CL: Godoy Cruz także wyszedł z grupy

Czwartkowej nocy finiszowała faza grupowa Copa Libertadores 2019. Do 1/8 finału zakwalifikowały się cztery argentyńskie kluby. Oprócz Boca Juniors, River Plate tudzież San Lorenzo weźmie w niej udział również Godoy Cruz. „Winiarze” powtórzyli sukces sprzed dwóch lat i tak jak wtedy ukończyli swą grupę na drugim miejscu. Trener Lucas Bernardi drugi raz w ciągu trzech lat uczynił mendoską ekipę jedną z najlepszych szesnastu na kontynencie.

Grupa C:

Godoy Cruz [ARG] vs Universidad de Concepción [CHI] 1:0 (1:0)

Gol – Ángel González (25′)

Przy dobrych wiatrach nawet remis pozwoliłby Godoy Cruz stać się uczestnikiem fazy pucharowej. Przed tym spotkaniem zarówno oni, jak i Chilijczycy zgromadzili tyle samo punktów, lecz ubiegłoroczny wicemistrz Argentyny dysponował lepszą różnicą bramek.

Chłopcy Lucasa Bernardiego mimo to nie zamierzali stawiać na minimalizm. Woleli dla pewności pokonać na swoim Estadio Malvinas Argentinas słabszy od siebie chilijski zespół. Pierwszą ciekawszą okazję zmarnował Ángel González – wybiegł sam na sam z bramkarzem, żeby ostrzelać tylko boczną siatkę zza piątego metra.

Zwycięskiego gola klub z zachodniej Argentyny strzelił w 25 minucie spotkania. Wówczas w okolicy narożnika boiska akcję wznowił Jalil Elías ratując piłkę przed opuszczeniem boiska. Podał do tyłu Kevinowi Gutiérrezowi, który wykonał dośrodkowanie w okolice piątego metra.

Stamtąd najpierw głową uderzył na bramkę Juan Martín Lucero. Goalkeeper wybił uderzenie napastnika z piętnastką na plecach przed siebie, aczkolwiek dobitka Ángela Gonzáleza z najbliższej odległości wylądowała w siatce. Prawoskrzydłowy zrehabilitował się więc za wcześniej spartoloną setkę.

Wydawało się, że od tego momentu Godoy Cruz będzie bronić wyniku i ofensywną inicjatywę przejmie goniący wynik zespół Chilijczyków. Tymczasem w 28 minucie podwyższyć mógł Lucero dalekosiężnym strzałem sprawiając dużą trudność 41-letniemu bramkarzowi Cristianowi Muñozowi.

Tuż przed przerwą kapitan gospodarzy Tomás Cardona zdążył odnotować niecelny strzał głową po dośrodkowaniu z rzutu wolnego, zaś u progu drugiej części Muñoz ledwo co sparował odbite rykoszetem uderzenie zza szesnastki Valentína Burgoy.

Ponadto w 54 minucie nieco kuriozalnie pudło obok słupka stało się udziałem Cardony, który zza piątego metra nie potrafił należycie zwieńczyć akcji zainicjowanej dośrodkowaniem z kornera.

Natomiast i tak nieliczne ataki piłkarzy Universidad de Concepción wyjątkowo się nie kleiły. Zamiast wyrównania ze strony Chilijczyków zdecydowanie bliżej mieliśmy do drugiej bramki Godoy Cruz.

Około 80 minuty podwyższyć powinien był wprowadzony trochę wcześniej z ławki rezerwowych Miguel Angel Merentiel. Urugwajczyk niestety fatalnie chybił obok słupka w akcji sam na sam. W ofensywie „El Expreso del Tomba” aż nadto widoczny jest brak kontuzjowanego innego Urusa – Santiago Garcii.

Pod sam koniec konfrontacji wybuchła awantura między piłkarzami, która poskutkowała wyrzuceniem z boiska przez sędziego po jednym zawodniku obu ekip. Wśród miejscowych czerwoną kartkę zarobił Fabián Henríquez, zaś u gości jego śladem podążył Patricio Rubio.

Rezultat 1:0 w każdym bądź razie korekcie nie uległ. Drugi raz w historii, a zarazem po dwóch latach przerwy Godoy Cruz jest częścią fazy play-off Pucharu Wyzwolicieli.

Na koniec zmagań grupy C team z Estadio Malvinas Argentinas zrównał się punktami z liderującą Olimpią Asunción. Dla odmiany Universidad de Concepción stracił wszystko, gdyż nie dość, że odpada z Libertadores, to również nie przejdzie do Sudamericany, ponieważ rzutem na taśmę został wyprzedzony przez Sporting Cristal.

Skład Godoy Cruz: Roberto Ramírez – Jalil Elías, Diego Viera, Tomás Cardona [C], Agustín Aleo – Juan Andrada, Kevin Gutiérrez (71′, Luciano Abecasis) – Ángel González (90′, Facundo Barboza), Fabián Henríquez, Valentín Burgoa (78′, Miguel Ángel Merentiel) – Juan Martín Lucero

Arbiter: Wilton Sampaio (Brazylia)

Przypomnijmy, iż w 2017 roku klub z Mendozy podczas 1/8 finału CL musiał uznać wyższość brazylijskiego Grêmio. Warto odnotować, iż wówczas po domowej porażce 0:1 w pierwszym spotkaniu stanowisko trenera drużyny stracił Bernardi.

