Jednak bez minusów San Lorenzo i Huracánowi

Pod koniec minionego sezonu ligowego informowaliśmy o odjęciu sześciu punktów oraz nałożeniu zakazów transferowanych na San Lorenzo oraz Huracán za zaległości finansowe. Kara jednak nie weszła w życie po zastosowaniu środków odwoławczych przez oba kluby. Natomiast Trybunał Apelacyjny Superligi uzgodnił, że jednym i drugim zostanie darowana kara redukcji dorobku punktowego oraz zdjęty zakaz transferowy. Skończyło się na grzywnie po 4 miliony pesos dla ów drużyn.

Przedstawiciele klubów występujących w pierwszej lidze argentyńskiej na posiedzeniu Komitetu Wykonawczego Superligi zadecydowali o odjęciu trzech punktów obu drużynom, ale w tabeli następnego sezonu, tj. 2019/2020 i wniosek o wprowadzenie takowej pokuty wysłali Trybunałowi Apelacyjnemu Superligi, który półtora tygodnia później wydał ostateczne orzeczenie w tej sprawie.

Pierwotnie wspomniany Komitet Wykonawczy wnioskował o identyczną karę, jaką te dwa teamy otrzymały od Trybunału Dyscyplinarnego Superligi tj. minus sześć punktów (ale na kolejny sezon) oraz zakaz transferowy podczas najbliższego mercado. Jednakże po negocjacjach z przedstawicielami obu teamów złagodzono ją do odjęcia trzech oczek oraz wycofano wniosek o uniemożliwienie im dokonywania transferów.

Rzeczony Trybunał Apelacyjny okazał się łaskawszy dla San Lorenzo oraz Huracánu. Dwóm klubom będącym dla siebie odwiecznymi rywalami wymierzył jedynie sankcję ekonomiczną, obligując je do zapłaty 4 milionów pesos argentyńskich. Ponadto oba kluby będą objęte nadzorem finansowym przez najbliższe dwa lata.

Przypomnijmy, iż zarówno San Lorenzo de Almagro, jak i Huracán na przełomie odpowiednio w marcu oraz w kwietniu zostali ukarani przez Trybunał Dyscyplinarny Superliga Argentina za niepłacenie piłkarzom pensji na czas oraz niedozwolony układ, iż przeleją im wynagrodzenia po sezonie, w trakcie okienka transferowego.

Szczegółowo o początkowo nadanych sankcjach wobec obu ekip można przeczytać w danych linkach: [San Lorenzo oraz informacja o pierwotnym złagodzeniu kary, jakie uzgodniono w maju] i [Huracán].

Dodajmy, iż oba kluby dzięki zaniechaniu odjęcia im punktów w tabeli ligowej Superliga Argentina 2018/2019 odniosły korzyści. San Lorenzo dzięki temu nie zajął ostatniego miejsca na koniec sezonu (co byłoby dla „Cuervos” pierwszym takim przypadkiem w historii), zaś Huracán nie stracił lokaty gwarantującej udział w przyszłorocznej Copa Sudamericana.

Comments are closed.