Rezerwowi obrońcy odchodzą

Letnie okienko transferowe w Argentynie zakończyło się tydzień temu. Jednak piłkarze zrzeszeni w klubach Superligi mogą odchodzić zagranicę, do krajów gdzie mercado nadal jest czynne. Boca Juniors już po zamknięciu rynku opuścili dwaj defensorzy nie mogący liczyć na zbyt częstą grę w ekipie Guillermo Barrosa Schelotto, a mianowicie Juan Manuel Insaurralde oraz Gino Peruzzi.

Liczący sobie już 33 lata Insaurralde ostatnimi czasy trenował tylko z drużyną rezerw, a opuszczenie przez niego La Bombonera awizowano już od ponad roku. Pod koniec stycznia pogłoski stały się faktem, a stoper ostatnio leczący kontuzję przez wiele miesięcy rozwiązał kontrakt z Boca. Następnie z wolnego transferu przeniósł się do chilijskiego Colo-Colo. Tam będzie współpracował m.in. ze swoim byłym klubowym kolegą w granatowo-żółtych barwach, bramkarzem Agustínem Oriónem.

To siódmy klub w karierze wychowanka Chacarity Juniors – poza Boca i macierzystą ekipą zwiedził także Newell’s Old Boys, rosyjskiego Spartaka Moskwa, grecki PAOK Saloniki tudzież nieistniejący już meksykański team Jaguares de Chiapas.

Natomiast Gino Peruzziego od pewnego czasu łączono z przenosinami do Europy. Mający 25 lat prawy obrońca stracił miejsce w wyjściowym składzie Boca Juniors po przegranym 1:3 majowym El Superclásico, gdy spisał się tak katastrofalnie, że szkoleniowiec kompletnie odsunął go od podstawowego zestawienia. Od tamtego czasu grywał, jak na lekarstwo. Jego miejsce na prawej obronie z powodzeniem przejął Leo Jara.

O ile z samym Jarą mógł jeszcze rywalizować o odzyskanie dawnej pozycji, to po przyjściu Julio Buffariniego brodacz został całkowicie marginalizowany w drużynie „Bosteros”.

Ponieważ mimo zainteresowania kilku włoskich drużyn nie pojawiła się żadna konkretna oferta, to Peruzzi na chybcika znalazł nową przystań -udał się na półroczne wypożyczenie do urugwajskiego Nacionalu Montevideo. Tam również będzie mógł uczestniczyć w Copa Libertadores (i to już od eliminacji), a do tego wzrosną jego szanse wywalczenia sobie miejsca w nominalnej jedenastce.

Liczebność obrońców w zespole uszczupliła się, gdyż ostatecznie nie udało się sprowadzić paragwajskiego stopera Gustavo Gómeza. AC Milan odrzucił wszystkie oferty Boca za niego, a sam piłkarz najprawdopodobniej zasili brazylijski Palmeiras, czyli grupowego rywala „Xeneizes” w zbliżającej się Copa Libertadores.

Podsumowanie styczniowego mercado 2018 w Boca Juniors:

PrzybyliCarlos Tévez (nareszcie udało się rozwiązać jego dotychczasową umowę z Shanghai Shenhua, Chiny i „Carlitos” z wolnego transferu wrócił na La Bombonera – podpisał dwuletni kontrakt), Ramón Ábila (powrót z wypożyczenia do Huracánu), Julio Buffarini (29-letni prawy obrońca sprowadzony z São Paulo FC, Brazylia – zakupiono połowę karty eks-zawodnika San Lorenzo de Almagro za 600 tysięcy dolarów + Boca zobowiązała się pozyskać kolejne jej 30%, jeśli piłkarz rozegra określoną ilość spotkań w pierwszym składzie „Bosteros”), Emmanuel Más (28-letni lewy obrońca pozyskany z Trabzonsporu, Turcja – za 2,3 miliona dolarów „Xeneizes” nabyli 75% przebiegu innego byłego gracza San Lorenzo de Almagro), Emanuel Reynoso (rozgrywający kupiony z Talleres – mistrzowie Argentyny nabyli 60% jego karty za 1,5 miliona dolarów, po 50% kart Juana Cruz Komara, Alejandro Maciela i Andrésa Cubasa, anulowanie sprzedającym długu za transfer Sebastiána Palaciosa oraz roczne wypożyczenie do „La T” swojego młodziana Alexisa Messidoro), Gabriel Guerra (napastnik wrócił z wypożyczenia do Johor Darul, Malezja – póty co będzie grał w drużynie rezerw).

Odeszli: Agustín Bouzat (transfer do Vélezu Sarsfield, który zapłacił 2 miliony dolarów za 50% karty tego napastnika), Nahuel Molina Lucero (roczne wypożyczenie młodego obrońcy do Defensa y Justicia), Gonzalo Castellani (wrócił z wypożyczenia do Defensa y Justicia, a następnie zakończył swoją umowę – później z wolnego transferu zasilił Atlético Nacional, Kolumbia), Alexis Messidoro (wrócił z wypożyczenia do Cruzeiro, Brazylia – następnie wypożyczony na rok do Talleres w rozliczeniu za transfer Emanuela Reynoso), Fernando Evangelista (rezerwowy lewy obrońca rozwiązał kontrakt – następnie z wolnego transferu zasilił Newell’s Old Boys), Lisandro Cabrera (20-letni napastnik drużyny rezerw przeniósł się do Newell’s Old Boys, który kupił 70% jego karty), Alejandro Maciel (rozgrywający drużyny rezerw odszedł do Talleres, który nabył 50% jego karty w rozliczeniu za transfer Emanuela Reynoso), Juan Manuel Insaurralde (wiekowy obrońca rozwiązał kontrakt – następnie z wolnego transferu trafił do Colo-Colo, Chile), Gino Peruzzi (brodaty prawy obrońca przeniósł się na półroczne wypożyczenie do Nacionalu, Urugwaj), Andrés Cubas (defensywny pomocnik po zakończeniu sezonu wróci z wypożyczenia do Defensa y Justicia i odejdzie do Talleres, który nabył 50% jego karty w rozliczeniu za transfer Emanuela Reynoso).

Comments are closed.