DyJ dogoniła lidera!

Dwoma poniedziałkowymi spotkaniami dokończono osiemnastą kolejkę Superliga Argentina. Od tej chwili mamy dwie drużyny na szpicy tabeli, ponieważ wczorajszą porażkę Racingu Club wykorzystała Defensa y Justicia. „Sokoły” trzeci raz w tym roku wygrały po golu zdobytym w samej końcówce meczu i zrównała się punktami z błękitną częścią Avellanedy. Podsumowanie, tabela oraz klasyfikacja strzelców:

Defensa y Justicia vs Argentinos Juniors 2:1 (0:0)

Gole – 0:1 Franco Moyano (60′), 1:1 Fernando Márquez (73′), 2:1 Alexis Castro (90+5′)

Piąte konsekutywne zwycięstwo w lidze DyJ, która potwierdziła swoje mistrzowskie chęci. Nota bene trzeci raz pod rząd na arenie Superligi chłopcy Sebastiána Beccacece trzy punkty przypieczętowali dzięki bramce strzelonej w ostatnich sekundach. Zrehabilitowali się za środową wtopę w Sudamericanie, kiedy ulegli 0:1 Botafogo dla kontrastu tracąc bramkę u samego kresu potyczki.

Gospodarze dominowali przez większość pierwszej połowy, ale prawdę powiedziawszy wtedy byli bliżej straty gola, niż zdobycia go. Kilka szarż Argentinos Juniors niby z przypadku, ale mogło zakończyć się bramką, np. po strzale Raúla Bobadilli z ostrego kąta ze sporym trudem interweniował Ezequiel Unsain.

Krótko przed przerwą Alexis MacAllister szykujący się do podboju ligi angielskiej nie poradził sobie w akcji jeden na jednego – trafił prosto w goalkeepera, od którego piłka odbiła się i wyleciała w centrum szesnastki, gdzie dobijać chciał Franco Moyano. Niestety, otoczony defensorami rozproszył się, fatalnie chybiając nad poprzeczką.

Konsternacja na trybunach Estadio Norberto Tomaghello zapanowała po upływie godziny zawodów, kiedy goście sensacyjnie objęli prowadzenie. Podczas rozegrania kornera miejscowy gracz wybił piłkę z własnego pola karnego, lecz tę za szesnastką przejął Franco Moyano i genialnym dalekosiężnym uderzeniem trafił niemal w okienko po palcach Ezequiela Unsaina. Tak zrehabilitował się za wcześniejsze pudło!

Jedyna niepokonana drużyna tej kampanii przegrywała u siebie z ostatnią w klasyfikacji. Taki stan rzeczy trwał jednak tylko niecały kwadrans. W 73 minucie DyJ wyrównała straty – dośrodkowanie Ciro Riusa lewą flanką spożytkował na terenie pola bramkowego zmiennik Fernando Márquez szczupakiem pokonując Lucasa Cháveza.

„Cuqui” zdobył swoją drugą bramkę po powrocie do Defensa y Justicia z krótkiej, egzotycznej przygody w Malezji. Jednak remis na własnym terenie przeciwko ostatniej drużynie też przyniósłby obciach ubiegającym się o tytuł miejscowym.

Na całe szczęście „El Halcón” to mistrz strzelania w końcówkach. Ostatni atak w piątej doliczonej minucie – długa laga z połowy boiska Lisandro Martíneza na centrum szesnastki, gdzie w pojedynku główkowym Jonathan Galván nieudanie głową próbował wybić futbolówkę, jaka odbiła się od głowy Márqueza i zawędrowała na bok 16-tki.

Stamtąd inny rezerwowy Alexis Castro bezpośrednim, piekielnie mocnym, niskim uderzeniem przy słupku przechylił szalę zwycięstwa na korzyść drugiej siły tabeli!

Tydzień temu DyJ przeciwko innemu kandydatowi do spadku, czyli San Martín de Tucumán przecież również wygrała 2:1 odwracając wynik pod koniec starcia. Trzeba szczególnie uważać na „Sokoły”, gdy zbliża się ostatni gwizdek arbitra!

Ćwierćfinalista ubiegłorocznej Sudamericany ciągle może pochwalić się brakiem porażki w trwającym czempionacie Superligi, a ponadto dogonił liderujący Racing Club osiągając, jak on liczbę 42 punktów. Już tylko bilansem bramkowym ustępują „La Academii”.

