Zabójcza końcówka Flamengo!

Flamengo pokonało 2:1 River Plate w finale Copa Libertadores, który rozegrano w sobotni wieczór w peruwiańskiej Limie. Bohaterem spotkania został napastnik Gabriel Barbosa, który najpierw w 89. minucie doprowadził do wyrównania, a w doliczonym czasie gry strzelił zwycięską bramkę, która dała brazylijskiej ekipie drugi w jej historii Puchar Wyzwolicieli i awans do Klubowych Mistrzostw Świata.

Przed meczem faworytem bukmacherów było Flamengo, które znakomicie sobie radzi w rodzimej lidze i jeżeli w niedzielę Palmeiras nie pokona Gremio to zapewni sobie tytuł mistrzowski. Pierwsza połowa pokazała jednak doświadczenie pucharowe i wyrafinowanie Millonarios. Gracze River prezentowali się jak wyrafinowany bokser, który punktuje swojego przeciwnika. Najpierw objęli prowadzenie po trafieniu Rafaela Borre w 14. minucie, a następnie grali bardzo pewnie w obronie i wyprowadzali bardzo szybkie i groźne kontrataki.

Flamengo w pierwszej połowie praktycznie nie zagroziło bramce rywala. Oddali tylko jeden i to niecelny strzał. W drugiej połowie prezentowali się znacznie lepiej i z minuty na minutę spychali Millonarios do obrony. Linia defensywna obrońcy tytułu zaczęła mylić się coraz częściej, ale gracze Flamengo nie potrafili wykorzystać okazji do doprowadzenia do wyrównania. Gdy wydawało się, że mecz zakończy się jednobramkową wygraną ekipy Marcela Gallardo doszło dla argentyńskiej ekipy do prawdziwej katastrofy. Wypożyczony z Interu Mediolan napastnik Gabriel Barbosa najpierw w 89. minucie doprowadził do wyrównania, a gdy wszyscy ostrzyli już sobie zęby na dogrywkę strzelił w 90+2. minucie zwycięską bramkę.

Flamengo czekało na swój drugi triumf w Copa Libertadores od 1981 roku. Ich portugalski trener Jorge Jesus jest dopiero drugim trenerem z Europy, który zdobył to trofeum. Pierwszym był w 1991 roku Chorwat Mirko Jozić z chilijskim Colo Colo Santiago.

Flamengo będzie reprezentować Amerykę Południową w grudniowych Klubowych Mistrzostwach Świata w Arabii Saudyjskiej. Brazylijczycy podobnie jak reprezentujący Europę Liverpool FC od razu zagrają w półfinale. Rywalem ekipy Jorge Jesusa będzie zwycięzca meczu Esperance Tunis (Afryka) z mistrzem Azji (japońska Urawa lub saudyjski Al-Hilal).

Flamengo vs River Plate – 2:1 (0:1)
0:1 Rafael Borré (14′)
1:1 Gabriel Barbosa (89′)
2:1 Gabriel Barbosa (90+2′)