Lanús zdeklasował Argentinos Juniors

Podczas wrześniowej przerwy na reprezentacje narodowe przeprowadzone zostały pierwsza spotkania 1/8 finału Copa Argentina. W jego ramach Lanús dał do wiwatu, gromiąc 4:1 porównywalnych ze sobą Argentinos Juniors. Ponadto drugi raz z rzędu ćwierćfinalistą turnieju został Central Córdoba de Santiago del Estero.

Estadio Julio Grondona (Sarandí – aglomeracja Buenos Aires)

Lanús vs Argentinos Juniors 4:1 (2:1)

Gole – 1:0 Lucas Vera (7′), 2:0 Nicolás Pasquini (23′), 2:1 Santiago Silva (39′ – pen.), 3:1 José Sand (63′ – pen.), 4:1 Nicolás Orsini (85′)

Wyraźnie w okres prosperity (przynajmniej tymczasowej) wkracza Lanús. Ekipa Luisa Zubeldii niemrawo wystartowała w Superlidze, lecz w sierpniu zwyciężyła trzy spotkania z rzędu. Teraz natomiast „El Granate” rozgromił w Pucharze Argentyny znajdujący się obecnie na podobnym poziomie team Argentinos Juniors.

Wielkie strzelanie zespół z południa Buenos Aires rozpoczął już w siódmej minucie, kiedy pokaz kunsztu dał Leonel Di Plácido. Niedoszły prawy obrońca tureckiego Beşiktaşu poprowadził akcję od prawego skrzydła, wymienił podanie z José Sandem, zaś po odzyskaniu piłki dograł z ubocza szesnastki przed pole bramkowe. Zza piątego metra bramkarz rywali bezpośrednim strzałem pokonał młody Lucas Vera.

Podwyższył w 23 minucie Nicolás Pasquini, trafiając bezpośrednio z rzutu wolnego zza linii końcowej szesnastki. Popisał się zaiste efektownym uderzeniem przy słupku.

Niestety, ten sam Pasquini pod pierwszej pierwszej połowy dał iskierkę nadziei rywalowi, gdyż sprokurował rzut karny dla AJ zagraniem ręką we własnej szesnastce. Wapno skrzętnie wykorzystał urugwajski weteran Santiago Silva, zatem sprawa awansu jeszcze nie była przesądzona.

Podczas drugiej części Lanús jednakże odzyskał dwubramkową zaliczkę również dzięki rzutowi karnemu. Lautaro Acosta został podcięty w obrębie szesnastki przez Elíasa Gómeza, natomiast jedenastkę spożytkował inny wiekowy napastnik – trzykrotny król strzelców ligi argentyńskiej José Sand.

Gwóźdź do trumny „El Bicho” chłopcy Zubeldii wbili pod koniec zawodów, a dokładniej w 85 minucie. Wówczas podczas kontrataku Sand zaliczył asystę dośrodkowaniem z boku pola karnego, dzięki któremu zmiennik Nicolás Orsini szczupakiem w polu bramkowym kompletnie zaskoczył Lucasa Chavesa.

Solidny zazwyczaj goalkeeper Argentinos Juniors tym razem zanotował fatalne zawody. Zresztą obwinić należy całą defensywę brygady z La Paternal.

Ćwierćfinałowym przeciwnikiem Lanús będzie Defensa y Justicia lub Independiente. Drużyna „El Granate” poprzez ligę zapewniła sobie już przynajmniej kwalifikację do przyszłorocznej Copa Sudamericana. Czy zdoła wygrać Copa Argentina i tym samym zamienić bilety do Sudamericany, na wejściówki do Libertadores?

*****************************************************************************

Estadio Coloso del Ruca Quimey (Cutral-Có, prow. Neuquén)

Villa Mitre vs Central Córdoba 1:2 (0:0)

Gole – 0:1 Jonathan Herrera (76′), 0:2 Lisandro Alzugaray (89′), 1:2 Adrián González (90+1′)

Nieoczekiwany beniaminek Superligi z Santiago del Estero udowadnia, że nie drużyną przypadkową. Na arenie ligowej póki co „El Ferroviario” spisują się całkiem znośnie (jak na swoje standardy), ale jednak tkwią w strefie spadkowej. Natomiast w krajowym pucharze drugi konsekutywny rok zakwalifikowali się do ćwierćfinału.

Central Córdoba dzięki udanemu ostatniemu kwadransowi i małej pomocy przewagi liczebnej (rywal obejrzał czerwoną kartkę w 78 minucie) zawodów pokonał 2:1 trzecioligowca z Bahía Blanca, który choćby w 1/32 finału wyeliminował Newell’s Old Boys. Szczególnie łądnego gola zdobył Lisandro Alzugaray, efektownie trafiając przy dalszym słupku z ubocza szesnastki. Drużyna Gustavo Coleoniego przebojem weszła do najlepszej ósemki Copa Argentina.

O półfinał zawodnicy z północnej Argentyny skonfrontują się przeciwko mizernym obecnie Estudiantes La Plata albo jakiejś drużynie z niższej klasy rozgrywkowej – Sportivo Estudiantes lub Barracas Central.

W najbliższym tygodniu zostanie dokończy etap 1/16 finału Copa Argentina (zagrają ze sobą wspomieni Sportivo Estudiantes z Barracas Central oraz Talleres sprawdzi umiejętności Banfield). Oprócz tego rozegrany zostanie także mecz 1/8 finału między Atlético de Tucumán, a Colónem.