Sudamericano U-20: nareszcie zwycięstwo!

Ponieważ Argentyńczycy słabiutko rozpoczęli tegoroczne Mistrzostwa Ameryki Południowej do lat 20, już w trzecim meczu przyszło im grać o „być albo nie być”. Młodzi „Albicelestes” na całe szczęście poradzili sobie z presją, pokonując 1:0 broniący tytułu Urugwaj. Dzięki wygranej wspięli się z ostatniego na drugie miejsce w grupie!

Estadio La Granja (Curicó)

Urugwaj vs Argentyna 0:1 (0:0)

Gol – Gonzalo Maroni (69′)

Jak dotąd krajowi srebra na ziemi chilijskiej się nie wiodło. Trener Fernando Batista został ustawiony pod ścianą i dokonał tutaj stanowczej rewolucji w wyjściowej jedenastce porównując do poprzednich dwóch spotkań.

Wśród starterów pierwszy raz znaleźli się Gonzalo Maroni, Leonardo Balerdi, Adolfo Gaich, Aaron Barquett tudzież Fausto Vera. Na ławkę rezerwowych zesłani zostali natomiast Manuel Insaurralde, Francesco Lo Celso, Facundo Mura, Pedro De La Vega, a nawet uważany za największą gwiazdę tej drużyny Maximiliano Romero.

Stanowczo odświeżenie ekipy dało zdumiewające efekty, ponieważ Argentyna twardo dała się we znaki tryumfatorowi poprzedniej edycji tego turnieju. Generalnie to Urusi przeważali, lecz chłopcy Batisty stawili czoła rywalowi.

W 69 minucie Argentyńczycy ku zaskoczeniu oponenta, strzelili zwycięskiego gola. Szarżę wyprowadził Gonzalo Maroni, który mierzonym uderzeniem z dystansu kompletnie zaskoczył urugwajskiego bramkarza. Piłkarz Talleres wypożyczony obecnie od Boca Juniors pierwszorzędnie odwdzięczył się za otrzymaną szansę.

Ogółem to spotkanie należało do wychowanków Boca. Maroni strzelił fantastyczną bramkę, a Leonardo Balerdi sprzedany niedawno Borussii Dortmund znakomicie spisał się w obronie (ze szczególną ofiarnością stawiał czoła ofensywie Urugwaju – raz nawet krwawił z jamy ustnej, gdyż zatrzymując atak oberwał korkiem w twarz od upadającego napastnika). Natomiast goalkeeper Manuel Roffo genialnie obronił strzał w akcji sam na sam zmiennika Facundo Batisty pod sam koniec starcia.

Heroicznie uzyskany tryumf nad obrońcami tytułu pozwolił Argentynie awansować z najniższego na drugie miejsce w grupie. „Biało-Błękitni” wzbogacili dorobek do czterech punktów i byle remis w ostatniej kolejce przeciwko Peru wystarczy im, żeby zagościć w drugiej rundzie. Ostatnie starcie pierwszej rundy w sobotę.

Skład Argentyny: Manuel Roffo – Aaron Barquett, Nehuén Pérez [C], Leonardo Balerdi, Francisco Ortega – Fausto Vera, Santiago Sosa, Aníbal Moreno (75′, Julián López) – Gonzalo Maroni (86′, Thiago Almada) – Julián Álvarez (69′, Pedro De La Vega), Adolfo Gaich

Tabela grupy B po czterech kolejkach (Argentyna pauzowała w pierwszej):

  1. Ekwador – 4 mecze, 9 punktów, gole 8:4
  2. Argentyna – 3 mecze, 4 punkty, gole 2:2
  3. Paragwaj – 3 mecze, 4 punkty, gole 2:4
  4. Urugwaj – 3 mecze, 3 punkty, gole 3:3
  5. Peru – 3 mecze, 3 punkt, gole 2:4

Pierwsze trzy miejsca premiują awansem do drugiej rundy

Przypomnijmy, iż najlepsza czwórka Sudamericano U-20 zakwalifikuje się do Mistrzostw Świata w tejże kategorii wiekowej, które na przełomie maja i czerwca zorganizuje Polska (w tym między innymi Tychy).

Comments are closed.