Tym razem Godoy Cruz bez wątpienia uniknie teamu z Porto Alegre w losowaniu (obie drużyny zajęły drugie miejsce w grupie). „El Bodeguero” może jednak natrafić innego brazylijskiego potentata lub chociażby zmierzyć się z Boca Juniors.

Drugi mecz ostatniej kolejki Grupy C:

Olimpia [PAR] vs Sporting Cristal [PER] 0:1 (0:1)

Gol – Cristian Palacios (45+1′)

Dwóm peruwiańskim klubom w ostatniej kolejce udało się przypieczętować trzecie miejsce honorowane Copa Sudamericaną. Melgar nieoczekiwanie potrafił ośmieszyć Junior w Kolumbii, natomiast Sporting Cristal ograł na w Paragwaju pewną awansu Olimpię. Zwycięską bramkę dla piłkarzy ze stolicy Peru zdobył w doliczonym czasie pierwszej połowy urugwajski napastnik Cristian Palacios.

Gospodarze mimo wtopy utrzymali fotel lidera w grupie C, natomiast Inkasi przechodzą do drugiej rundy eliminacyjnej „Pucharu Pocieszenia”. Sportingowi Cristal przynajmniej udało się zepchnąć Chilijczyków z Concepción na dno grupowej tabeli.

Tabela końcowa grupy C:

1 Olimpia, Paraguay Olimpia 6 2 3 1 9:6 +3 9
2 Godoy Cruz, Argentina Godoy Cruz 6 2 3 1 5:3 +2 9
3 Sporting Cristal, Peru Sporting Cristal 6 2 1 3 8:11 -3 7
4 Universidad de Concepción, Chile Universidad de Concepción 6 1 3 2 9:11 -2 6

Grupa G:

Jorge Wilstermann [BOL] vs Deportes Tolima [COL] 0:2 (0:1)

Gole – Marco Pérez (18′), Alex Castro (62′)

Boca Juniors wywalczyła kosztem Athletico Paranaense zwycięstwo w grupie G. Natomiast w drugim meczu tegoż kwartetu o trzecią lokatę premiującą Sudamericaną walczyły niżej notowany Deportes Tolima i Jorge Wilstermann.

Kolumbijczycy zdobyli się na wyżyny swoich możliwości i zwyciężyli na andyjskich wysokościach w Cochabambie! Tolimie nawet remis wystarczał do uniknięcia najniższego miejsca. Aczkolwiek „La Vinotinto” nie zamierzali się oszczędzać, odnosząc zwycięstwo na nieprzyjaznej boliwijskiej ziemi.

Tabela końcowa grupy G:

1 Boca Juniors, Argentina Boca Juniors 6 3 2 1 11:6 +5 11
2 Znalezione obrazy dla zapytania atletico paranaense logo Athletico Paranaense 6 3 0 3 11:6 +5 9
3 Deportes Tolima, Colombia Deportes Tolima 6 2 2 2 7:8 -1 8
4 Jorge Wilstermann, Bolivia Jorge Wilstermann 6 1 2 3 5:14 -9 5

Losowanie meczów 1/8 finału Copa Libertadores oraz drugiej rundy eliminacyjnej Copa Sudamericana (oraz całej drabinki obu turniejów) nocą z poniedziałku na wtorek, u nas 14 maja.

Drużyny rozstawione: Brazylia – Internacional, Cruzeiro, Flamengo, Palmeiras / Paragwaj – Libertad, Cerro Porteño, Olimpia / Argentyna – Boca Juniors

Drużyny nierozstawione: Argentyna – River Plate, San Lorenzo de Almagro, Godoy Cruz / Brazylia – Grêmio, Athletico Paranaense / Ekwador – Emelec, LDU Quito / Urugwaj – Nacional

Turniejowa klasyfikacja strzelców:

6 goli – Adrián Martínez (Argentyna, Libertad), Marco Ruben (Argentyna, Athletico Paranaense)

5 goli – Ricardo Oliveira (Brazylia, Atlético Mineiro), Patricio Rubio (Chile, Universidad de Concepción)

4 gole – Mauro Zárate (Argentyna, Boca Juniors), Fred (Brazylia, Cruzeiro), Óscar Cardozo (Paragwaj, Libertad), Gustavo Scarpa (Brazylia, Palmeiras), Bryan Angulo (Ekwador, Emelec), Marco Pérez (Kolumbia, Deportes Tolima), Cristian Palacios (Urugwaj, Sporting Cristal)

3 gole – Roberto Ordóñez i Carlos Garcés (obaj Ekwador, Delfín), Darío Benedetto (Argentyna, Boca Juniors), Néstor Camacho (Paragwaj, Libertad), Lucas Viatri (Argentyna, Peñarol), Rodriguinho (Brazylia, Cruzeiro), Nicolás López (Urugwaj, Internacional), Gonzalo Bergessio (Argentyna, Nacional), Éverton Ribeiro (Brazylia, Flamengo), Éverton Soares (Brazylia, Grêmio), Carlos Saucedo (Boliwia, San José Oruro), Nelson Haedo Valdez (Paragwaj, Cerro Porteño), Rafael Sobis (Brazylia, Internacional), Anderson Julio Santos (Ekwador, LDU Quito).