*****************************************************************************

Aldosivi vs San Martín de San Juan 1:0 (0:0)

Gol – Javier Iritier (90+4′)

Bitwa o utrzymanie nabiera rumieńców. Coraz bliżej strefy spadkowej oscylują Argentinos Juniors i Gimnasia La Plata, a zajmujący ostatnią bezpieczną lokatę San Martín z miasta San Juan również przegrał w tej kolejce.

„Verdinegros” nie wytrzymali radząc sobie w osłabieniu przez prawie całe spotkanie. Polegli w kurorcie Mar del Plata przeciwko lokalnemu Aldosivi po utracie gola dosłownie tuż przed finiszem konfrontacji.

To starcie zostało przechylone na korzyść gospodarzy już w 12 minucie, kiedy za sfaulowanie tuż przed polem karnym nacierającego Cristiana Cháveza czerwoną kartkę obejrzał stoper delegatów Arián Pucheta.

Aldosivi torpedował bramkę rywali, acz robił to wyjątkowo nieskutecznie. Federico Gino karygodnie chybił w akcji sam na sam, zaś po centrze Emiliano Ozuny z lewej flanki wspomniany Chávez przestrzelił szczupakiem z okolicy piątego metra.

Dalsza część ofensywy w drugiej połowie również efektów nie wnosiła. Luis Ardente żywiołowo obronił strzał Ivána Colmana w akcji jeden na jednego. Później drugi raz pomylił się Gino ze skraju pola karnego otrzymawszy dogranie z ubocza od nowego napastnika „Rekinów” – niespełnionego talentu Alana Ruiza.

Wydawało się, że mający jednego zawodnika mniej San Martín jakoś obroni się do końca, aczkolwiek przybysze z zachodniej Argentyny mieli pecha – dosłownie w ostatniej minucie atak zapoczątkowany centrą z lewego skrzydła, po której Chávez wycofał klatą, a gola bezlitosną torpedą w długi róg ze skraju szesnastki zdobył rezerwowy Javier Iritier.

Zatem oba poniedziałkowe spotkania rozstrzygnęły się w ostatnich sekundach rywalizacji. Aldosivi wyprzedził wicemistrza kraju Godoy Cruz i teraz zajmując dziewiąte miejsce zamyka strefę gwarantowanego awansu do Copa Sudamericana.

Dwudziesty w tabeli San Martín de San Juan wciąż wśród tabeli spadkowej okupuje ostatnią lokatę chroniącą przed degradacją do Primera B Nacional.

26 Argentinos Juniors, Argentina Argentinos Juniors 18 2 5 11 6:19 -13 11

PS. Jak można zauważyć od nowej kampanii tylko pierwsze cztery miejsca gwarantują udział w Copa Libertadores 2020. Natomiast pięć miejsc (5-9) daje bilety do Copa Sudamericana 2020. Ta zmiana podyktowana jest powstaniem Copa de La Superliga (czyli nowego argentyńskiego Pucharu Ligi), który zostanie przeprowadzony po zakończeniu ligowych zmagań – jego zwycięzca również zapewni sobie start w Libertadores, a przegrany finalista otrzyma kwalifikację do Sudamericany.

Klasyfikacja strzelców:

14 goli – Lisandro López (Racing Club)

12 goliEmmanuel Gigliotti (Independiente)

9 goli – Luis Rodríguez (Atlético de Tucumán 8/Colón 1)

7 goli – Matías Rojas (Defensa y Justicia), Federico González (Tigre), Santiago García (Godoy Cruz)

6 goli Facundo Barcelo (Patronato), Cristian Chávez (Aldosivi), Darío Cvitanich (Banfield 5/Racing Club 1), Gabriel Ávalos (Godoy Cruz 2/Patronato 4), Lucas Gamba (Huracán)

5 goli – Ángel González (Godoy Cruz), Nahuel Bustos (Talleres), Sebastián Ribas (Lanús), Santiago Silva (Gimnasia La Plata), Leonardo Heredia (Colón), Matías Vargas (Vélez Sarsfield), Nicolás Fernández (Defensa y Justicia), Pablo Palacios Alvarenga (San Martín de San Juan), Jesús Dátolo (Banfield)

Kursywą oznaczeni piłkarze, którzy opuścili Superliga Argentina podczas styczniowego okienka transferowego