Godoy Cruz wciąż na podium

Spadek do drugiej ligi już zaklepał sobie Arsenal de Sarandí. Coraz bliżej pójścia w ich ślady są Olimpo i Temperley, które poniedziałkowej nocy zremisowały ze sobą wzajemnie redukując sobie szanse na utrzymanie. Miejsce wśród czołowej trójki ciągle okupuje Godoy Cruz, który golem w ostatniej chwili zapewnił sobie domową wygraną nad Colónem. Poniedziałkowe zwieńczenie 21. kolejki Superligi, która okazała się drugą najbardziej bramkostrzelną podczas bieżącego sezonu zaraz po inauguracyjnej.

Olimpo vs Temperley 1:1 (1:1)

Gole – 1:0 Emiliano Tellechea (5′ – pen.), 1:1 Fernando Brandán (43′)

W miniony weekend odbyły się dwie bezpośrednie potyczki między kandydatami do degradacji. Obie przyniosły remisy, co zdaje się dobitnie świadczyć o tym, iż opcjonalni spadkowicze – Olimpo, Temperley i Chacarita Juniors podobnie, jak nie mający już nadziei Arsenal de Sarandí lada chwila stracą nawet matematyczne szanse uniknięcia zlotu o jedną klasę rozgrywkową.

Na stadionie im. Roberto Carminattiego w Bahía Blanca lokalna drużyna nie poradziła sobie z popularnym „El Gasolero”. Już w 5 minucie Olimpo objęło prowadzenie dzięki trafieniu z jedenastki doświadczonego urugwajskiego skrzydłowego Emiliano Tellechei.

Aczkolwiek tuż przed przerwą Fernando Brandán uratował punkt gościom. Dośrodkowanie Emiliano Ozuny z rzutu wolnego w pobliżu narożnika boiska przeciął Adrián Arregui, ale futbolówka poleciała w bok, odbiła się niby przypadkiem od twarzy Brandána i wtoczyła się do bramki.

Druga połowa goli nie dostarczyła. Oba kluby przybliżyły się ku niechybnej degradacji. Cała czwórka ze strefy spadkowej najwyraźniej zaakceptowała osunięcie się do Primera B Nacional.

*****************************************************************************

Godoy Cruz vs Colón 2:1 (1:0)

Gole – 1:0 Tomás Cardona (28′), 1:1 Tomás Chancalay (79′), 2:1 Santiago García (90+3′)

Lutowa porażka z Racingiem Club, która stanowiła jednocześnie pierwszą (i jak dotychczas jedyną) stratę punktów Godoy Cruz przed własnymi trybunami zmotywowała piłkarzy „Expreso del Tomba” tak mocno, że od tamtej wtopy zwyciężają mecz za meczem. Wszystko różnicą jednej bramki, ale kto się skarży, skoro właśnie odnieśli czwartą konsekutywną victorię.

Do przerwy na Estadio Malvinas Argentinas gospodarze prowadzili skromnym 1:0 dzięki bramce stopera Tomása Cardony. Centrę z kornera Guillermo Fernándeza przeciął Juan Garro, przypadkowym strzałem obijając futbolówkę o słupek.

Za chwilę futbolówkę dobił z najbliższej odległości wychowany przez San Lorenzo obrońca. Profesjonalnie zawodnik ten gra już od trzech lat, ale to dopiero jego drugie trafienie w karierze. Pełni on jednak zadania defensywnie, więc nie można dziwić się jego skromnemu dorobkowi bramkowemu.

Po obu stronach widzieliśmy kilka strzałów głową, które jednak nie zakotwiczyły w siatce. Przez dłuższy czas wiało nudą na boisku, aż nagle w 79 minucie konsternacja na trybunach, gdyż Colón wyrównał za sprawą wracającego ze zgrupowania argentyńskiej kadry U-20 napastnika Tomása Chancalay’a. Młodzian niskim uderzeniem zza pola karnego zaskoczył Urugwajczyka Leonardo Buriána.

