Format Superligi na sezon 2018/2019

W lutym sporo dyskutowano na temat, jak będzie wyglądał format przyszłego sezonu Superliga Argentina, gdy szeregi pierwszoligowe będzie zasilać już nie 28, a tylko 26 drużyn. Komitet Wykonawczy zarządu Superligi opracował formę Primera División, jaka będzie obowiązywać w kolejnych rozgrywkach:

Pierwotnie planowano rozegrać kolejne Torneo de Transición w drugiej połowie 2018 roku, ażeby od 2019 zsynchronizować ramy czasowe rozgrywek ligowych z turniejami kontynentalnymi. Ostatecznie zaniechano tej idei.

Formuła następnych rozgrywek Superligi będzie wyglądać analogicznie, jak tych obecnie trwających. Oczywiście z tą różnicą, że będą uczestniczyły w nich dwa zespoły mniej. Siłą rzeczy odbędą się zatem dwie kolejki mniej. Na kampanię 2018/2019 w argentyńskiej Superlidze składać się będzie tylko 25 kolejek.

Czeka nas zatem najkrótsza kampania ligowa w skali rocznej od niepamiętnych czasów. Ponownie nie zaplanowano słynnej do niedawna kolejki derbowej, z której widocznie nieodwołalnie zrezygnowano.

Nie odbędą się żadne baraże, gdy końca dobiegnie sezon zasadniczy. Chyba, że sytuacja wymusi przeprowadzenie jakiegoś, np. o mistrzostwo jakby pierwsza dwójka tabeli zgromadziła pod koniec czempionatu tyle samo punktów. Sezon rozpocznie się w sierpniu 2018, zakończy w czerwcu 2019.

Obecnie nie wiemy czy nadal będzie obowiązywać tabela spadkowa. Wiemy natomiast, iż na trybuny stadionów wrócą kibice gości (pisaliśmy o tym już tutaj).

Po finiszu czempionatu do Primera B Nacional zlecą cztery zespoły, natomiast z drugiej ligi awansują dwa. Liga znowu pomniejszy się o dwóch partycypantów i od sezonu Superligi 2019/2020 będzie zrzeszała już 24 kluby. Wedle zarządzenia AfA najwyższa klasa rozgrywkowa jest rokrocznie redukowana o dwie ekipy aż osiągnie kształt 22-drużynowy w 2020 roku, który ma być tym definitywnym.

Ażeby zrekompensować niewielką ilość kolejek zostanie stworzony nowy turniej – Copa de la Superliga (coś a’la Puchar Ligi w niektórych krajach europejskich). Wezmą tam udział 32 zespoły – wszystkie pierwszoligowe oraz 6 zaproszonych z Primera B Nacional. Rozpocznie się fazą grupową (8 grup po 4 drużyny), potem odpowiednio 1/8 finału, ćwierćfinału, półfinału i finału. Nie wiadomo póty co, czy tryumf w nim zostanie nagrodzony udziałem w jakimś kontynentalnym pucharze.

Comments are closed.