Argentyna za burtą Mundialu U-17

Mistrzostwa Świata do lat 17. rozgrywane w Brazylii dla Argentyny dobiegły końca. Po bezbramkowym remisie z Hiszpanią oraz dwóch wygranych po 3:1 z Kamerunem oraz Tadżykistanem teraz na etapie 1/8 finału młodzi „Albicelestes” spotkali się w latynoskiej bitwie z Paragwajem. Chłopcy Pablo Aimara zbłaźnili się, albowiem prowadzili już 2:0 do przerwy, lecz w drugiej połowie roztrwonili tę zaliczkę i ostatecznie przegrali 2:3.

Wszystkie swoje mecze tegoż turnieju aktualni mistrzowie Ameryki Południowej U-17 rozegrali na Estádio Kléber Andrade w mieście Cariacica (stan Espírito Santo). Problemów adaptacyjnych zatem Argentyńczycy już na pewno nie mieli. Doskwierały im natomiast problemy z koncentracją po osiągnięciu dwubramkowej przewagi.

Podczas pierwszej części zawodów biało-błękitna ekipa narzuciła swoje warunki gry słabszemu od siebie Paragwajowi. Zmuszony do rozpaczliwej defensywy zespół rywali nie wytrzymał zbyt długo. W 27 minucie Argentynie prowadzenie dał gol głową Exequiela Zeballosa, którego ten zdobył w polu bramkowym wykorzystując ładne dośrodkowanie z prawego skrzydła Luciano Very.

U kresu pierwszej odsłony, w 42 minucie podwyższył Matías Godoy wykorzystując akcję sam na sam, jaką umożliwiła mu asysta kapitana Alexisa Floresa. Napastnik drugoligowej Atlético de Rafaela zdobył swojego trzeciego gola podczas tej imprezy. Do walki o tytuł króla strzelców niestety trochę mu zabrakło.

Oczywiście w drugiej odsłonie przegrywający rzucili wszystkie siły, aby odrobić niemały deficyt bramkowy. Choćby zaliczyli strzał w poprzeczkę z rzutu wolnego wykonanego za linią boczną pola karnego. Ponadto bramkarz Rocco Ríos Novo znakomicie sparował jeden strzał zza pola bramkowego.

Natomiast w 58 minucie Matías Segovia przełamał impas Paragwajczyków i wypracował kontaktowe trafienie dla nich – po jego strzale piłkę wybił bramkarz nastrzeliwując argentyńskiego obrońcę Lautaro Cano. Lewy defensor ruszył za futbolówką lecącą do bramki, acz zainterweniował zbyt późno – wygarnął ją wślizgiem, kiedy ta całym obwodem minęła linię bramkową. Sędzia uznał gola po konsultacji z VAR.

Paragwaj spłatał psikusa „Albicelestes” w starciu siedemnastolatków

Najwidoczniej Argentyńczycy zapomnieli, że mecz składa się z dwóch połów i zbyt szybko uwierzyli we własną wygraną. W 73 minucie Paragwaj przypieczętował udany pościg. Wówczas Diego Torres celnym, niskim uderzeniem w długi róg ze skraju pola karnego wyrównał straty. Przewaga prysnęła, niczym bańka mydlana.

Wyrównujący gol ani trochę nie wstrząsnął Argentyńczykami. Rywal jeszcze przed upływem regulaminowego czasu przechylił szalę awansu do ćwierćfinału na swoją korzyść. Pod koniec starcia, w 86 minucie Diego Duarte rozstrzygnął losy meczu na rzecz Paragwaju – przejąwszy dogranie zza połowy boiska efektownie wykiwał utalentowanego stopera Bruno Amione, aby w szesnastce mocnym uderzeniem w okienko przypieczętował nieoczekiwany tryumf „Guaraní”. Remontada!

Przez sześć doliczonych minut Argentyna nie zdołała wyrównać. Rozgoryczeni piłkarze Pablo Aimara tuż po zakończeniu rywalizacji dali upust swojemu gniewowi, przez co doszło do małych sprzeczek na murawie – te na szczęście zostały szybko zażegnane. Niemniej już po finałowym gwizdku arbitra za agresywną postawę czerwoną kartkę obejrzał biało-błękitny pomocnik Matías Palacios mający na koncie występy w pierwszym zespole San Lorenzo de Almagro.

Paragwajczycy dokonali vendetty na Argentynie za porażkę 0:3 w finałowej rundzie ostatniego Sudamericano w kategorii wiekowej U-17, które to „Albicelestes” ostatecznie zwyciężyli.

Pytanie, kto bardziej skompromitował się w 1/8 finału tegorocznych młodzieżowych Mundiali? Kadra U-20 (utrata prowadzenia pod sam koniec dogrywki, a następnie porażka w rzutach karnych przeciwko Mali) czy kadra U-17 (rzeczona remontada z Paragwajem)?

Paragwaj vs Argentyna 3:2 (0:2)

Gole – 0:1 Exequiel Zeballos (27′), 0:2 Matías Godoy (42′), 1:2 Lautaro Cano (58′ – samobój), 2:2 Diego Torres (73′), 3:2 Diego Duarte (86′)

Skład Argentyny z Kamerunem: Rocco Ríos Novo – Luciano Vera, Kevin Lomonaco, Alexis Flores [C], Bruno Amione, Lautaro Cano (60′, Juan Sforza) – Ignacio Fernández (54′, David Ayala), Matías Palacios, Cristian Medina – Matías Godoy, Exequiel Zeballos (70′, Alan Velasco)

Sędziował: Georgi Kabakov (Bułgaria)

Widzów: 3957

W drugim południowoamerykańskim starciu 1/8 finału Mundialu U-17 gospodarze, czyli Brazylijczycy pokonali 3:2 Chile. Natomiast Ekwador odpadł z turnieju, ponieważ uległ 0:1 Włochom (przy okazji Italia wzięła idealny rewanż na Ekwadorczykach za mecz o trzecie miejsce tegorocznych MŚ U-20). Jedynymi przedstawicielami Ameryki Południowej w ćwierćfinałach będą więc Paragwaj i Brazylia.

Zatem w niedzielę od godziny 20:30 naszego czasu to Paragwaj rozegra ćwierćfinałowe spotkanie przeciwko Holendrom. Areną ów starcia również będzie Estádio Kléber Andrade.