Meksyk upokorzył mistrza świata!

Sobota była kompletnie nieudana dla latynoskich drużyn na Mundialu, natomiast niedzielne wyniki również nie wyglądy fenomenalnie, aczkolwiek Argentyńczycy mogą poczuć ulgę. Ich pogromcy z finału ostatnich Mistrzostw Świata, czyli Niemcy ulegli Meksykowi, a odwieczny wróg – Brazylia też tylko zremisował 1:1 przeciwko Szwajcarii. Faworyci rozczarowują w pierwszej kolejce!

Grupa E:

Cosmos Arena (Samara)

Kostaryka vs Serbia 0:1 (0:0)

Gol – Aleksandar Kolarov (56′)

Mało kto wierzy w powtórzenie przez Kostarykan sukcesu sprzed czterech lat, jednak premierowego starcia MŚ 2018 przeciwko Serbom wcale nie musieli przegrać. Niestety „Los Ticos” także prześladował pech. Ulegli bałkańskiej drużynie po fantastycznym trafieniu z rzutu wolnego Aleksandara Kolarova. Lewy obrońca AS Roma zaskoczył rosłego Keylora Navasa wręcz idealnym przymierzeniem.

Skład Kostaryki: Keylor Navas – Cristian Gamboa, Johnny Acosta, Giancarlo González, Óscar Duarte, Francisco Calvo – Johan Venegas (60′, Christian Bolaños), Celso Borges, David Guzmán (73′, Daniel Colindres), Bryan Ruiz [C] – Marco Ureña (66′, Joel Campbell)

Arbiter: Malang Diedhiou (Senegal)

Na wstępie grupowej rywalizacji Kostaryka stawia się niestety w roli outsidera grupy, albowiem trudno wierzyć, żeby udało im się ograć Brazylię oraz Szwajcarię w następnych dwóch bataliach.

*****************************************************************************

Rostov Arena (Rostów nad Donem)

Brazylia vs Szwajcaria 1:1 (1:0)

Gole – 1:0 Philippe Coutinho (20′), 1:1 Steven Zuber (50′)

Potknięcie Brazylijczyków niewątpliwie równa się kamień z serca dla Argentyńczyków, którzy nie umieli pokonać debiutującej Islandii. Największy rywal „Albicelestes” również musi zadowolić się remisem 1:1 ze Szwajcarią, którą powinni byli ograć.

W 20 minucie faworyci zadali cios, gdy Philippe Coutinho wybitnym mierzonym strzałem zza pola karnego od słupka znalazł drogę do bramki Yanna Sommera.

Aczkolwiek Helweci w 50 minucie odrobili stratę. Tuż po przerwie dośrodkowanie z kornera Xherdana Shaqiriego wykorzystał Steven Zuber celną główką w okolicy piątego metra nie dając nic do powiedzenia Alissona. Brazylia mimo starań nie odzyskała prowadzenia, więc po pierwszym grupowym spotkaniu znajduje się w identycznym położeniu strategicznym, co Argentyna.

Skład Brazylii: Alisson – Danilo, Thiago Silva, Miranda, Marcelo [C] – Casemiro (60′, Fernandinho), Paulinho (67′, Renato Augusto) – Willian, Philippe Coutinho, Neymar – Gabriel Jesus (79′, Roberto Firmino)

Arbiter: César Ramos (Meksyk)

Podczas drugiego meczu, z Kostaryką drużyna prowadzona przez Tite będzie musiała wykazać się wyjątkową skutecznością, jeśli nie chce mieć problemów w przebrnięciu fazy grupowej.

Gol – Hirving Lozano (35′)

Latynosi dotychczas nie zachwycali na Mundialu, bowiem górą był tylko Urugwaj, który wymęczył pod sam koniec spotkania tryumf nad Egiptem. Złą passę przełamał nieoczekiwanie Meksyk! „El Tri” zemścili się na Niemcach za przegrany 1:4 półfinał ubiegłorocznego Pucharu Konfederacji i sprawili obrońcom tytułu psikusa u wstępu elitarnego turnieju.

Meksykanie w 35 minucie spotkania zadali aktualnym mistrzom globu cios, po którym tamci się nie podnieśli. Javier Hernández obsłużył asystą w pole karne. Futbolówkę przejął Hirving Lozano, efektownie wykiwał Mesuta Özila i niskim strzałem zaskoczył Manuela Neuera.

Gdyby podopieczni kolumbijskiego trenera Juana Carlosa Osorio użyli nieco większej precyzji w swoich dynamicznych kontratakach, zwyciężyliby jeszcze okazalej. Co najważniejsze jednak, nie dali sobie wydrzeć chyba najcenniejszego prowadzenia w dziejach ich mundialowych wojaży.

Niemcy najbliższej celu byli krótko po otrzymaniu ciosu, kiedy Guillermo Ochoa sparował na poprzeczkę strzał z rzutu wolnego Toniego Kroosa. Na całe szczęście Meksykanie utrzymali zwycięski rezultat i teraz mogą przejąć pałeczkę głównego kandydata do wygrania tej grupy.

Skład Meksyku: Guillermo Ochoa – Carlos Salcedo, Hugo Ayala, Héctor Moreno, Jesús Gallardo – Héctor Herrera, Andrés Guardado [C] (74′, Rafael Márquez – od 74′ [C]) – Miguel Layún, Carlos Vela (58′, Edson Álvarez), Hirving Lozano (66′, Raúl Jiménez) – Javier Hernández

Arbiter: Alireza Faghani (Iran)

Oby Meksykanie nie popadli w samozadowolenie i równie imponująco spisali się w następnych grupowych bojach przeciwko Korei Południowej oraz Szwecji.