Martino zdobył Gold Cup

Argentyńskiemu szkoleniowcowi Gerardo Martino nie udało się zdobyć Copa América, kiedy dowodził reprezentacjami Paragwaju oraz Argentyny. W latach 2011-2016 prowadząc te dwie drużyny narodowe aż trzy razy z rzędu przerżnął starcie decydujące o mistrzostwie Ameryki Południowej. „Tacie” znacznie lepiej wiedzie się w północnej części kontynentu, gdzie właśnie poprowadził Meksyk do tryumfu w Gold Cup CONCACAF.

Od grudnia ubiegłego roku 56-letni obecnie Gerardo Martino opiekuje się reprezentacją kraju Azteków. Nie minął jeszcze rok od czasu przejęcia przez niego sterów w ekipie „El Tri”, a zdobył swoje pierwsze trofeum z Meksykanami – został mistrzem Ameryki Północnej, Środkowej i Karaibów. Prowadzona przez niego drużyna zwyciężyła Gold Cup przeprowadzany w tym roku równolegle z Copa América.

W finale „Złotego Pucharu” na stadionie Soldier Field w Chicago piłkarze Meksyku pokonali 1:0 swoich odwiecznych wrogów, obrońców tytułu, a zarazem głównych gospodarzy* turnieju – Jankesów.

Zwycięskiego gola tych finałowych derbów strzelił w 73 minucie Jonathan Dos Santos. Ze skraju pola karnego posłał efektowne techniczne uderzenie, które odbite od poprzeczki ku bezradności bramkarza wleciało do siatki. Nota bene rzeczony pomocnik będący wychowankiem FC Barcelony na co dzień występuje w jankeskim klubie, a mianowicie Los Angeles Galaxy. Jest tam podopiecznym byłego trenera Boca Juniors, czyli Guillermo Barrosa Schelotto.

Meksykanie sięgnęli po Gold Cup ósmy raz w historii. Dla porównania Jankesi wygrywali go sześciokrotnie. Po tym finale „Aztekowie” odskoczyli zatem USA w liczbie zdobytych mistrzostw strefy CONCACAF i jednocześnie nie pozwolili się dogonić północnym sąsiadom pod tym względem.

Oto skrót finału między Meksykami, a Jankesami:

* – głównych, ponieważ niektóre mecze fazy grupowej Gold Cup CONCACAF 2019 odbywały się w Kostaryce oraz na Jamajce.

Odkąd „Tata” wyjechał z Argentyny, radzi sobie całkiem dobrze na północy amerykańskiego kontynentu. Pod koniec ubiegłego roku zwyciężył MLS jako sternik Atlanty United, teraz zdobył Gold Cup z Meksykiem. Życzmy Gerardo Martino dalszych sukcesów w jego trenerskiej karierze.

Comments are closed.