Superliga otwiera się na cudzoziemców

W sierpniu kończącego się roku AfA zezwoliła klubom na rejestrację w swojej drużynie piątego obcokrajowca. Wcześniej limit ten wynosił jedynie cztery. Tuż przed końcem 2017 roku włodarze federacji jeszcze bardziej umożliwili piłkarzom z zagranicy podbój Superligi, bowiem właśnie podjęli decyzję o zwiększeniu dozwolonej liczby zarejestrowanych cudzoziemców w argentyńskich zespołach do sześciu.

Jednakże w kadrach meczowych na spotkania argentyńskiej Superligi będzie mogło znajdywać się co najwyżej pięciu zagranicznych futbolistów.

Złagodzenie limitu natomiast ułatwi życie klubom występującym w Copa Libertadores i Copa Sudamericana, gdzie nie obowiązują obostrzenia dotyczące liczby obcych zawodników. Na kontynentalnej arenie można będzie zatem wystawić do boju wszystkich swoich „extranjeros”.

Dodajmy również, iż zagraniczny piłkarz mający więcej, niż 18 lat i zatrudniony przez dany argentyński klub nieprzerwanie przez minimum 30 miesięcy (tj. 2,5 roku) nie będzie uwzględniany jako obcokrajowiec. Na chwilę obecną jest pięciu takowych. Sami Urugwajczycy – Diego Rodríguez z Independiente, Ignacio Rivero z Defensa y Justicia, Alejandro Silva z Lanús, Matías Castro z Uniónu oraz Camilo Mayada z River Plate. Ostatni wymieniony z nowym rokiem zakończy swą półroczną dyskwalifikację za stosowanie dopingu.

Za pół roku do tego wąskiego grona dołączą Kolumbijczyk Frank Fabra z Boca Juniors, Chilijczyk Paulo Díaz z San Lorenzo, a także urugwajski goalkeeper Independiente – Martín Campaña. Oczywiście, o ile w międzyczasie nie opuszczą swej obecnej drużyny.

Natomiast inny urugwajski zawodnik River – Rodrigo Mora posiada argentyńskie obywatelstwo, więc nigdy nie zajmował miejsca dla cudzoziemców. Analogicznie obcokrajowcem w Superlidze nie jest Néstor Ortigoza urodzony w Argentynie. Eks-reprezentant Paragwaju wrócił do ojczyzny Gauchos, kilkanaście godzin temu podpisując kontrakt z Rosario Central.

Jeśli chodzi o trzecią nową zasadę rejestracji zagranicznych futbolistów w lidze argentyńskiej – obcokrajowiec wypożyczony na minimum rok do jakiegoś zagranicznego teamu bez zawartej klauzuli wcześniejszego powrotu nie będzie ujmowany w kadrze klubu wypożyczającego jako cudzoziemiec.

Z innych kwestii – pod tym linkiem terminarz Superligi na drugą połowę sezonu 2017/2018. Zauważmy, iż ze względów obyczajowych nie ustalono harmonogramu ostatniej, 27. kolejki.

Comments are closed.