym rywalem.

Klasyki międzystrefowe będą następujące (choć nie każdy z poniższych pojedynków godzi się nazwać klasykiem):

 • Boca vs River (El Superclásico)
 • Racing vs Independiente (Clásico de Avellaneda)
 • San Lorenzo vs Huracán (Clásico Porteño)
 • Lanús vs Banfield (Clásico del Sur)
 • Vélez vs Argentinos Juniors (po prostu starcie dwóch drużyn z centrum Buenos Aires lub klasyk jednokrotnych zdobywców Libertadores)
 • Colón vs Unión (Clásico Santafesino)
 • Newell’s Old Boys vs Rosario Central (Clásico Rosarino)
 • Estudiantes vs Gimnasia (Clásico Platense)
 • Godoy Cruz vs Talleres (swoisty klasyk zachodniej Argentyny)
 • Atlético de Tucumán vs Central Córdoba (swoisty klasyk północnej Argentyny)
 • Aldosivi vs Patronato („klasyk ligowych outsiderów”)
 • Sarmiento de Junín vs Platense („klasyk beniaminków”)
 • Defensa y Justicia vs Arsenal de Sarandí (po prostu starcie dwóch drużyn ze wschodniej części aglomeracji Buenos Aires lub klasyk jednokrotnych zdobywców Sudamericany)

Cztery czołowe ekipy obu grup wchodzą do ćwierćfinałów. W play-offach o mistrzostwo kraju będą grane ćwierćfinały, półfinały i finał, wszystko to na neutralnym terenie. Areny finału, który odbędzie się 30 maja oczywiście dotąd nie ustalono.

Po tymże Copa de Liga Profesional nie ma spadków, zaś sezon 2021/2022 też będzie wolny od degradacji! Zostanie on rozegrany jednak z udziałem 26 drużyn, a nie 28 (jak planowano pierwotnie). Na takiej samej zasadzie, jak sezon 2018/2019 (który też odbył się z udziałem 26 ekip), a więc każdy z każdym zagra raz i nie będzie kolejki derbowej.

Prawdopodobnie spadki z pierwszej ligi w Argentynie wrócą od sezonu 22/23, ale w tabelę spadkową (która oczywiście zostaje niezmiennie utrzymana) będzie wliczony również sezon 21/22 oraz punkty z nadchodzącego Copa de Liga Profesional.

Rzeczony sezon 22/23 być może zostanie rozegrany z udziałem właśnie 28 drużyn, bo chyba awansów z drugiej ligi nie wstrzymają na aż 2,5 roku…..

Potem liczebność zespołów pierwszej ligi argentyńskiej będzie rokrocznie malała o jeden lub dwa kluby aż w 2026 roku osiągnie ilość 22 drużyn.

Zatem w kolejnych sezonach liczba pierwszoligowców w Argentynie najpewniej będzie wyglądać następująco:

Sezon 2021/2022 – 26 drużyn
Sezon 2022/2023 – 28 drużyn (?)
Sezon 2023/2024 – 26 drużyn
Sezon 2024/2025 – 24 drużyny
Sezon 2025/2026 – 23 drużyny
Sezon 2026/2027 – 22 drużyny

O ile nic się nie zmieni…..

Natomiast w drugiej lidze zwanej Primera Nacional, która od teraz będzie liczyła aż 35 teamów najbliższa kampania prawdopodobnie potrwa aż półtora roku! Po jej zakończeniu najpewniej ponownie zostaną wyłonieni dwaj awansujący – ilość wypromowanych ma być zatem identyczna, jak w minionym, dość krótkim sezonie drugiej klasy rozgrywkowej.

Comments are closed.