Kolejne przejściowe Torneo w Argentynie?

W 2018 roku prawdopodobnie wyłonieni zostaną aż dwaj mistrzowie Argentyny. Otóż po zakończeniu bieżącego sezonu oraz po Mundialu władze AfA oraz Superligi planują zorganizować kolejne, trzecie już w historii półroczne Torneo de Transición celem przyspieszenia procesu redukcji liczby drużyn w Superlidze. Obecnie w najwyższej klasie rozgrywkowej mamy 28 zespołów, podczas następnej kampanii będzie ich 26, a od 2019 roku zostaną już tylko 24.

Torneo de Transición 2018, które rozgrywane będzie od sierpnia do grudnia br. ma przybrać następującą formę:

  • 26 uczestników zostanie podzielone na dwie grupy po 13 drużyn
  • W każdej grupie dana drużyna rozegra jeden mecz z każdym ze swojej grupy + jeden klasyk interzonalny z odwiecznym rywalem będącym w przeciwnej grupie, czyli łącznie zanotuje 13 spotkań (jeszcze nie ustalono czy odbędzie się kolejka derbowa, której w bieżącym sezonie zabrakło)
  • O mistrzowie Argentyny zadecyduje wielki finał rozegrany między tryumfatorami obu grup
  • Po zakończeniu sezonu przejściowego spadną trzy najgorsze drużyny tabeli spadkowej, zaś z Primera B Nacional awansuje tylko jedna
  • U progu 2019 roku rozpocznie się nowy sezon z 24 ekipami

Przypomnijmy, iż od nowego sezonu w Argentynie na trybuny wrócą po pięciu latach regularne delegacje sympatyków drużyn gości. Pisaliśmy już o tym tutaj

Poprzez Torneo de Transición 2018 nie będzie można wywalczyć kwalifikacji do międzynarodowych rozgrywek. O awansie do kontynentalnych czempionatów w 2019 roku zadecydują rozstrzygnięcia w trwającej obecnie kampanii Superligi. Natomiast miejsca w Libertadores i Sudamericana na rok 2020 wyłoni sezon 2019.

Jak długo będzie trwało uszczuplanie Superligi? Prawdopodobnie zatrzyma się na 22 drużynach (nie na 20). Aczkolwiek niektóre głosy mówią, jakoby właśnie 24-zespołowy format był tym ostatecznym.

Warto odnotować, iż od 2019 roku najpewniej zostanie zlikwidowana słynna tabela spadkowa. Zespoły zdegradowane będą ustalane na zasadzie takiej, jak niemal wszędzie na świecie, czyli na podstawie klasyfikacji ligowej danego sezonu.

Postanowiono wrócić do jednorocznego formatu rozgrywek, zaczynającego się w lutym i kończonego w listopadzie. Taki format obowiązywał w 2015 roku i jest bardziej opłacalny, gdyż ramy czasowe Superligi można zsynchronizować z Copa Libertadores oraz Copa Sudamericana. 

Comments are closed.