Arsenal de Sarandí wraca do Superligi!

Tylko rok trwał rozbrat Arsenalu de Sarandí z najwyższą klasą rozgrywkową. Klub założony w latach 50-tych ubiegłego wieku przez ś.p. długoletniego prezesa AfA – Julio Grondonę ukończył kampanię Primera B Nacional jako lider tabeli ex-aequo z Sarmiento de Junín. W przypadku identycznej ilości punktów na czele regulamin argentyńskich rozgrywek ligowych przewiduje dodatkowy baraż o mistrzostwo na neutralnym terenie. Ten odbył się wczoraj w Banfield, gdzie „El Viaducto” pokonał 1:0 swojego rywala.

Arsenal zatryumfował na Estadio Florencio Sola dzięki bramce zdobytej z rzutu karnego przez napastnika Leandro Garate w 19 minucie spotkania. Pod koniec spotkania Sarmiento kuriozalnie zaprzepaścili dwustuprocentową szansę na wyrównanie, albowiem ich zmiennik Sebastián Penco z odległości trzech metrów chybił nad poprzeczką!

W ubiegłym sezonie będąc przedstawicielem Superligi popularny „El Viaducto” spadł pierwszy raz w dziejach (występował na szczeblu Primera División nieprzerwanie od 2002 roku, kiedy historycznie awansował na szczebel pierwszoligowy). Zagwarantował sobie degradację wyjątkowo szybko, bo już na sześć kolejek przed finiszem kampanii.

Obecnie mistrzami Argentyny z 2012 roku dowodzi trener Sergio Rondina, który opiekował się Arsenalem już w 2016. Wtedy zarządzany przez niego zespół wywalczył kwalifikację do Copa Sudamericana.

Drugi szkoleniowy epizod na Estadio Julio Grondona rozpoczął na początku 2018 roku i chociaż nie uchronił Arsenalu przed zlotem do drugiej ligi, to pozostał na stanowisku sternika drużyny. Wydźwignął ją z dołka podczas bieżącego sezonu. Rondina występował dla Arsenalu również jako piłkarz i to aż przez sześć lat (1992-1998).

Obecna kadra nowego mistrza drugiej ligi zalicza się do niezwykle młodych. Trzech utalentowanych wychowanków tej ekipy – Sebastián Lomónaco, Alejo Antilef oraz Lucas Necul nawet przykuło uwagę skautów czołowych pierwszoligowców. Klub więc będzie mógł liczyć na ciekawe oferty transferowe podczas najbliższego mercado.

Sarmiento de Junín po przegranym dodatkowym barażu o mistrzostwo Primera B Nacional otrzyma jeszcze jedną szansę na promocję – w dość długiej fazie play-off, która wyłoni drugiego awansującego. Wezmą tam udział drużyny z miejsc 2-9 drugoligowych rozgrywek zasadniczych.

W ćwierćfinale tak zwanego „Torneo Reducido” drużyna o przydomku „La Verde” sprawdzi umiejętności Brown de Adrogué.

Inne trzy starcia tej fazy to:

  • Nueva Chicago vs Independiente Rivadavia
  • Almagro vs Gimnasia de Mendoza
  • Platense vs Central Córdoba [Santiago del Estero]

Na każdym etapie rzeczonych play-off’ów rozegrane zostaną dwa mecze (pierwszy na terenie drużyny, która uplasowała się niżej w czempionacie zasadniczym – powyżej ta została podana jako druga w kolejności).

Zmagania będą trwały do czerwca. Dopiero za jakiś miesiąc poznamy drugi po Arsenalu de Sarandí klub, który w przyszłym sezonie będzie nosił status beniaminka Superligi.

Comments are closed.