Diego Maradona trenerem Gimnasii La Plata!

Na stanowisko szkoleniowca klubu Gimnasia La Plata zatrudniony został Diego Maradona, który po przygodzie w drugiej lidze meksykańskiej nie zamierzał robić sobie przerwy od trenerskiego rzemiosła i wrócił do ojczyzny, aby przejąć drużynę poważnie zagrożoną spadkiem do drugiej ligi.

58-letni „El Diego” podpisał z laplateńczykami kontrakt obowiązujący do czerwca przyszłego roku, czyli do końca bieżącego sezonu. Przejął zespół z rąk składającego rezygnację w ostatni weekend Hernána Ortiza.

Gimnasia jest siódmą drużyną trenowaną przez Maradonę. W połowie lat 90-tych, jeszcze przed zakończeniem kariery piłkarskiej Maradona przez krótki czas opiekował się drużynami Deportivo Mandiyú oraz Racingu Club. Później miał długą przerwę od trenowania, aby po niej w latach 2008-2010 dowodzić dorosłą reprezentacją Argentyny, z którą poniósł klęskę 0:4 przeciwko Niemcom w ćwierćfinale Mundialu organizowanego przez RPA.

Później Maradona przez pewien czas pracował w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, gdzie w latach 2011-2012 trenował Al-Wasl, zaś w latach 2017-2018 dzierżył stery w tamtejszym drugoligowcu Fujairah FC.

W poprzednim sezonie prowadził meksykańskiego drugoligowca Dorados de Sinaloa, z którym walczył o awans do pierwszej ligi. Jednak ostatecznie nie zdołał uzyskać upragnionej promocji, więc po zakończeniu sezonu podziękowano mu za współpracę. Ponadto tuż przed epizodem na ziemi meksykańskiej w drugiej połowie ubiegłego roku przez króciutki czas piastował funkcję prezesa w białoruskim Dinamo Brześć.

Kilka dni temu przeszedł pomyślnie operację lewej nogi i już jest gotowy na nowe wyzwanie. Co Diego Maradona może zaoferować kandydatowi do spadku podczas długiej batalii o utrzymanie?

 

Jego dotychczasowa trenerska kariera była, delikatnie ujmując, pełna niewypałów. Jak poradzi sobie na stadionie El Bosque, gdzie za zadanie będzie miał uratowanie przed spadkiem Gimnasii, która aktualnie okupuje ścisłe dno tabeli „descenso”? Czy wytrzyma przynajmniej do końca kampanii ligowej (czyli do marca)?

Zatrudnienie „El Diego” na stanowisku trenera GELP wywołuje spore kontrowersje w samej Argentynie. Nie znający się specjalnie na szkoleniowym fachu legendarny geniusz futbolu i dzisiejszy skandalista zdoła wyprowadzić „Los Lobos” z dołka?

Comments are closed.