Superfinał Libertadores – nd. 20:30

W niedzielny wieczór na madryckim Santiago Bernabeu odbędzie się rewanżowe spotkanie finału Copa Libertadores 2018 pomiędzy River Plate i Boca Juniors. Ten pasjonujący pojedynek będzie można zobaczyć między innymi na polskim kanale SportKlub, a skomentuje go duet Bartłomiej Rabij – Marcin Grzywacz.

O powodach rozegrania tego meczu aż w Madrycie zapewne wszyscy wiedzą i pisaliśmy już o tym bardzo dużo. Nie będziemy się wiec ponownie nad tym bolesnym wątkiem rozwodzić. Kibice River zagwarantowali swojemu klubowi toczenie domowego rewanżu poza własnym stadionem.

Wynik pierwszego meczu na La Bombonera 2:2 dla niewtajemniczonych może wydawać się korzystny dla „Millonarios”. Tak jednak nie jest, gdyż w finale nie jest stosowana zasada premiowania goli strzelonych na wyjeździe. W tej sytuacji dzisiejszy mecz jest w praktyce bojem, który może zadecydować, która ekipa wywalczy najcenniejsze trofeum klubowe w Ameryce Południowej.

Dlaczego „może”? Władze Boca Juniors, po tym jak CONMEBOL oddalił skargę na River Plate domagającą się walkowera dla mistrzów Argentyny, odwołali się do Trybunału Arbitrażowego do spraw Sportu mającego siedzibę w Lozannie. Co prawda sąd ten odrzucił możliwość zastopowania dzisiejszego meczu w Madrycie, ale przynajmniej w teorii może już po jego rozegraniu przyznać walkowera dla „Bosteros”, bo decydujące posiedzenie w tej sprawie dopiero się odbędzie.

Boca Juniors w rozgrywkach Copa Libertadores triumfowali 6-krotnie (1977, 1978, 2000, 2001, 2003, 2007) i w razie wygranej zrównaliby się w tym względzie z Independiente. River Plate triumfowali 3-krotnie (1986, 1996, 2015), ale na triumf czekają zaledwie 3 lata przy 11 latach oczekiwania „Xeneizes”. Oby dzisiaj w końcu się udało i Boca Juniors stając się najbardziej utytułowaną drużyną w Ameryce Południowej udadzą się na zbliżające się Klubowe Mistrzostwa Świata w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Trener Marcelo Gallardo (którego ze względu dyskwalifikacji nadal podczas boju zastępować będzie asystent Matías Biscay) nie będzie mógł w dzisiejszym meczu skorzystać z Rafaela Santosa Borré, gdyż Kolumbijczyk musi pauzować za kartki. Nie zagra również kontuzjowany Ignacio Scocco, ale on i tak raczej byłby tylko rezerwowym. Wobec nieobecności Santos Borre nominalnie gospodarze prawdopodobnie zagrają tylko jednym napastnikiem, którym będzie Lucas Pratto.

Perturbacje z rozegraniem rewanżowego spotkania zapewne ucieszyły Leonardo Ponzio i Cristiana Pavóna. Obaj byli kontuzjowani w dniu 24 listopada, a przełożenie meczu o dwa tygodnie spowodowało, że i środkowy pomocnik River Plate i skrzydłowy Boca Juniors będą mogli dzisiaj zagrać.

Droga pucharowa obu drużyn do finału:

1/8 finału:
Libertad vs Boca Juniors – 2:4 i 0:2
River Plate vs Racing Club – 3:0 i 0:0

1/4 finału:
Cruzeiro vs Boca Juniors – 1:1 i 0:2
River Plate vs Independiente – 3:1 i 0:0

1/2 finału:
Palmeiras vs Boca Juniors – 2:2 i 0:2
Grêmio vs River Plate – 1:2 i 1:0

Najpierw podano wynik rewanżu, potem pierwszego meczu

Przypuszczalne składy:

River Plate (4-5-1):
Franco Armani – Gonzalo Montiel, Jonatan Maidana, Lucas Martínez Quarta, Javier Pinola, Milton Casco – Enzo Pérez, Leonardo Ponzio [C], Exequiel Palacios, Gonzalo Martínez – Lucas Pratto

Boca Juniors (4-4-2):
Esteban Andrada – Julio Buffarini, Carlos Izquierdoz, Lisandro Magallán, Lucas Olaza – Nahitan Nández, Wilmar Barrios, Pablo Pérez [C], Cristian Pavón – Darío Benedetto, Ramón Ábila

Sędzia: Andrés Cunha (Urugwaj)

Zapraszamy wszystkie osoby chętne do oglądania spotkania poprzez Internet, na następujące strony internetowe:

Comments are closed.