Summa summarum trzy punkty ostały się w Mendozie, albowiem najskuteczniejszy snajper „Winiarzy” – Santiago García w samej końcówce strzelił decydującego gola dla Godoy Cruz. Popularny „El Morro” odwdzięczył się za dośrodkowanie Ángela Gonzáleza efektownym wślizgiem zza piątego metra znajdując sposób, aby pokonać nieco zagubionego ekwadorskiego goalkeepera Alexandra Domíngueza. Dziewiąte trafienie Urusa w bieżącym sezonie.

Futboliści pod batutą Diego Dabove ciągle osiadają najniższy stopień podium. Już tylko jeden punkt dzieli „mendocinos” od wiceliderów Talleres, aczkolwiek muszą również uważać na czyhających tuż za plecami stołecznych gigantów – San Lorenzo, Independiente tudzież Racing Club.

Tabela Superligi po 21. kolejkach:

1 Boca Juniors, Argentina Boca Juniors 21 16 2 3 39:13 +26 50
2 Talleres de Córdoba, Argentina Talleres 21 12 5 4 28:11 +17 41
3 Godoy Cruz, Argentina Godoy Cruz 21 12 4 5 30:22 +8 40
4 San Lorenzo de Almagro, Argentina San Lorenzo de Almagro 20 11 6 3 25:11 +14 39
28 Olimpo de Bahía Blanca, Argentina Olimpo 21 3 4 14 12:36 -24 13

* – Newell’s Old Boys odjęto trzy punkty za niespłacone zaległości finansowe wobec zatrudnionych piłkarzy.

Klasyfikacja strzelców:

11 goli – Sebastián Ribas (Patronato)

10 goli – Lautaro Martínez (Racing Club)

9 goli – Darío Benedetto (Boca Juniors), Franco Soldano (Unión), Ignacio Scocco (River Plate), Darío Cvitanich (Banfield), Santiago García (Godoy Cruz)

8 goli – Nicolás Fernández (Defensa y Justicia), Nicolás Blandi (San Lorenzo de Almagro)

7 goli – Ignacio Pussetto (Huracán), Fernando Márquez (Defensa y Justicia), Nicolás González (Argentinos Juniors), Juan Ferney Otero (Estudiantes La Plata), Luís Leal (Newell’s Old Boys)

6 goli – Fernando Zampedri (Rosario Central), Luis Rodríguez (Atlético de Tucumán), Braian Romero (Argentinos Juniors/Independiente), Javier Correa (Godoy Cruz/Colón), Lucas Gamba (Unión), Lisandro López (Racing Club), Leandro Fernández (Independiente), Gonzalo Martínez (River Plate)

5 goli – Junior Arias i Juan Ramírez (obaj Talleres), Cristian Pavón (Boca Juniors), Ramón Ábila (Huracán/Boca Juniors), José Sand (Lanús), Ezequiel Cerutti (San Lorenzo de Almagro), Nicolás Colazo (Gimnasia La Plata), Juan Garro (Godoy Cruz), Claudio Spinelli (San Martín de San Juan), Ricardo Centurión (Racing Club), Adrián Balboa (Patronato)

4 gole – Nahitan Nández, Edwin Cardona i Pablo Pérez (cała trójka Boca Juniors), Matías Suárez i Epifanio García (obaj Belgrano), Maximiliano Romero i Mauro Zárate (obaj Vélez Sarsfield), Luis Ardente (San Martín de San Juan), Lucas Olaza (Talleres), Diego Zabala (Unión), Brian Sarmiento (Newell’s Old Boys), Franco Troyansky (Olimpo), Germán Herrera (Rosario Central), Martín Benítez (Independiente), Damián Batallini (Argentinos Juniors), Ciro Rius (Defensa y Justicia), Guillermo Acosta (Atlético de Tucumán)

Kursywą oznaczeni piłkarze, którzy opuścili ligę argentyńską podczas grudniowo-styczniowej przerwy od rozgrywek