La Paz zdobyte!

Reprezentacja Argentyny pokonała na wyjeździe 2:1 Boliwię w meczu 2. kolejki eliminacji strefy CONMEBOL do MŚ, które odbędą się w 2022 roku w Katarze. Bramki dla Albicelestes strzelili Lautaro Martinez oraz Joaquin Correa. Argentyna z kompletem punktów współlideruje w tabeli z Brazylią.

Albicelestes po raz pierwszy od 2005 roku wygrała z Boliwią w La Paz na stadionie Hernando Siles położonym na wysokości 3650 metrów n.p.m. Od tamtego czasu w tych ekstremalnych wysokogórskich warunkach dwukrotnie remisował i dwukrotnie przegrywała, w tym 1:6! w 2009 roku.

Początek meczu nie zapowiadał jednak szczęśliwego zakończenia, a wręcz po golu Marcelo Martinsa Moreno w 24. minucie dla gospodarzy powróciły stare wspomnienia i demony. Przecież to ten 33 letni napastnik (2. najlepszy strzelec w historii Boliwii) był w przeszłości katem Albicelestes w meczach eliminacyjnych. W 2017 roku strzelił bramkę w wygranym przez gospodarzy meczu 2:0, w 2013 trafił w spotkaniu zremisowanym 1:1, 2011 w sensacyjnym remisie 1:1 w Buenos Aires, a w pogromie w 2009 roku otworzył wynik spotkania. Na całe szczęście tym razem nie starczyło to nawet na remis dla gospodarzy. Argentyńczycy wyrównali tuż przed przerwą po indywidualnej akcji Lautaro Martineza i katastrofalnych błędach boliwijkiej obrony.

W drugiej połowie odmłodzony skład Albicelestes wytrzymał kondycyjnie spotkanie, choć to cały czas gospodarze byli częściej przy piłce i prowadzili grę, ale nic z tego nie wynikało. W 79. minucie ponownie gospodarze popełnili błąd przy wyprowadzaniu piłki. Odbierającym piłkę był Leo Messi, który podał do Martineza, a ten do lepiej ustawionego Joaquina Correi, który ustalił wynik spotkania. Przez kilka minut nie było wiadome czy gol zostanie uznany, bo zachodziło prawdopodobieństwo, że Lautaro Martinez był na spalonym. Wnikliwa analiza pokazała, że jednak nie i po 15 latach udało się wywieź komplet punktów z La Paz.

Argentyna po dwóch kolejkach z kompletem punktów lideruje w tabeli wspólnie z Brazylią. W listopadzie zmierzy się u siebie z Paragwajem i na wyjeździe z Peru. Jest wiec szansa na podtrzymanie dobrej passy. Na razie trudno jeszcze wyciągać wnioski z pracy trenerskiej Lionela Scaloniego, ale reprezentacja została nieco odmłodzona i oby to w końcu wypaliło.

Boliwia vs Argentyna – 1:2 (1:1)
1:0 Marcelo Martins (24′)
1:1 Lautaro Martinez (45′)
1:2 Joaquin Correa (79′)

Boliwia: Carlos Lampe – Saúl Torres, José María Carrasco, Gabriel Valverde, José Sagredo – Alejandro Chumacero, Diego Wayar, Raúl Castro, Rudy Cardozo – Marcelo Martins, Carlos Saucedo.

Argentyna: Franco Armani – Gonzalo Montiel, Lucas Martínez Quarta, Nicolás Otamendi, Nicolás Tagliafico – Rodrigo De Paul, Leandro Paredes, Exequiel Palacios – Lucas Ocampos, Lionel Messi, Lautaro Martínez.

Sędzia: Diego Haro (Perú).

Żółte kartki: Juan Valverde, Jose Carrasco, Saul Torres – Nicolas Tagliafico, Nicolas Dominguez, Exequiel Palacios.