Znamy organizatorów Copa América 2020!

Dzieją się cuda w świecie futbolu! Wedle najnowszych informacji FIFA najbliższe Mistrzostwa Świata w Katarze planowane na 2022 rok zostaną przeprowadzone z udziałem nie 32 jak dotychczas, a 48 drużyn! Rok wcześniej ma poprzedzić je nowy Klubowy Mundial, w którym wystartują aż 24 zespoły. Miłośnicy latynoskiego futbolu też nie będą mieli podstaw do narzekania na nudę. W tym roku „tradycyjna” Copa América w Brazylii, a za rok turniej odbędzie się w zupełnie nowej formie. CONMEBOL właśnie wybrał gospodarzy CA 2020! Jedynym z nich jest Argentyna!

Południowoamerykańska Konfederacja Piłkarska zarządzana obecnie przez Paragwajczyka Alejandro Domíngueza organizację Copa América 2020 powierzyła Argentynie oraz Kolumbii.

Jak najbardziej zasadnie odrzucono kandydatury krajów, do których jakiekolwiek Mistrzostwa Ameryki Południowej nigdy nie powinny zawitać, czyli USA, Australii, Rosji, Chin czy jakże gościnnego Kataru.

Uczestników nadal będzie dwunastu (drużyny ze strefy CONMEBOL + zaproszone drużyny ze strefy azjatyckiej, czyli Australia i Katar), a nie szesnastu. Zatem Copa 2020 przybierze zupełnie inny kształt, aniżeli pamiętna Copa Centenario z 2016.

Czempionat jednakże odbędzie się w zupełnie nowej formule. Otóż zamiast czterech będziemy mieli tylko dwie grupy, w których znajdzie się aż sześć drużyn! Podział na grupy został dokonany pod względem geograficznym, więc nie zachodzi konieczność przeprowadzenia losowania.

Kolumbia będzie gospodarzem grupy A – północnej. Wystąpią w niej również Brazylia, Ekwador, Wenezuela, Peru i najprawdopodobniej Katar.

Cztery stadiony kolumbijskie, na których odbędą się mecze to:

  • Estadio Metropolitano Roberto Meléndez w Barranquilli (narodowy obiekt reprezentacji Kolumbii)
  • Estadio El Campín w Bogocie
  • Estadio Atanasio Girardot w Medellín
  • Estadio Pascual Guerrero w Cali

Argentyna zorganizuje spotkania grupy B – południowej. „Albicelestes” zmierza się tam z Urugwajem, Paragwajem, Chile, Boliwią oraz najpewniej Australią.

W Argentynie wyłoniono natomiast sześć obiektów:

  • La Bombonera (Buenos Aires – stadion Boca Juniors) [49 tysięcy miejsc siedzących]
  • El Cilindro (Buenos Aires – stadion Racingu Club) [55 tysięcy miejsc siedzących]
  • Estadio Mario Kempes (Córdoba) [57 tysięcy miejsc siedzących]
  • Estadio Malvinas Argentinas (Mendoza) [40 tysięcy miejsc siedzących]
  • Estadio Bicentenario (San Juan) [26 tysięcy miejsc siedzących]
  • Estadio Único (Santiago del Estero) – stadion obecnie jest w budowie, zostanie otwarty w przyszłym roku [planowane 28 tysięcy miejsc siedzących]

Argentyna i Kolumbia choć nie sąsiadują ze sobą, podejmą się wspólnej organizacji CA 2020. Pierwszy raz w historii turniej Copa América zostanie zorganizowany przez więcej, niż jeden kraj

 

Prezydent Kolumbijskiej Federacji Piłkarskiej (FCF) – Ramón Jesurún zapewnił, że forma turnieju oraz wybór gospodarzy otrzymały już aprobatę FIFA, zaś oba kraje lada chwila rozpoczną przygotowania do jego przyszłorocznej organizacji.

Planowany turniej w 2020 roku będzie nieco dłuższy od dotychczasowych. Z sześciozespołowych grup aż cztery reprezentacje przejdą do ćwierćfinału (po dwa mecze w Argentynie i Kolumbii). Później oczywiście półfinały (po jednym w obu krajach), mecz o trzecie miejsce (w Argentynie) oraz finał (w Kolumbii, prawdopodobnie na Estadio Metropolitano w Barranquilli).

Łącznie podczas całej imprezy stoczonych zostanie aż 38 pojedynków – po 15 w każdej grupie, czyli razem 30 w fazie grupowej oraz osiem w fazie pucharowej. Dla porównania na „tradycyjnej” Copa América odbywa się 26 spotkań, zaś podczas CA Centenario rozegrano 32 mecze.

Wliczając jeszcze co najmniej dwudniową przerwę dla poszczególnej drużyny między jednym, a drugim starciem (jest mało grup, a w nich sporo drużyn) i sporą odległość między krajami organizującymi (co może być utrudnieniem podczas fazy play-off) turniej będzie musiał trwać co najmniej przez miesiąc [między 12 czerwca, a 12 lipca A.D. 2020].

Paulo Dybala w walce o piłkę z Wilmarem Barriosem. We wrześniu ubiegłego roku Argentyna i Kolumbia rywalizowały ze sobą towarzysko. Za trzy miesiące zmierzą się w fazie grupowej CA na ziemi brazylijskiej, ale później będą współpracować celem zorganizowania Copa América za rok

Ponieważ ramy czasowe turnieju będą obejmowały równy miesiąc, czyli tyle, ile trwa Mundial, w ligach południowoamerykańskich potrzebna więc będzie dłuższa przerwa od zmagań. 

Ustalenie Copa América na rok 2020 jest spowodowana przesunięciem organizacji turnieju o mistrzostwo Ameryki Południowej na lata parzyste (te, w których odbywa się również Euro). CONMEBOL dzięki temu zabiegowi chce rzucić wyzwanie europejskiemu futbolowi oraz zwiększyć popularność latino futbolu w innych rejonach świata, głównie na Starym Kontynencie.

Comments are closed.