Argentyńska potyczka w 1/8 finału Sudamericany

Mamy starcie Racingu Club versus River Plate na etapie 1/8 finału Libertadores. Dojdzie również do rywalizacji dwóch argentyńskich teamów podczas 1/8 finału tego drugiego pod względem prestiżu kontynentalnego turnieju – Copa Sudamericana. Banfield jako gospodarz odrobił stratę z pierwszego meczu, ostatecznie eliminując urugwajskiego outsidera Boston River.

Banfield [ARG] vs Boston River [URU] 2:0 (0:0)

Gole – Nicolás Bertolo (53′, 67′)

Pierwszy mecz – 0:1, awans Banfield

Strzelanie goli pod nieobecność kontuzjowanego obecnie Darío Cvitanicha sprawia Banfield olbrzymie trudności. Weterana ataku o chorwackich korzeniach dzisiejszej nocy wyręczył Nicolás Bertolo.

W pierwszej odsłonie „El Taladro” nie szło, zaś tuż po zmianie stron pomocnik wychowany przez Boca, ale sprowadzony przez Banfield z River wziął sprawy w swoje ręce. Minęła 53 minuta, gdy doprowadził do remisu w skali dwumeczu udanie wykańczając akcję sam na sam z bramkarzem po zespołowym ataku zainicjowanym centrą Jorge Rodrígueza z prawego skrzydła.

Bertolo okazał się niekwestionowanym bohaterem starcia. W 67 minucie wykorzystawszy rzut karny wpisał się drugi raz na listę strzelców i tym samym rozstrzygnął o promocji średniaka Superliga Argentina.

Chłopcy Julio Césara Falcioniego dowieźli korzystne 2:0 do ostatniego gwizdka sędziego. Pokonanie urugwajskiego kopciuszka nie było najtrudniejszym wyzwaniem, ale trzeba uczciwie przyznać, iż tryumf nad Boston River kosztował jednokrotnego mistrza Argentyny sporo wysiłku.

Najistotniejszy jednak fakt, iż w przeciwieństwie do swojego odwiecznego wroga – Lanús popularne „Wiertło” przewierciło się przez drugą rundę kwalifikacyjną.

Skład Banfield: Iván Arboleda – Jorge Rodríguez, Danilo Ortiz, Renato Civelli [C], Adrián Sporle – Jesús Dátolo (90+3′, Alexis Maldonado), Emmanuel Cecchini, Nicolás Linares, Nicolás Bertolo (75′, Juan Álvarez) – Marcelo Torres (81′, Michael López), Julián Carranza

W 1/8 finału klub mający swą siedzibę na południu Buenos Aires stoczy wewnętrzną batalię przeciwko Defensa y Justicia. Ktoś spośród tych dwóch ekip osiągnie historyczny ćwierćfinał Sudamericany.

*****************************************************************************

Nacional [PAR] vs Botafogo [BRA] 2:1 (1:1)

Gole – 1:0 Juan Santacruz (10′), 1:1 Luiz Morais (31′), 2:1 Juan Vieyra (52′)

Ćwierćfinalista ubiegłorocznej Sudamericany spotkał się z ćwierćfinalistą poprzedniej edycji Libertadores. Dwa fantastyczne gole zdobyte przez Nacional pozwoliły niedocenianym Paragwajczykom zwyciężyć 2:1.

Juan Santacruz efektowną przewrotką otworzył wynik w 10 minucie, zaś inny Juan – Argentyńczyk Vieyra przykładnym mierzonym strzałem zza pola karnego ustalił go na 2:1 u wstępu drugiej części. Aczkolwiek przed rewanżem za dwa tygodnie faworytem dwumeczu pozostaje Botafogo.

Brazylijczyków od dalszego uczestnictwa w turnieju dzieli skromna victoria 1:0 na własnym terenie. Rok temu „Fogão” pokonali Nacional z Montevideo podczas 1/8 finału Pucharu Wyzwolicieli. Czy teraz ostatecznie podołają temu niby słabszemu Nacionalowi z Asunción na arenie Sudamericany?